Alberto Contador Açıklamaları: Sistemin Kurbanıyım

29/01/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Alberto Contador Cuma günkü beklenen basın açıklamasında bozuk sistemin kurbanı olduğunu ve bu bozuk sistemle savaşacağını söyledi. Tour de France galibiyetinde kesinlikle hile olmadığını kendi hakkıyla kazandığını belirten Contador bunun artık bir onur meselesi haline geldiğini belirtti.

 

Çarşamba günü İspanya Bisiklet Federasyonu’nun disiplin kuruluna verdiği teklif (Haberi için tıklayınız) sonrası ilk kez halka açık konuşan Alberto Contador, sonuna kadar hakkını savunacağına söz verdi. Ve İspanya Bisiklet Federasyonu’nun bu teklifini “utanç verici” olarak yorumladı. Standartta 2 yıl olan ban cezasının et yoluyla geçmesi sebebiyle 1 yıl ban cezası olarak teklif verilmesi bizlere de gerçekten sistemin güvenilikliğini sorgulamayı getiriyor. En yıpratıcı turlardan biri olan Fransa Bisiklet Turu’nu 3 kez şampiyonlukla tamamlamış bir sporcunun bu şekilde adının lekelenmesi sistemi sorgulatıyor. Çünkü tüm dünya biliyor ki, kanında bulunan Clenbuterol seviyesi çok yüksek değerlerde değil sınırın hemen üzerinde bulundu.

 

“Önümüzdeki 10 gün çalışacağım ve elimden geleni yapıp adaleti almaya çalışacağım. Bu bir onur meselesi, masumiyetini savunmak ve gururunu kurtarmak.” dedi. Mallorka da saatler süren basın toplantısının sonunda 28 yaşındaki şampiyonun isyanı gözlerinin dolmasıyla sona erdi. Bu onur meselesi.

 

Yediği kontamine ette bulunan Clenbuterol’ün kontiminasyon yoluyla bulaşmış olması sebebiyle ban cezası ile karşı kaşıya kalmasına sebep oldu. “Hayatım boyunca 500’den fazla anti-doping testine maruz kaldım Tiyatro’da, Sinema’da, Yaşgünlerinde, aile yemeklerinde anti-doping testleri ile karşıma çıkıldı. 500 den fazla olaysız test sonucu… Hep temiz sporu savundum ve hep anti-doping testlerine güvendim, savundum. Ama artık güvenmiyorum” direyerek bozuk sistemin kurbanı olduğunu belirtti. Ve “Tabii ki bir kurban gibi
hissediyorum – sistemin kurbanı” dedi.

 

Contador’un yeni kanıt sunabilmesi için İspanya disiplin komitesinin nihai kararı açıklayacağı 9 Şubat’a kadar süresi var. 9 Şubat’ta disiplin kurulu kararını açıklayacak. Bu karara ise Contador Spor Tahkim Mahkemesi ile itiraz edebilir yada Uluslararası Bisiklet Birliği(UCI) , Dünya Anti-Doping Ajansı
(WADA)  ile itiraz edilebilir.

 

Contador basın açıklamasına takımı Saxo Bank-Sungard Takım lideri Bjarne Riis ile katıldı. Riis takımın ve sponsorların bu durum karşısında Contador’a tam destek verdiklerini belirtti. ” Biz hangi sporcunun hile hangi sporcunun kazara böylesi bir duruma düştüğünü anlayabiliriz” dedi.

 

Contador’a eğer 1 yıllık ban cezası gelirse 2010 Fransa turu şampiyonluğunu kaybedeceği gibi bu sezonun İspanya turunu da gün farkıyla kaçırabilir. Bu durumun kendisini önümüzdeki tur için daha çok motive ettiğini belirten Contador WADA’nın Clenbuterol konusundaki toleranssızlığının esnetilmesi gerektiğini söylüyor. Yeçen yıl 24 yaşındaki ISD-Neri takımının İtalyan sporcu Alessandro Colo’da Meksika’da tükettiği etten kontimine olan Clenbuterol sebebiyle WADA tarafından 1 yıllık ban cezası almıştı. “Kuralların değişmesi gerekiyor. Bu durum sebebiyle bana yada başka bir sporcuya bu şekilde ban verilmemeli” dedi.

 

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın