Ahmet Örken Sportsmanship Brotherhood Ödülüne Layık Görüldü

23/12/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Boğaziçi üniversitesi 2011 Spor Ödüllerinde Özel Ödül Sportsmanship Brotherhood ödülüne layık görülen Türk bisikletinin genç yeteneği Ahmet Örken dün ödülünü almak üzere İstanbul’a geldi. 22 Aralık Perşembe saat 21:00’de Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezinde Özel Ödüller ve Spora başarılarıyla katkı veren isimlerin oylaması sonucu belirlenen isimlere ödülleri verildi. Özel Ödül olarak belirtilen Sportsmanship Brotherhood ödülü ;Türk Sporunda medya tarafından ön planda tutulmamış olan branşlarda
2011 yılında büyük başarılara imza atmış ve Türk sporunun gelişimine
katkıda bulunmuş olan sporcu ve takımlara verilmektedir. Bu özel ödüle 5 sporcu layık görülüp, dün ödülleri tanıtımları yapılarak kendilerine verildi.

 

 

 

Oylamaya taabi tutulmadan, 2011 yılında büyük başarılara imza atmış olan sporculara verilen özel ödül Sportsmanship Brotherhood Ödülüne layık görülen sporcular:

 

* Çiğdem Özyaman -> Atıcılıkta Avrupa Şampiyonu olup, olimpiyatlara katılma hakkı kazanmıştır.

* Marsel İlhan -> Wimbledon’a tek erkeklerde katılan ilk Türk sporcu olmuştur.

* Ahmet Örken – İlk 23 Yaş Altı  Gençler Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonluğu madalyasına sahip sporcumuz olmuştur.

* Galatasaray Tekerli Sandalye Basketbol Takımı
3 kez Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ve 3 kez de Kıtalararası
şampiyonluğu (Kitakyushu Cup – 2008, 2009, 2011)  kazanmıştır.

* Şahika Ercümen
11 Subat 2011 tarihinde Avusturya’nin Weidensee bölgesinde üzeri buzla
kaplı bir alanda rekor denemesi yapmış ve 110 metre mesafeyi geçerek buz
altı yatay dalış rekorunu kırarak Guiness rekorlar kitabına girmiştir.

 

 

1896 yılında kurulan Spor Komitesi 23 spor dalında çalışan komitenin seçtiği 2011 yılı en başarılı 5 Türk Sporcusundan biri olarak Türk bisikletinin genç yeteneği Ahmet Örken’i görmek gurur vericiydi. Özel Ödüle layık görülen Ahmet Örken; ” Böylesi özel bir ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum. Ülkem, Türk Bisikleti için başarı odaklı çalışmalarıma devam edeceğim. Beni destekleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’na, Abdurrahman Açıkalın’a, Klübüm olan Konya Torku Şeker Spor’a, Sayın Recep Konuk’a ve Mehmet Şafakçı’ya çok teşekkür ederim. Onların desteğine layık olmaya çalışıyorum. Beni destekleyen, güvenen herkese teşekkür ederim. Sportsmanship Brotherhood ödülünü hepimiz aldık. Bu ödül benim için mutluluk vericiydi. Diğer spor dallarından popüler sporcularla bir arada olmak güzeldi.”dedi.

 

 

 

31 Temmuz’da Portekiz Anadia’da gerçekleşen Pist Bisikleti Avrupa Şampiyonasında Ahmet Örken Omnium Gençler Kategorisinde Avrupa Şampiyonu olarak tüm dünyanın ilgisinii çekmişti. Henüz Velodromu olmayan birkaç ülkeden biri olan Türkiye’nin son yıllarda Ahmet Örken ve Recep Ünalan’ın elde ettiği başarılı dereceler sayesinde Velodrom ihtiyacının da her mercii de masaya yatırılmasına sebep oldu. Özellikle Ahmet Örken’in Pistlerde elde ettiği Genç Erkekler Avrupa Şampiyonluğu ile ihtiyacın artık çığlık attığı bir örnek olarak önümüzde durmakta. İmkansızlıklar ve hatta UCI Olimpiyatlara hazırlık kampında ilk kez velodrom ve Omnium çalışmaları ile çalışan genç yeteneğimiz Ahmet Örken’in muazzam gücü ve mukavemeti ile elde ettiği ülkemize yakışır başarılar ile gururumuz olmaya devam ediyor. Sportsmanship Brotherhood ödülü ile 2011 yılının en başarılı 5 sporcusu arasında olan bu hızlı Türk Bisikletinin nice başarılarla ilerleyeceğine inanıyoruz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın