96.Ronde Van Vlaanderen – Tour of Flanders 1 Nisan Pazar Günü Start Alıyor

28/03/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ronde Van Vlaanderen, diğer adıyla Tour of Flanders 96.edisyonunu 1 Nisan Pazar günü yine Brugge’den start alacak. Eylül ayında 2012 rotasını açıklayan Organizasyon, Şubat ayı sonlarına doğru parkurda değişiklikler yaptı. Geçen yıl Ninove’de biten yarış bu yıl Oudenaarde’de sonra erecek (Finiş, Eylül açıklamasında netleşmişti). 255 kilometrelik mesafesiyle geçilecek olan Tour of Flanders, Belçika klasiklerinin en önemli yarışları arasında başı çekenlerden biri ve her yıl diğer önemli yarış, Cehennem Pazarı-Paris Roubaix’den 1 hafta gerçekleşiyor. Bu yıl parkurdaki değişiklikler sebebiyle mesafe 3 kilometre kadar kısaldı. 2011 Tour of Flanders’da geçilen; Leberg, Tenbosse, Muur, Bosberg tırmanışları bu yıl parkurdan çıkartılan bölümler arasında. 2011’de 18 tırmanış geçilmişti. Bu yıl ise Tour of Flanders’da 16 tırmanış bulunuyor. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl eklenen 2 tırmanış ise; 147.kilometrede geçilecek olan Berenderies ve 229.kilometrede geçilecek olan Hooberg. Eylül ayında açıklanan 2012 parkurunda ilk tırmanış olan Nokereberg, Şubat ayında parkurdan çıkartıldı.

 

1 Nisan Pazar günü start alacak 96.edisyonunda 18 sektör geçilecek. Toplam 20.650 metre geçilecek 18  Arnavut Kaldırımlı mesafe, geçen yıla oranla daha da kısaldı. 2011 yılında 25 sektörün mesafesi 24.005’metreydi. 2012 için geçen yıla oranla 1.150 metrelik sektör mesafesi daha kısaldı.

 

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

 

Tour of Flanders’ın son yıllardaki kazananları, yani bu yılın olağan şüphelilerine bakalım. Tom Boonen 2005,2006 galibi, Alessandro Ballan: 2007 galibi, Fabian Cancellara: 2010, Nick Nuyens: 2011. Nick Nuyens Paris-Nice’in ilk günü Bireysel Zamana Karşı etabında yaşadığı şanssız kaza sebebiyle kalça kemiğini kırınca Saxo Bank’ın şanssızlıkları, takımın klasiklerdeki kozu olan Nuyens’in klasiklerde start alamaması ile devam etti. Nuyens; Tour of Flanders galibiyetini korumak adına Pazar günü Brugge startında yerini alamayacak.

 

96.Edisyonuna kadar yarış tarihinde yarışı en çok kazanan 2’şer galibiyetle 4 sporcu bulunuyor. Achiel Buysse, Fiorenzo Magni, Eric Leman, Johan Museeuw’un yanına bu yıl yeni bir isim daha eklenebilir. E3 Prijs Vlaanderen Harelbeke ve Gent Wevelgem’in tarihlerine bu yıl adını gururlar yazdıran Tom Boonen’in Pazar günü Tour of Flanders galibiyetini hedeflemesi için yarış tarihinin etkisi büyük. 2005 ve 2006 galibiyetleri ile Tour of Flanders’ı 2 kez kazanmış olan Belçikalı Pazar günü galibiyeti alırsa, yarışı en çok kazanan 4 ismin yanına adını yazdıracak, ki bu önümüzdeki senelerde de en çok kazanan sporcu olarak adını yazdırabileceği tek galibiyete yol açmış olacak.

 

Geçen yıl, finişe 86 kilometre kala Sylvian Chavanel kaçış atağını başlatmıştı. Bu yıl, Omega Pharma QuickStep takımında Tom Boonen ile takım arkadaşı olan Chavanel takım stratejisinde önemli yer alacaktır. Boonen’in galibiyeti için Omega Pharma QuickStep takımı Sylvian Chavanel kozunu kullanır. Bir kazaya karışmazsa Chavanel’i yine kaçışta görmemiz büyük olası olacak. Kaza açısından baktığımızda, geçen yılın şanssız takımı BMC olmuştu. Ballan için çalışan takımda,Marcus Burghardt kötü düşmüş, Karsten Kroon ise yine kazada köprücük kemiğini kırmıştı. Bu yıl, BMC takım kadrosunda yarışan Philippe Gilbert, geçen yılki performansından oldukça uzak, hala istenilen/beklenilen performansını sergileyemedi. Ancak takımın diğer kozu elbette 2007 yılının galibi Alessandro Ballan olacak. Gerçi, bu yıl Tornado Tom(Tom Boonen)’in müthiş hızı gölgesinde kalan Alessandro Ballan, aslında formsuz olmasa da Boonen’den fırsat bulup istediği galibiyeti henüz yakalayamadı. BMC-Omega Pharma QuickStep karşılaştırması sonucunda diyebilirim ki; Omega Pharma QuickStep eğer geçen yıl BMC’nin yaşadığı şanssızlıklar zinciri kazalara takılmazsa, Chavanel kozu ile Tom Boonen galibiyetine strateji kuracaklardır.

 

Bazen sadece istemek yeterli olmuyor. Tıpkı klasikleri her yol bisikleti sporcusunun hayali olan Belçika klasikleri galibiyetini herkesin istediği gibi. Zamanlama, kader denilen döngü ve dış faktörler galibiyete yön veriyor. Buna örnek, Pazar günü yarışın büyük favorileri arasında, bu yıl formda olduğunu gösteren Fabian Cancellara’ya değinmemek yanlış olacaktır. E3 Prijs Vlaanderen Harelbeke yarışında galibiyetini üçlemeyi çok isteyen ve bunu sezon başından beri belirten Cancellara 2 kez kaza yapıp 3 kez lastik patlattı. Son kazasının finişe 33 kilometre kala gerçekleşmesi sonrasında hala ön grupta kalmayı başarsa da başını kaldırıp finiş için yeterli mesafe ve tünelin olup olmadığına baktığında kafasını iki yana sallamasıyla pes etttiği ekranlara yansımıştı. Dış etkenler, kazalar, lastik patlamaları derken Cancellara’nın galibiyeti üçleme hedefi ellerinden kayıp, Tom Boonen’in galibiyeti ile sona ermişti. E3 Prijs’den 2 gün sonra yapılan Gent-Wevelgem için hedef belirleyen Cancellara, galibiyeti gün sonunda yine Tom Boonen’e kaptırmıştı. Fabian Cancellara geçen yılki sessizliği ardından silkelenip, sezona formda başladı ancak o da Tornado Tom başarıları gölgesinde kalarak, klasiklerde hedeflediği, istediği çıkışı yapamadı. Cancellara yeniden sessizliğine mi çekilecek yoksa son 2 yarışın ellerinden kayıp gitmesine karşın bu yıl formda olduğunu bir kez daha mı kanıtlayacak? 2010 yılı Tour of Flanders ve Raris-Robaix performansı sonrası Spartaküs’ün bisikletine motor taktığı iddia edilmişti. Bu yıl sezona eski formunda başlayan İsviçreli eski Dünya Şampiyonunu, sevdiği parkurlarda izleyeceğiz. Pazar günü yarış yine bol adrenalin ve yine coşkulu bir rekabet mücadelesi vaad ediyor.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın