95.Giro d’italia-2012 İtalya Bisiklet Turu Favorileri

04/05/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

5-27 Mayıs 2012 tarihlerinde dünyanın gözü kulağı İtalya Bisiklet Turunun 95.edisyonundaki mücadeleye odaklanacak. 22 Takım, 198 sporcunun 21 etap, 3.503,9 kilometrelik rekabeti yarın Danimarka’nın Herning şehrinde 8,7 kilometrelik bireysel zamana karşı ile yepyeni bir heyecana start alacak. Takım kadroları net start listelerini vermeleri ile son anda RadioShackNissanTrek takım kadrosuna eklenen Frank Schleck’in eklenmesi şimdiye kadarki favori tahminlerinin gözden geçmesine sebep oldu. RadioShackNissanTrek bu yıl takım lideri olarak Jacop Fuglsang’ı gönderecekti. Ancak Fuglsang’ın dizindeki problem sebebiyle start alamayacağı açıklanarak yerine Frank Schleck listeye alındı. Bu yıl için çeşit çeşit favori tahminleri yapılıyor. Tüm tahminlerde ismi geçen yıldızlara birlikte bakalım. Genel sıralama liderliği, 2012 Pembe mayo galibi olabilecek 7 favori var. Lampre-ISD takım lideri Michele Scarponi, John Gadret(AG2R), Roman Kreuziger(Astana), Thor Hushovd(BMC), Joaquim Rodriguez(Katusha), Ivan Basso(Liquigas-Canondale) ve Frank Schleck(RadioShack-Nissan Trek)

 

Yarınki start için Herning’de buluşan takım kadroları teknik toplantı ve favorilerin söz aldığı toplantıda buluştu. Henüz startı alınmamış 21 etabın öncesinde kimseden iddialı yorumlar gelmedi. Elbette büyük turların ilkinde kıyasıya rekabet olacak ancak sporcular iddialarını erken göstermekten kaçınarak politik konuşalarla önümüzdeki 3 haftalık performanslarını sergileyecekleri savaş alanı gibi olan etap alanına saklamayı tercih ettiler. 7 favoriye bir göz gezdirmekte fayda var.

 

 

Michele Scarponi: 2011 İtalya Bisiklet Turunu kazanmayı gerçekten çok istemişti. En büyük hedefiydi. Ancak Alberto Contador’un Etna etabındaki patlamasından sonra Milano podyum seramonisine ikinclikği ile katıldı. Alberto Contador’un 6 Şubatta açıklanan 2 yıllık uzaklaştırma ve derecelerin silinmesi kararı ile Scarponi geç gelen genel sıralama liderliği ve pembe mayosuna kavuştu. Ancak Milano podyumundaki 1.lik kürsüsünün tatminini 21.etap sonunda yaşayamadı. 2011 İtalya Bisiklet Turu Milano podyumunda Kırmızı Puan Mayosunu giyen Contador’un derecesi silinince puan klasmanında da 2.sırada olan Scarponi Kırmızı mayo ödülünü de geç aldı. Bu yıl Tirreno Adriatico’yu 7.sırada, Liege Bastone Liege’i 8.sırada tamamladı. Yarın 1 sırt numarası ile start alacak Lampre-ISD takım lideri Scarponi’ye takım içerisinde en büyük destek Damieno Cunega’dan gelecek. 2004 yılı Giro galibi Küçük Prens lakaplı Cunego bu yıl Michele Scarponi’ye çalışacak. Bu yıl Lampre-ISD kadrosunda Alessandro Petacchi bulunmuyor. Petacchi, geçen hafta sonu sona eren 8 etaplık Türkiye Bisiklet Turunda etap kazanamamış, Giro için hazır olmadığını göstermişti.

 

Frank Schleck: RadioShack Nissan Trek takım lideri olarak son anda kadroya alınan Schleck kardeşlerin büyüğü, Jacop Fuglsang’ın diz sakatlığı sebebiyle start alamayacak olması sebebiyle İtalya Bisiklet Turunun son anda katılan, favoriler takımına eklenen son parlak yıldız oldu. Ancak Fuglsang’ın diz sakatlığı bahanesiyle son anda yapılan bu değişiklik takımın sürprizi olarak yorumlanabilir. Johan Bruneel menajerliğindeki takımın starteji olarak kabul ediyorum. Frank Schleck ile Giro’yu, Andy Schleck ile Fransa Turunu hedeflemek Bruyneel yaratıcılığında mümkün olabilir. Böylelkikle, İtalya Bisiklet Turu sonrasında Fransa Turunda aktif olamayacak kardeşlerden büyüğü genel sıralamada iddialı olamayacak ve kardeşi Andy için çalışacak. İki isim genel sıralamaya oynayınca bu zaafı değerlendiren rakiplerin gücü karşısında bölünen güçleri artık bu planla dah galibiyet odaklı olabilecek. Frank Schleck, 2011 Fransa Bisiklet Turu ikinciliği ile İtalya Bisiklet Turunun en güçlü favorilerinden biri olarak görmek yanlış olmaz.

 

Roman Kreuziger:   Babası RomanKreuziger gibi profesyonel bisiklet yaşamını seçen genç Roman Kreuziger henüz 25 yaşında olmasına rağmen yine İtalya Bisiklet Turunun güçlü favorilerinden. Astana takım lideri olarak katılan Kreuziger geçen yıl 25 yaş altı kategoride en iyi dereceyi çıkartıp Beyaz Mayonun sahibi olarak turu tamamlamıştı. Genel Sıralamada ise 5.olmuştu. Bu yıl Roman Kreuziger ve artık yaş kategorisi oldukça spesifik bir döneme denk geliyor. 6 Mayıs 1986 doğumlu Çek sporcu, 5 Mayısta başlayan Giro’da artık 26 yaşına girmiş olacağından bu yıl Beyaz Mayo mücedelerini Pembe Mayoya çevirmek durumunda. Bu sezon Strade Bianche’de 6., Tirreno-Adriatico genel sıralamasını 3.sırada tamamladı. 2007’de ilk büyük tur tecrübesini Vuelta(İspanya Bisiklet Turu)’da edinen genç sporcu 3 kez Vuelta’da yarışarak büyük tur tecrübesini arttırdı. Geçen yıl ilk kez katıldığı Giro’dan genel sıralama 5.’liği ve beyaz mayo ile tamamlamayı başaran sporcu, bu yıl formda olduğunu gösteren deceleri ve özellikle Tirreno Adriatico’yu 3.sırada tamamlaması ile formda olduğunu ve Giro’ya hazır olduğunu gösteriyor.

 

 Ivan Basso: 2006 ve 2010 olmak üzere 2 kez İtalya Bisiklet Turunu kazanan 34 yaşındaki İtalyan tecrübe bu yıl pembe mayoyu hedeflediğini açıkladı. Liquigas Canondale takım lideri olan Basso bu yıl şanssız 2 kaza geçirse de Tour de Romandie’deki performansını beğendiğini söyledi. Tam performansında olmasa da kendisini iyi hissettiğini belirten tecrübeli isim 7.kez Giro’da start alacak. Henüz yeni sezon içinde kazalar sebebiyle performansını sergileyemeyen Basso’nun performansını önümüzdeki 3 hafta içinde görebileceğiz. Basso bu yıl kazanırsa ismi Giro tarihini 3 kez kazananlar arasına geçecek. 3 kez kazananlar; Giovanni Brunero, Gino Bartali, Fieronzo Magni, Felice Gimondi, Bernard Hinault. Basso performansını gördüğü zaman pembe mayoya gidebilir. Ancak bu yıl kazanamaz ise galibiyeti üçleyip diğer isimler arasına katılmak için önünde daha çok zaman olduğunu da belirtmeden geçmiyor.

 

John Gadret: AG2R La Mondiale takımının lideri olarak katılıyor. 2011 Giro d’italia’yı 4.sırada tamamlamıştı. Contador dereceleinin silinmesi ile 3.sırada tamamlamış olan Gadret podyum seramonisini yaşayamamıştı. Geçen yıl Giro’da zorlu tırmanışların performans gösterileri yapan ismi Gadret, tırmanışlarda hayran toplamış, cyclo cross kökenli olduğunu her defasında göstermişti. Geçen yıl Teramo-Castelfidardo , ortalama dağlık etabın galibi John Gadret bu yıl Giro’nun favori isimlerinden.

 

Thor Hushovd: 2010 Dünya Şampiyonu 34 yaşındaki Norveçli sporcu geçen yıl Tour de France’da herkesi hayran bırakmıştı. Sprinter olarak tırmanış etaplarında gösterdiği muazzam performans, 2-9.etaplarda giydiği Sarı mayosu ile Tyler Farrar’ı etap galibiyetine domine etmesine dek hayranlık uyandıran performansını sergilemişti. Giro’da 2007 yılında 1 etap kazanıp turu tamamlayamayan Hushovd, 2007’den sonra ilk kez Giro’ya katılıyor.

 

Joaquim Rodriguez: Katusha takımı lideri Joaquim Rodriguez için karakterine en uygun yarışlardan birinin İtalya Bisiklet Turu olduğu kuşkusuz bir gerçek. El Purito lakaplı İspanyol sporcu tırmanışların güçlü isimlerinden. Giro’nun genel profil yapısının tırmanış ağırlıklı olması ve 32 yaşındaki tecrübeli ismin son yıllardaki performansı turun favorileri arasında muhakkak değerlendirilmesi gerekenlerden biri. Bu sezonun; La Fletche Wallone birincisi Joaquim Tirreno Adriatico’yu bu sezon genel sıralamada 6.sırada tamamladı. Bu yılki startı ile Giro’ya 6.kez start alan tecrübeli sporcu, geçen yıl genel sıralamayı 4.sırada turu tamamlamıştı.

 

Bu yıl 21 etapta toplam 3.503,9 kilometre mesafe geçilecek. Profil dağılımında; 2 Bireysel Zamana Karşı etabı, 1 Takım Zamana Karşı etabı,

4 Ortalama Dağlık profilinde etap, 3 tane de Ortalama dağlık zirve finişi ile sona eren etap,

1 Yüksek rakımlı dağlık etap, 3 tane de yüksek rakım zirve finişli etap profili bulunuyor.

 

Yarın, 5 Mayıs Cumartesi günü 22 takım, 198 sporcu Danimarka’nın Herning şehrinde 8,7 kilometrelik bireysel zamana karşı etabına start alacak. Etabın profilinde 1 zaman ölçüm kapısı bulunuyor. Yarın Danimarka Giro’nun pembesine ve Giro’nun yoğun hareketliliğiyle açılışına ev sahipliği yapacak.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın