80 Fotoğrafta Tour de France

29/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

27 Mart – 27 Temmuz tarihleri arasında, Paris’teki Lüksemburg Sarayı’nın çevresindeki parmaklıklar, Tour de France’ın 100. Yıl Kutlamaları kapsamında, Tur’un tarihini anlatan 80 fotoğrafa ev sahipliği yapacak. Fotoğraflar bisikletçileri onurlandırıyor, ancak izleyiciler ve özellikle manzaralar da etkinliğin önemli unsurlarından.

 

Tur, her yaz Fransa’nın kasabalarını ve kırsal alanlarını ziyaret ediyor ve bu yıl organizasyonun 100. yılını kutlamak amacıyla, dört ay boyunca,  ülkenin farklı bölgelerini en iyi şekilde temsil eden Fransa Senatosu’nun da toplanma yeri olan Palais de la République’te (Cumhuriyet Sarayı’nda) ağırlanacak. Bugün, Senato Başkanı Jean-PierreBel ve Tour de France’ın Direktörü Christian Prudhomme, Jardin de Luxembourg’un (Lüksemburg Bahçesi’nin) çevresindeki parmaklıklarda 27 Temmuz’a kadar sergilenecek olan 80 fotoğrafı açıkladı. Son yıllarda, bu alan dünya fotoğrafçılığında bir referans noktası haline geldi. Doğal olarak da kapılarını spor tarihinin en çok fotoğraflanan olayına açtı, çünkü bugüne kadar 99 kez düzenlenmiş olan Tur, on binlerce profesyonel fotoğrafçı tarafından belgelendi.

 

 

Soldan sağa: Bernard Thévenet, Bernard Hinault, Jean-Pierre Bel, Christian Prudhomme

 

Tur 2013’ün sonuna kadar gezilebilecek olan sergi için Fransız spor gazetesi L’Equipe’in elindeki milyonlarca fotoğraf arasından seçilen fotoğraflar, bisikletçilerin çektiği acıların ve duydukları hazzın yanısıra, sürekli yenilenen bir izleyici kitlesiyle kurulan bağı da gösteriyor. Daha da önemlisi, Christian Prudhomme’un da ifade ettiği gibi, “Fotoğraflar, Tur’la Fransa -dünyanın en büyük yarışıyla oynandığı tiyatro sahnesi- arasındaki eşi bulunmaz ilişkiye” tanıklık ediyor. “Fransa’nın yolları, manzaraları, dağları ve kasabaları, dünyanın dört bir yanında izleyicilerin televizyon ekranlarından da takip ettikleri bu yarışın başarısının vazgeçilmez öğeleridir,” diyen Prudhomme, bir kez daha Fransa’yı temsil eden ve kendilerine prestijli bir imaj sağlayan seçilmiş öğelerin yarattığı coşkuyu yaşamaktan onur duyduklarını da sözlerine ekledi.

 

Ve işte segilenecek fotoğraflardan birkaç tanesi…

 

 

Arsène Alancourt Pyrénées’de – 4 Temmuz 1923 – MIDI-PYRÉNÉES

 

 

Peloton Paris’e varmadan önce, Saint-Cloud’da 22 Temmuz 1923 – ILE-DE-FRANCE

 

 

Le Mont-Saint-Michel – 7 Temmuz 2011 – BASSE-NORMANDIE

 

 

Plancher-les-Mines’te tırmanışın başlangıcı – 7 Temmuz 2012 – FRANCHE-COMTÉ

 

 

Champs-Élysées’deki son tur – 22 Temmuz 2012 – ILE-DE-FRANCE

 

 

 

Kaynak: A.S.O.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın