8. Etapta Dağcılardan Son Çizgiye Sprint..

11/07/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

8.etap tamamlanırken oldukça değişik bir etap olduğunu belirtmek isterim kesinlikle hem tırmanış (2 tane kategori 1 )hem de etap sonunun düz olması itibari ile sprint tekniği gerektiren özel bir etap olduşu 2 tekniğinde iyi olması gereken zorlu bir etap.

Aslında bu etap tam olarak hem tırmanış hemde zamana karşıda iyi olan iki ismi çağrıştırıyor Lance Armstrong ve Alberto Contadora uygun olduğunu düşünsem de bugun de sürpriz isimlerle etap sona erdi.

Kaçan grup arasında genel sıralamada sarı mayoyu etkileyecek bir isim olmaması sebebiyle Contador ve Armstronda dahil olmak üzere peletondan kaçan gruba bir atak yaşanmadı.

Kaçan grup arasında Vladmir Efimkin finishe 2 km kala…başlatıp güzel fark yarattığı sprint atağını erken yaptığı ise ortada.

Sandy Casar kaçışı süresince aslında etapta çok da iddialı ilerliyordu son km ye girildiğinde Sandy Casar ın atak yapıp alacağına inanıyordum. Sanchez i izlediğimde de 118 numara ile Sanchez alacak dedim. Kaçan grup içerisinde birinin alacağı kesindi sarı mayo için tehlike teşkil etmeyen isimlerdi ve peleton dan bir atak olmamıştı.

Son km içerisinde Sandy Casar atağını gerçekleştirdi. Akşam özetini izlerken dikkat edin o an Sanchez devam edip Casar ı takip etsem mi etmesem mi tereddütü yaşadı. Birkaç saniselik bir kararsızlık olsada Casar ‘ı takip etti ve son metreler içerisinde güçlü akıcı bir son atak ile Casar’ ı geçerek etabı aldı. Muhteşem bir Sprint finishi yaşandı.

 

25 yaşındaki İspanyol Luis_Leon_Sanchez kariyerinde 2.kez Fransa turu etabını almış oldu. Son 2 km. kala yorulmuş görünen ve devam etmekte zorlandığını gösterir gibi davransa da sanırım bu bir stratejiydi. Çünkü sprint finishinden geri kalmadı ve son metrelerde atağa cevap verirken oldukça güçlü ve rahat görünüyordu.

Beklendiği gibi kaçan grubun ve peletondaki sıralamanın sarı mayo üzerinde bir etkisi olmadı. Yarınki 9.etapta sarı mayoyu yine Nocentini taşıyacak.

 

 

 

Yeşil mayoyu rakikibi Thor Hushovd ‘a kaptıran Mark Cavendish bu etapta hiçbir sprint noktasından puan alamayarak 106 puan ile 2.sırada yer alıyor. Geçen yılki Tour de France da da kendisine en yakın rakibi Thor Hushovd idi. Fakat sanırım bu sene Thor Hushovd kendisini geliştirerek geçen yıla oranla daha güçlü ve daha iddialı.

Puanlı mayoda Dağların kralı mayosunu kariyerinin ilk Fransa turunda dün ilk etabı alan ve tırmanış noktalarındaki lider puanıyla bugun Brice Feilliu taşımıştı. Ve etap başlarken puanlı mayo sıralamasında 3. sırada olan Cofidis takımından Chiristophe Kern ile aralarında sadece 3 puanlık fark bulunuyordu. Bugünkü etapta ise toplamda 13 puan alan Chiristophe Kern Dağların Kralı mayosunu yarın taşıyacak ve Brice Feillu bugun tırmanışlarda puan alamadığı için 10 puanlık fark sebebi ile 3.sıraya gerileyecek .

En iyi takım derecesini lider sürdüren Astana takımı ise bugunkü dereceler eklenince AG2R-La Mondiale takımının 3 saniye gerisine 2.sıraya düşmüş oldu.

R.Nocentini ALM 30s18′ 16″
T.Hushovd CTT 117 puan
C.Kern COF  59 puan
Tony Martin THR 30: 19’16”
AG2R-La Mondiale 89:21’00”

 

8.etap  – 11/Temmuz/2009 Cumartesi
Andorre-la-Vieille Saint-Girons 176.5 km
8.Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  R.Nocentini
 Puanlamada:
1. T.Hushovd        117 puan
2. M.Cavendish    105 puan
3. G.Ciolek            66 puan
 Dağların Kralı:
1. C.Kern             59 puan
2 E.Martinez        54 puan
3. B.Feilliu           49 puan
 Genç Yarışçı: Tony Martin
8. Etabın ardından sıralama;
1.R.Nocentini                                     30:18:16
2.A.Conrador                                        + 00:06
3. L. Armstrong  fark                            + 00:08
4. L.Leipheimer                                    + 00:39

5.B.Wiggins                                          + 00:46

6. A.Klöden                                           + 00:54

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın