7.Etabın Sonunda Sürpriz İsimler

10/07/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Umarım kazasız bir etap olur dediğimiz 7. etap yine bir çok kazaya sahne olurken… Günün ilginç sonucu Fabian Cancellera’ nın sarı mayoyu bu etapta 4.olarak bitiren genel sıralamada en yakın rakibi 31 yaşındaki İtalyan Rinaldo Nocentini ‘ye kaptırması oldu. Fabian Cancellera dağlık etap olan bugunkü etap balşamadan önce sarı mayoyu bugun son kez taşıyacağını bilerek başlamıştı. Etap içeriği sebebi ile Fabian Cancellera’ nın tekniğinin yetersiz kalacağı bir etap olduğu için sarı mayoyu bugün kaybedeceği pek sürpriz olmada da etap başlamadan önce kariyerinde ilk kez sarı mayoyu kazanan La Mondial takımından Rinaldo Nocenti’ nin sarı mayo favorileri arasında olmadığı da bir o kadar aşikardır.

Dağlık etapların başlamasıyla isimlerini günlerdir duyduğumuz sprinterlerin yerine tırmanışçıların isimleri geçmeye başlayacak olsa da, Kariyerinde ilk kez Tour de France a katılan Agritubel takımından 24 yaşındaki Brice Feillu nun etabı alması yine diğer bir sürpriz isim oldu. Genç Fransızın Tour de France a katılmasının ilk yılında etap kazanması ileri dönemlerde daha çok adını duyacağımızın göstergesi. Brice ın sprinter abisinin izinden gitmeyip tırmanışçı olmayı seçmesi ve hayalini kurduğu etap kazanmanın daha ilk yıl gerçekleşeceği kimin aklına gelirdi ki. BU zorlu etabın kaçan grup yarışçılarından Brice Feilliu nun dayanıklılığı ve ana grup arasındaki neredeyse 3 dakikalık farkı yaratması gerçekten inanılmazdı.

 

 

 

Etap öncesi röportajında Lance Armstrong, finishe doğru takım arkadaşı Alberto Contador sprint atağı yaparsa, bu atağa karşılık vermeyip diğer favorileri çekmeyeceğini belirtmişti. Ana gruptaki favorilerin son kilometrelerde Cadel Evansın atağından sonra Alberto Contador muazzam bir atak gerçekleştirdi ve beklediğimiz isim Andy Schleck atağına cevap verdiyse de Contadorun inanılmaz güçlü atağına yetişemedi. Etabı 9. olarak tamamlayan Contador genel sıralamadaki toplam zamanı ile çok az bir farkla (6 saniye) sarı mayoyu kaçırdı ki; Yarın sarı mayoyu artık alacağına inanıyorum.  Yarışı izleyenlerin ise gönüllerinde sarı mayo asıl sahibinin Contador olduğuna eminim.

 Diğer bir rekabet ise sessiz sedasız yeşil mayo üzerinde devam etmekte. Mark Cavendish in Tur başından beri üzerinde tuttuğu yeşil mayonun diğer güçlü rakibi Thor Hushovd. Bugünün etabında Rakibi Mark Cavendishin lider puanına çok yaklaşan Thor Hushovd ile Mark Cavendish arasında sadece 1 puanlık fark var.

7.Etap sonu zaman ve puan sıralamasına göre oluşan tablomuz :

R.Nocentini ALM 25s44′ 32″
 
M.Cavendish THR 106 puan
B.Feilliu     AGR  49 puan
Tony Martin THR 25: 45’32”
Astana

75:39’51”

 

7.etap  – 09/Temmuz/2009 Cuma
Barcelone Andorre Arcalis 224 km
7.Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  R.Nocentini
 Puanlamada:  
1. M.Cavendish 106 puan
2. T. Hushvod       105 puan
3. G.Ciolek            66 puan

 Dağların Kralı: 
1. B.Feilliu           49 puan
2 C.Riblon           46 puan  
3. C.Kern             46 puan

 Genç Yarışçı: Tony Martin
7. Etabın ardından sıralama;

1.R.Nocentini                                     25:44:32
2.A.Conrador                                        + 00:06
3. L. Armstrong  fark                            + 00:08
4. L.Leipheimer                                    + 00:39

5.B.Wiggins                                          + 00:46

6. A.Klöden                                           + 00:54

8. Etap

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın