50 Genç Stajyer, Profesyonel Yarış Atmosferini Tadacak

05/08/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI(Dünya Bisiklet Federasyonu), kendilerine iletilen stajyer sporcuların isimlerini onayladıktan sonra, 50 genç stajyer 2013 sezonunun son aylarında profesyonel yarış atmosferine dahil olacak. WorldTour ve Profesyonel Continental(Kıtalar Arası) takımlarda, üst düzey tecrübelere tanık olacak 50 genç ismin UCI tarafından kaydı yapıldı. 

 

UCI kuralları gereği, takımlar kadrolarına 3 stajyer sporcu kayıt yaptırabilir ve yarış kadrolarına bu stajer sporcuları dahil edebilir. Tüm World Tur takımları bu yolu tercih etmiyor. Bazı takımlar, tamamen profesyonel sporcularla kontrat imzalayarak, yeni sezona profesyonel kadroları ile çıkmayı tercih ediyor. Bazıları ise, uzun sezonun ardından takım kadrolarını tamamlamak üzere genç yeteneklere fırsat yaratarak yıldızlarını parlatmaları için şans verebiliyor. Ve takım, verdiği şansın değerlendirilmesi durumunda stajyer sporcuyu profesyonel yarışlara dahil edebiliyor.

 


 

Genç yetenekler, dışarıdan risk alınarak bir hayal gibi görülen profesyonel takım kadrosuna gelişi güzel dahil edilmiyor. Kısıtlı sporcu sayısı dikkate alındığında, binlerce profesyonellik hayaline sahip sporcu arasından seçilecek isimler için sadece şans söz konusu değil. Yetenek, spor zekası ve azim gibi etkenleri barındıran, yıldız ismin keşfi niteliğindeki bu şans için takımlar genellikle, alt takımlarındaki sporculara yer veriyor. Alt takımdan, üst düzey yeteneklere sahip, kendini karakter ve yetenek olarak ispatlamış sporcular, stajyer sporcu olarak üst takıma alınıyor. Örneğin BMC takımı, dağ bisikletçisi Julien Taramarcaz’ı stajyer olarak profesyonel atmosferle tanıştırma kararı aldı. Julien Taramarcaz, 2011 yılında yol bisikleti ve bisikletli koşu(cyclo cross) dallarında da yeteneğini denemişti. Islak yolları ve zorlu şartları seven İsviçreli genç yeteneğin gelişi güzel, şansı kapmadığı da geçmiş denemelerinden ve çok yönlü yeteneğinden seçildiği açıkça görünüyor. 1987 doğumlu Julien, 2012 İsviçre Cyclo Cross şampiyonu olmasının yanı sıra, antrenörü Alex Moos’un değerlendirmesinde, başarılı rol model yorumlarının da etkili olduğu da göz ardı edilemez. BMC’nin geliştirme takımından seçtiği diğer isim, Silvan Dillier oldu. 1990 doğumlu İsviçreli sporcu 2010-2012 sezonunda iki kez U23 İsviçre zamana karşı şampiyonu olmuştu. 8-11 Ağustos’ta Norveç yarışı takım lideri Thor Hushovd ile yarışacak Silvan Dillier kendisine verilen profesyonellik şansını önümüzdeki günlerde sergilemeye başlayacak. BMC’nin geliştirme takımından 2 Ağustos’da anlaşma imzaladığı üçüncü isimse Jakub Novak oldu. 1990 doğumlu Çek sporcu 2012 U23 Çek Cumhuriyeti zamana karşı şampiyonu olmuştu.

 

WorldTour takım stajyerleri:

Ag2rLa Mondiale
Fréderic Brun (Fra)
Gabriel Chavanne (Sui)
Pierre-Roger Latour (Fra)

BMC
Silvan Dillier (Sui)
Jakub Novak (Cze)
Julien Taramarcaz (Sui)

Cannondale
Nicolò Martinello (Ita)
Davide Villella (Ita)

Katusha
Mikhail Antonov (Rus)
Sergey Nikolaev (Rus)
Maksin Razumov (Rus) 

Lampre-Merida
Niccolo Bonifazio (Ita)
Enea Cambianica (Sui)
Valerio Conti (Ita)

Lotto Belisol
Stig Broeckx (Bel)
Jorne Carolus (Bel)

Argos Shimano
Nikodemus Holler (Ger)
Quentin Jauregui (Fra)
Michael Olsson (Swe)

Saxo-Tinkoff
Jesper Hansen (Den)
Pawel Poljanski (Pol)

Pro Continental takımlar

Accent Jobs
Stefano Nardelli (Ita)

Champion System
Fu Shiu Cheung (Hong Kong)
Gregory Obando Brenes (Costa Rica)
Dion Smith (New Zealand)

Caja Rural
Rubén Martínez (Spa)
Diego Rubio (Spa)
Ibai Salas (Spa)

Bretagne Seché
Merhawi Kudus (Eritrea)
Fabrice Seigneur (Fra)

Cofidis
Philip Lavery (Irl)
Clément Venturini (Fra)
Louis Verhelst (Bel)

Androni Giocattoli
Andrea Zordan (Ita)

Bardiani Valvole CSF
Nicola Ruffoni (Ita)

Vini Fantini Selle Italia
Airan Fernández (Spa)
Riccardo Stacchiotti (Ita)
Luca Sterbini (Ita)

Rusvelo
Mikhail Akimov (Rus)
Alexander Evtushenko (Rus)
Alexander Foliforov (Rus)

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın