50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 7.Etap Başlarken Kuşadası-İzmir

03/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

7.Etap 3 Mayıs 2014 Cumartesi; Kuşadası-İzmir 132 km.:

 

Dün Meryem Ana zirvesinde verilen Turkuaz Rekabetin yarım asırlık mücadelesinden 1 saniyelik üstünlükle galip çıkan Adam Yates (Orica GreenEdge), bugünkü etap ve yarın koşulacak final etabı için avantajını koruma mücadelesine girecek. Cofidis, Turkuaz mayodaki 1 saniyelik farkın yakın takipçisi olarak Yates’ in açığını arayacak ve Rein Taaramae ile Türkiye’den galip ayrılmanın yollarını arayacak. Kısacası bu yıl iki zorli zirve finişi,  galibiyetin kesinliğini netleştiremedi. Kalan 2 sprint efabında Mark Cavendish, biriktirdiği ve önemsediği açıkça görülen uçuş millerine yenilerini eklemekten vazgeçerse liderlik el değiştirebilir.  Kazandığı ilk etapta ödülün 200.000 mil olduğunu gördükten sonra sportif direktörüne “Bunlar gerçek mi?” diye soran Cavendish’in 5. Etabın galibiyetini Elia Viviani’ye kaptirdiktan sonra sadece uçak maketi alması sonrası bu kare, etap galibiyetlerinden gelen 200’er binlik ödülü önemsediğni gösteriyor. Rein Taaramae’nin liderliği geri alma yolundaki en büyük engel de bu miller olacak gibi…

 

OZG_0291

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu rotası ile TUR‘a bir süre ev sahipliğine ara veren İzmir’e geri dönüş yapılmıştı. Omega Pharma-QuickStep takımdan Iljo Keisse galibiyeti unutulacak gibi değildi. Kaçışla gelen galibiyet gibi kısa bir yorumdansa, solo kaçışını galibiyetle sonlandırmak üzere girdiği amansız mücadelede yaşananlar; son virajda kaza yapıp, hızla bisikletine geri dönen Keisse için izleyiciler nefeslerini tutarak izlemişti. Keisse, Andrea Guardini ve Marcel Kittel‘e kaptırmaktan son anda kurtardığı etap galibiyeti ile İzmir’deki kalabalık, coşkulu seyirciler arasında podyum sevinci yaşamıştı. 2013 TUR rotasında yine Lozan’da yapılan 7.etabın finişi bir kez daha yoğun katılım gösteren İzmirlilerin, coşkulu desteği eşliğinde geçilmişti ve bu kez Marcel Kittel galibiyetin ismi olmuştu.

 

TUR 2014 (3)

 

2014 TUR’da katılımcılara arasında yer almayan Kittel’in takımı Argos-Shimano noksanlığında yedinci etaba başlanacak ve finişinde bu yıl değişiklik yapılan İzmir finişinin galibi bugün bir başka isim olacak. Lozan Meydanına son virajın keskinliği, TUR Organizasyonuna yeni ve kaza riskini minimuma indiren bir rota belirleme ihtiyacını beraberinde getirdi. Ayrıca, İzmir sahil şeridinin daha uzun süre ekranlara yansıması da gündemin bir parçası olarak masaya yatırıldı. Rota belirlenmesi ve yolun incelenmesi süreci sonunda, yedinci etap olarak finişin yapılacağı Karşyaka Vapur İskelesi önü kararlaştırıldı. Finiş zevki için halkın katılımına destek olarak Vapur iskelesi önünün seçilmesi, bisiklet severlerin finiş alanına ulaşım kolaylığı açısından da büyük kolaylık yaratacak.

 

Tour-of-Turkey-2014-7.Etap-Profil

Etabın Prim Kapıları:

  • 9.4 km: Sprint Primi
  • 59.8 km: Tırmanış Primi (CAT 3)
  • 86.7 km: Türkiye Güzellikleri Primi (Efes)
  • 121.8 km: Sprint Primi

 

Saat 10:45′de Kuşadası Atatürk Meydanından alınacak start sonrası geçtiğimiz yıl 10.kilometrede Efes Antik Şehri Türkiye Güzellikleri Primlerinin dağıtıldığı prim kapısında bugün 9,4.kilometrede geçilecek olan Sprint Primleri kapısı yer alıyor olacak. Kuşadası, Seferihisar yolu üzerinden finişe ilerleyecek olan takımlar, Karakoç kaplıcaları sonrası etabın 59.8 kilometresinde Kategori 3 tırmanış primleri için mücadele sergileyecekler. Geçtiğimiz yıl bu tırmanış prim kapısı olarar imlenmemişti ve 7.etap tırmanış kategorisi için puan barındırmıyordu. Bu yıl ise Meryem Ana sonrası kırmızı mayo mücadelesinde son puanlar bugün verilecek ve gün sonunda TUR’un Kırmızı Mayo galibi, liderliğini ilan etmiş olacak.

 

TUR 2014 (4)

 

2012 TUR’da 30.kilometrede Azmak’da verilen Türkiye Güzellikleri Primi, dünkü etap finişi ihtişamına yakışır kültürel zenginlik temasının en önemli parçalarından biri olan Efes Antik Kenti ile bugün yeniden ekranlara yansıyacak ve bu kez 86,7.kilometrede Türkiye Güzellikleri Primlerini Efes dağıtacak.  Geçen yıl olduğu gibi, bugünkü etap yine iki sprint primleri kapısını profilinde bulunduruyor. İlki starttan sonra ilk 10. kilometre içerisinde geçilecek olan 7.Etabın ikinci sprint kapısı, 121,8.kilometrede Alsancak’ta geçilecek. Alsancak, İzmir’in eski adı “Smyrna” ile tarihi zenginliği ve şehrin muazzam konumu ile Sprint kapısı mücadelesine ev sahipliği yapacak.

 

 


Daha Büyük Görüntüle

 

İzmir Körfezini, sahil şeridinden dolanarak geçecek olan sporcular körfezin ve kentin doğal, mimari güzellikleri eşliğinde Karşıyaka finiş çizgisine ilerleyecek. Karşıyaka varpur iskelesi önüne son kilometreler, toplu sprint finişi beklentili etabın coşkulu hızıyla galibini belirleyecek. Özellikle Girne Bulvarında U dönüş yaparak son 1,6 kilometredeki maksimum performans mücadelesi, takımların sprint trenlerinin heyecanlı oluşumu ekranlara yansıyacak. Toplu sprint finişinde galibiyete rekabetin sıcaklığına, körfezin esintisi karışacak coşkulu İzmirlilerin desteği bir kez daha yıldız sprinterler geçidine eşlik edecek.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun çıtasını son yıllarda hayli yükselten Organizasyon komitesi için, İzmir etabı sonrası yeniden transfer sıvavı başlayacak. Bugün gün sonunda İstanbul’a transferi yapılacak yarış kafilesinin ilk yıllarda yaşadığı tereddüt dolu soruları bu yıl işitmiyoruz. Tam tersi son yıllarda zorlu, kalabalık kafile transferini sorunsuz tamamlayan TUR komitesine olan güven, 50.yılda da tamamlanması gereken bir sınav olacak.

 

TUR 2014 TRT Yayın Saatleri:

 

3 Mayıs, Cumartesi 11:45-12:00
12:00-14:00
Kuşadası – İzmir TRT-3 / TRT Spor / TRT Türk / TRT HD

 

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

 

03 Mayıs – Cumartesi 11:00 – 12:00 6. Etap Tekrar Eurosport 2
03 Mayıs – Cumartesi 13:00 – 14:00 7. Etap Canlı Eurosport 2
03 Mayıs – Cumartesi 24:00 – 01:00 7. Etap Tekrar Eurosport

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın