50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 6.Etap Başlarken Bodrum-Selçuk (Meryem Ana)

02/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

6.Etap 2 Mayıs 2014 Cuma; Bodrum-Selçuk (Meryem Ana) 141 km.:

 

Genel sıralamaya etki edebilecek etap profillerinden sonuncusuna bugün start alıyoruz. TUR’a geçtiğimiz yıl eklenen Meryem Ana zirve finişi, görsel ve kültürel temasındaki güzelliklerle beğenileri toplamıştı. Bugün yeniden 76 ülkeye yapılan yayın ağı aracılığı ile Türkiye’nin zenginlikleri dünyaya servis edilecek. Günün mücadele kısmında ise, bir kez daha Elmalı zirvesinde parlayan tırmanışçıları son 20-25 kilometrede önlerde görmeye başlayacağız ve zirvede müthiş bir mücadeleye tanık olacağız.

 

Tur of Turkey (24)

 

Dün, Bodrum’daki müthiş Elia Viviani sprinti sonrası, bugün alınacak start için konaklamak üzere otellerine dağılan Takımlar ve kalabalık TUR kafilesinin hareketliliği ile geçti. Akşam saatlerinde Bodrum’da yaşanan deprem, bu yıl doğal koşullara adeta doyan katılımcılar için heyecanlı dakikalara sahne oldu. Güne serin bir Bodrum’u kucaklayarak başlayan sporcular kritik etabın çokça konuşulduğu hazırlık aşamalarını tamamlayarak start alanına hareket ettiler.

 

Tur of Turkey (25)

 

Bugünün rotasında yer alan; Efes Antik Şehri ve 7 Uyurlar Mağarası yakınından geçerken, Meryem Ana finişi ile adeta kültürel zenginlik yağmuru ekranlara yansımış olacak. Böylesi zengin kültürün yanı sıra, geçtiğimiz yıl etabın 86,2.kilometresinde geçilen doğa harikası Bafa Gölü ile Türkiye Güzellikleri Primleri kapısı bu yıl sprint puanlarının dağıtıldığı bölüm olarak geçilecek. Türkiye Güzellikleri Prim kapısı ise geçtiğimiz yılın Sprint Prim Kapısı olarak geçilen bölümde 123,8.kilometrede geçilecek.

 

TourofTurkey2014-6.Etap-Profil

 

Etabın Prim Kapıları:

  • 86.2 km: Sprint Primi (Bafa Gölü)
  • 123.8 km: Türkiye Güzellikleri Primi (Kuşadası)
  • 162.2 km: Tırmanış Primi (CAT 3)
  • 183.8 km: Tırmanış Primi (CAT 2)

 

Geçtiğimiz yıl,  Torku Şeker Spor’dan Meryem Ana zirve finişini ilk geçen ve gün sonunda TUR liderliğini alan isim Mustafa Sayar olmuştu. Sayar TUR sonuna kadar lider mayoyu koruyarak 2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu galibi olarak İstanbul final etabını tamamlamıştı. Ancak, TUR öncesi yarış koştuğu Cezayir Turu’nda alınan idrar örneğinde yasaklı madde tespit edilen Sayar’ın Cezayir Turu sonrası tüm dereceleri silindiğinden, Meryem Ana zirve finişini ikinci sırada geçen ve bugün Cofidis takım kadrosunda start alacak olan Yoann Bagot 6.etabın gaibi olarak kayıtlara geçti.

 


Daha Büyük Görüntüle

 

TUR 2014’ün genel sıralamadaki son kritik gününde özellikle son 20-25 kilometre belirleyici olacak. Bu bölümde yer alan önce Kategori 3 tırmanış ve ardından zirvedeki finişe, kısa tırmanış mesafesine sahip ancak düzlükleri az, keskin ve dik tırmanışlara sahip Meryem Ana tırmanışında Turkuaz mücadelenin öncüleri liderlik yapacak. Günün galibiyeti için, Elmalı zirvesinde sessizliklerini bozan tırmanışçılar bir kez deha bayrağı sprinterlerden alarak günün zorlu tırmanış performans beklentisini hayata geçirecekler. Gün sonunda, genel sıralamadaki yakın zamanlamalar için son söz söylenmiş, TUR 2014 lideri kısmen netleşmiş olacak. Günün haklı zaferini son 2 günde koruması gereken lider için kalan 2 sprint etabında kazalardan uzak kalarak ve ana grup ile finişe girmesi yeterli olacak.

 

Tur of Turkey (5)

 

Torku Şeker Spor’un 2014 sezonu için anlaştığı İspanyol sporcu Juan Jose Cobo’nun bugün galibiyeti alacağına dair dedikodular, dün akşam saatlerinin çok konuşulan konularındandı. Yabancı basının da büyük ilgi gösterdiği ve yarın için büyük favori olarak gösterildiği sporcunun, sözleşmesini imzalarken TUR’u kazanacağına dair kağıt imzaladığı da söylentiler arasındaydı. Cobo, genel sıralamada 7.sırada ve Turkuaz mayonun sadece 44 saniye gerisinde. Bugün, bu etabı kazanmak isteyen çok sporcu var. Her halükarda gün boyu sürecek takım stratejilerinden sonra, son 25 kilometre adrenalin hayli yükselecek.

 

 

TUR 2014 TRT Yayın Saatleri:

2 Mayıs, Cuma 14:15-14:30
14:30-16:30
Bodrum – Selçuk TRT-3 / TRT Spor / TRT Türk / TRT HD

 

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

02 Mayıs – Cuma 10:00 – 11:00 5. Etap Tekrar Eurosport 2
02 Mayıs – Cuma 15:00 – 16:30 6. Etap Canlı Eurosport

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın