50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 4.Etap Başlarken Fethiye-Marmaris

30/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Tur of Turkey 2014

 

4.Etap 30 Nisan 2014 Çarşamba  Fethiye-Marmaris 132 km:

 

Dördüncü gün için Fethiye’deyiz. Bugün saat, 13:00’de Fethiye Limanından alınacak start hazırlığı için takımlar güne, dünün zor etabı ardından biraz olsun dinlenme fırsatı bularak başladı. Fethiye’nin doğa güzelliğinin yanı sıra kuş cıvıltılarının eşlik ettiği hafif bir serinlikle güne başlandı. Ancak saat 13:00’de start alacak etabın, öğle güneşinde kesinlikle zorlayıcı olacağını şimdiden söylemek mümkün. Şuan itibarıyla yağmur devam ediyor ve  sporcuların yağmurlu bir havada finiş görmesi bekleniyor.

 

Tur of Turkey 2014

 

Kraliçe etapta şekillenen yeni genel sıralama listemizde, 2010 yılı Tour of Turkey’de İstanbul’da gerçekleşen açılış etabı ITT(Bireysel Zamana Karşı) ve 3. etap (Bodrum-Marmais) galibiyetini alarak liderliği almıştı. Uzun süre performans ve konsantrasyon düşüklüğü yaşayan 27 yaşındaki Estonyalı, Elmalı zirvesinde yeniden parlamaya başladı. Dünkü muazzam performansı ardından bugün Turkuaz mayoyu Rein Taaramae taşıyacak.

 

Tur of Turkey 2014

 

Tırmanış kategorisi liderliği de Rein Taaramae’de olduğu için, bugün Kırmızı Tırmanış mayosunu Davide Frattini(United HealthCare) taşıyacak.

 

Yeşil Sprint Mayosu Mark Cavendish(Omega Pharma QuickStep)’de devam ediyor. Beyaz Mayoyu ise Mattia Pozzo(Neri Sottoli) taşıyacak.

 

Bugünün parkuruna gelecek olursak, geçen yıl ile farkı nedir? Bizi neler bekliyor? ve Günün finali ne olur? sorularına daha da hazır olarak yarışı izleyebiliriz. Geçtiğimiz Yıl Göcek-Marmaris olarak koşulan 4.etap 147 kilometrede geçilmişti. Marmaris Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen toplu sprint finişinin galibi, bugün Almanya Şampiyonluk mayosu ile start alacak olan Andre Greipel(Lotto Belisol) olmuştu.

 

TUR-2013-Etap4-Finish

 

Bugün ise 4.etap Göcek startı yerine Fethiye Limanından başlayacak. Parkur mesafesi, geçen yıla nazaran 15 kilometre daha kısa olacak ve 132 kilometre mesafede tamamlanacak. Fethiye’nin sabah erken saatlerde dahi etkisini gösteren sıcaklığı, öğle güneşinde alınacak start sonrası kısalan, zorlu parkurunu daha da zorlaştıracak. Zira, günün ilk prim kapısı olan Kategori 3 tırmanış kapısı starttan sadece 32.5 km sonra geçilecek. Tırmanış prim kapısının yakınlığı, yarışın başlaması ile kaçış grubu oluşumunu teşvik ediyor. Bugün kaçış grubu atakları ile hızlı bir start alınacak. Üstelik 45. kilometrede yer alan Sprint Primleri kapısı da oluşacak hareketliliğin büyük destekçisi olacak.

 

 

TourofTurkey2014-4.Etap-Profil

 

Geçen yıl Ortaca, Türkiye Güzellikleri Primleri ve puanlarını 62.kilometrede Ortaca’da dağıtmıştı. Bu yıl ise Türkiye Güzellikleri Prim kapısı, 102.kilometrede Caretta Caretta ile dağıtılacak ve son 30 kilometredeki son prim kapısı ile Türkiye’nin sessiz misafirleri Caretta’lara dikkat çekilecek.

 

Tur of Turkey 2014

 

Finiş bugün yine Marmaris Atatürk Anıtı önünde, toplu sprint beklentisi ile yapılacak. Finişe son 500 metrede yer alan sola 90 derecelik keskin viraj sonrası, kilitli taş döşeme yolda finiş sprinti için son sözü en güçlü haykıran isim günün etap galibiyetini ilan edecek. 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna aynı finiş çizgisi ile ev sahipliği yapan Marmaris’te galibiyeti ilan eden isim, Mark Renshaw bugün Mark Cavendish’i finiş çizgisine taşıyacak. Geçen yılın etap galibi Andre Greipel ile bir kez daha sprint mücadelesi heyecanı katlayacak.

Daha Büyük Görüntüle

 

  • 32.5 km: Tırmanış Primi (CAT 3)
  • 48.2 km: Sprint Primi
  • 97.5 km: Türkiye Güzellikleri Primi (Caretta)

 

TUR 2014 TRT Yayın Saatleri:

30 Nisan, Çarşamba 14:15-14:30
14:30-16:30
Fethiye – Marmaris TRT Spor / TRT Türk / TRT HD

 

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

30 Nisan – Çarşamba 11:00 – 12:00 3. Etap Tekrar Eurosport 2
30 Nisan – Çarşamba 15:00 – 16:30 4. Etap Canlı Eurosport

 


 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın