50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 3.Etap Başlarken Finike-Elmalı

29/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

3.Etap 29 Nisan 2014 Salı; Finike-Elmalı-185 km:

 

Turkuaz mücaledenin kritik etabı, Kraliçe Etap heyecanı nihayet bugün Finike’den alınacak start ile bekleyişine son veriyor. Dün sağanak yağmur altında ikinci gün etabına hazırlanan sporcular bugün, pırıl pırıl parlayan Finike güneşi ile, zirveye ilerleyecek. Sabah güne erken başlayan TUR kafilesi kahvaltı sonrası yarış alanına hareket etmek üzere otellerinden ayrıldı.

 

İki günde iki etap galibiyeti ile Turkuaz mayoyu bugün de sırtında taşıyacak olan Mark Cavendish(Omega Pharma QuickStep)’in bugün zirvede liderliği teslim etmesi bekleniyor. Tırmanışçıların ön plana çıkacağı Elmalı zirvesine bugün TUR tansiyonu daha da yükselecek.

 

Tour-of-turkey-2014-etap2-ozgu-ozdemir (27)

 

Yarım Asırlık Mücadele’nin beklenen Kraliçe Etabı, bu yıl orjinal parkurundan yaklaşık 32 kilometre kadar uzatıldı. Bugün, TUR 2014’ün en uzun etabı olarak 185 kilometre mesafede gerçekleşecek. Kısaca 185 ve katı ironisini izleyeceğiz. 185 kilometrede 1.850 merte rakıma Turkuaz Rekabet…

Orjinal parkurun start aldığı Antalya Barbaros Park yerine, bugün saat 10:55’de Finike Yunuslu Park’tan nötral startını almış olacak. Mesafenin uzaması bir yana, bu yılın parkur değişikliklerinden bir diğeri hemen dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl 6 prim kapısı içerisinde yer alan 4 tırmanış kapısı yerine bu yıl 3 tırmanış kapısı ve toplamda 5 prim kapısı geçilecek.

 

Prim Kapıları:

  • 27.2 km: Türkiye Güzellikleri Primi (Santa Claus – Demre)
  • 44.5 km: Tırmanış Primi (CAT 2)
  • 104.8 km: Tırmanış Primi (Kuruovabeli, 1650 m – CAT 1)
  • 155.5 km: Sprint Primi (Elmalı)
  • 186.0 km: Tırmanış Primi (Göğübeli, 1850 m – CAT 1)

 

Zirve finişinedeki tırmaış prim kapısına geçilecek  2 tırmanış kapısı daha önce TUR rotasında yer almamıştı. Geçen yıl geçilen Karaman tırmanışı, Tahtalıbeli ve Rıfat Çalışkan anısına geçilen Saksaganlıbeli bu yıl Kraliçe etapta yer almıyor. Zirvesindeki finiş çizgisine “Mini Alpe D’Huez” kalabı takılan müthiş tırmanışa ek olarak yeni parkurun tırmanışlarının da ilave beğeni toplayacağını güne başlarken söyleyebiliriz. Zira, ilk tırmanıştan sonra zirvesi geçilecek Kuruovabeli’nin 1.650 metrelik rakımı ve 80. kilometreden sonra başlayan 25 kilometrelik tırmanış mesafesi ve 1.300 metre rakımlık tırmanışın zorlu eğimi ile Elmalı zirvesi öncesi belirleyici olacak günün ikinci tırmanışı söz konusu.

 

TourofTurkey2014-3.Etap-Profil

 

Bugün Yeşil Mayo favorilerine sprint kapısından puan çıkması hayli zor. Günün sprint kapısı 155,5. kilometrede yani günün zorlu ikinci tırmanışı sonrasında geçilecek. Sprinterler mi? Heyhat, onları ana grubun arkalarında kendilerini görmek mümkün olabilecek.

 

Elmalı platosundaki sprint kapısından zirve finişine nefesler tutulacak. 550 metre rakımlık tırmanışın mini Alpe D’Huez zevkinde pedalların laktik asitle savaşına tanık olacağız. Bugün zirveden geçecek olan ilk isim heyecanı dünya genelinde bisiklet sevdalıları ekranlara kitleyecek olması bir yana Turkuaz Rekabetin çetin savaşından zaferle çıkacak kahramanın kim olabileceği beklentisinde son sözler söylenecek. Genel sıralamanın bu etkili profilinde zaferin adı, gün sonunda Turkuaz mayoyu sırtına geçirecek.

 


Daha Büyük Görüntüle

 

Güne başlarken… Bugünün büyük favorilere de değinmek yerinde olur. Bugünün zorlu mücadelesinde sprint yıldızlarımıza kısa süreli bir veda edeceğiz. Geliyoruz iki günlük suskunluklarını  bugün haykırışa çevirecek tırmanış yıldızlarına.

 

Luis Leon Sanchez:Geçtiğimiz yıl Blanco takımı ile sözleşme tazelemeyen Luis Leon Sanchez, Caja Rural takımı ile 2014 sezonu için anlaşma imzalamıştı. Caja Rural’ın Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için seçtiği takım kadrosunda yer alan Sanchez, bugünün güçlü favorilerinden. Bu yıl, Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol genel sıralamasında Alejandro Valverde’nin 33 saniye gerisinde, 3.sırada tamamladı ve sezon performansı yüksek.

 

Tour-of-turkey-2014-etap2-ozgu-ozdemir (28)

 

Yoann BAGOT: Cofidis Takımının tırmanışçısı Yoann Bagot, geçtiğimiz yıl Elmalı zirvesinde günü 5.sırada tamamlamıştı. Altıncı etap Selçuk finişinde Mustafa Sayar’ın arkasında ikinci sırada etabı tamamlayan Bagot, Genel Sıralamayı üçüncü sırada tamamlamıştı.  2013 genel performansı ile kıyaslandığında 2014 sezonuna daha iyi dereceler çıkartarak başlayan Fransız sporcuyu bugün zirve finişinde önlerde görmemiz mümkün.

 

Kevin Seeldraeyers: Geçtiğimiz yıl Astana takım forması renklerinde Elmalı zirvesini ikinci sırada geçen Belçikalı sporcu bu yıl Wanty– Groupe Gobert takım kadrosunda yarışıyor. 2014 sezonunda hiç start almamış olan Seeldraeyers bugün galibiyet sürprizi yapabilir.

 

Juan Jose Cobo Acebo: 2014 sezonu için Türk takımı Torku Şeker Spor ile anlaşan eski Movistar’lı, 2011 İspanya Turu (Vuelta) galibi COBO, bu etabın en büyük favorilerinden. Juan Jose Cobo’yu bu etapta destekleyecek olan Torku Şeker Sporlular ise; Türkiye Yol Şampiyonu “Dağ Kaplanı” Nazım Bakırcı ve 2006 Fransa Bisiklet Turunun en savaşçı sporcu ödülüne layık görülen David de la Fuente. Sprint etaplarını kazanmaya geldiklerini gösteren Omega Pharma QuickStep takım kadrosu nasılsa, dağ etaplarını kazanmaya geldiklerini gösteren Torku Şeker Spor bir o kadar güçlü bir takım kadrosu ile güne kazanmak üzere start alıyor olacak.

 

Sürprizlere açık olmamız lazım. Her ne kadar geçen yıl Elmalı Zirvesinin galibiyetini alan Eritralı sporcu Natnael Berhane bu yıl Türkiye’de yarışmıyor olsa da, benzer bir sürprizi hayata geçirebilecek sessiz bir isim pelotonun içinde ilerleyecek. MTN-Qhubeka takım kadrosunda start alacak olan bir başka Eritralı sporcu kesinlikle bugünün sürpriz ismi olarak zirveye önde ilerleyenler arasında olacak. Merhawi Kudus, Eritrada gerçekleşen bir çok yarışta, dağlık profillerdeki derecelerine bakıldığında geçen yılın Kraliçe Etap galibi Natnael Berhane’yi birçok kez geride bıraktığını göreceksiniz.

 

 

 

TUR 2014 TRT Yayın Saatleri:

29 Nisan, Salı 13:15-13:30
13:30-16:30
Finike – Elmalı TRT Spor / TRT Türk / TRT HD

 

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

29 Nisan – Salı 11:00 – 12:00 2. Etap Tekrar Eurosport 2
29 Nisan – Salı 15:00 – 16:30 3. Etap Canlı Eurosport

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın