50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2.Etap Başlarken Alanya-Kemer

28/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2.Etap 28 Nisan 2014 Pazartesi; Alanya-Kemer-175 km:

 

50.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 2. gününde yine Alanya’dayız. Dün açılış etabına start almayan Lampre Merida sporcusu Luca Wackermann’ın noksanlığı ile ilk günü tamamlayan 153 sporcunun, bugün ikinci etaba start alması bekleniyor. Açılış etabının finalinde, finiş çizgisini 3.sırada geçtikten sonra TUR aracına çarpan ve günü, çenesinde 3 dikiş ile tamamlayan Theo Bos(Belkin)’un mücadeleye devam edeceği dün netleşmişti. Parçalı bulutlu bir Alanya havasına başlayan yeni günün mücadelesinde yağmur beklentisi, finiş sıralamasına etki eder mi? sorusunun yanıtını etabın ilerleyen kilometrelerinde izliyor olacağız. Start öncesi başlayan yağmur eşliğinde,  sprint etabına yön verecek olan yağmur endişesi ile geçildi. Bugün herkes kazadan uzak kalmaya çalışacak. Yağmur şuan gittikçe şiddetini arttırıyor  zorlu bir gün sporcuları bekliyor.

 

Tour-of-turkey 2014 etap2 aylinkoc

 

Mayolar:

Tırmanış Kategorisi liderliğini, dün açılış etabındaki kaçış performansında elde ettiği 3 puan ile elinde tutan Marc de Maar(UnitedHealthCare Presented by Maxxis) bugün Kırmızı Mayoyu taşıyan isim olacak.

 

Sprint Puan Klasmanı liderliğini dünkü etap galibiyetinden gelen 15 puanla alan Mark Cavendish, bugün Genel Sıralama Liderliği Turkuaz Mayoyu taşıyacağından, dün etap ikinciliği ile günü 14 puanla kapatan Elia Viviani(Cannondale) Yeşil Sprint Mayosunu taşıyan isim olacak.

 

Türkiye Güzellikleri Klasmanında, dün Alanya Kalesi’nin verdiği 5 puanı alan Frederique Robert(Wanty-Groupe Gobert), bugün liderliğini temsil eden Beyaz Mayosunu taşıyacak.

 

Tour of Turkey 2014

 

Alanya’da gerçekleşen açılış etabının galibi Mark Cavendish (Omega Pharma QuickStep), bugün Alanya’dan start alıp, Antalya’da sona erecek 175 kilometrelik etapta Turkuaz mayoyu taşıyor olacak. Son iki yıl koşulan ikinci etabın profilinde bu yıl değişiklik yapılarak Kemer finişli yapılandırıldı.  2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Antalya finişli ikinci etabının galibi, bu yıl da Lotto Belisol takım kadrosunda katılan, Gorilla lakaplı Alman sporcu Andre Greipel idi.  Turkuaz mayo, üst üste 2 kez etap ikinciliği ile günü tamamlayan Matthew Goss(Orica-GreenEDGE)’a geçmişti.2013’de ise aynı parkurdan galip çıkan Orica GreenEDGE takımının gözdesi Aidis Kruopis olmuştu. Aidis Kruopis, bu yıl da Orica GreenEdge takım kadrosunda yarışıyor, ancak bu kez dünyanın en iyi sprinterlerinin mücadelesinde işi daha zor olacak.

Tour-of-turkey-2014-etap1-ozgu-ozdemir (14)

 

Mark Cavendish ve Andre Greipel rekabetinin yıllara dayanan sürümcemesinde bir çok kez Cavendish, Greipel’e karşı galibiyet kazandıysa da Gorilla lakaplı Almanya Şampiyonunun da hatırı sayılır galibiyeti Cavendish’e karşı kazanmıştı. Dün, 4 hafta önceki kazası sebebiyle formda olmadığını belirten Andre Greipel’in takım arkadaşları için performans sergilediğine tanık olmuştuk. Lotto Belisol takımı son kilometrelerde önlerde yer alarak yarış heyecanını arttırmıştı. Greipel, takım arkadaşları için performans sergilerken, formunu test ederek bugün Kemer finişi için ön hazırlık da yapmış olabilir. Şimdiye kadar Türkiye Bisiklet Turundan etap galibiyeti almadan ayrılmayan Greipel, bu yıl en büyük rakibine tüm etapları teslim etmek istemeyecektir.

 

TourofTurkey2014-2.Etap-Profil

 

Alanya Limanından saat 10:50’de nötral startını alacak ikinci etabın 2014 ile yenilenen parkurunda değişiklikleri mevcut. Geçtiğimiz yıl, 86.kilometrede, parkurun 2 prim kapısından sonuncusu olan Türkiye Güzellikleri Primleri – Aspendos güzelliği gölgesinde verilmişti. Bu yıl ise; 4 prim kapısının ilki olarak,  58,4.kilometresinde Manavgat Şelalesinin Türkiye Güzellikleri prim dağıtacak. 2013 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda ikinci etabın Türkiye Güzellikleri Klasifikasyonu liderliğini alarak, TUR’a katıldığı ilk yılının ikinci etabı sonunda Beyaz Mayoyu giyen Ahmet Örken olmuştu.

 

Tour-of-turkey-2014-etap1-ozgu-ozdemir (23)

2013 yılı parkurunun uzatılmış versiyonunu bugün geçecek olan sporcular için bu yıl farklı olarak 2 değil, 4 prim kapısı yer aldığını belirtmiştik. Biri, Türkiye Güzellikleri prim kapısıyken kalan üç rim kapısı sprinterlere puan ve prim dağıtacak. Toplu sprint finişi beklentili etabın dev favorileri için parkurun ara kapılarının fazlalığı, Yeşil sprint mayosu hedefindeki sporcular için cazip görülebilir.

 

Tour-of-turkey-2014-etap1-ozgu-ozdemir (16)

 

Günün Sprint Primi Kapıları:

  • 91.5 km: Sprint Primi (Serik)
  • 131.0 km: Sprint Primi (Antalya)
  • 163.1 km: Sprint Prime (Beldibi)

 


Daha Büyük Görüntüle

 

2013’ün finişine ev sahipliği yapan Barbaros İlkokulu mevkii bu yıl son sprint kapısına ev sahipliği yapacak, finiş ise Kemer’de… Hafızaları tazeliyelim; geçen yıl finişe son kilometrede toplu sprint finişi için coşan rekabet kazayı beraberinde getirmişti. Mark Renshaw’ ın dengesini kaybetmesi sonucu Theo Bos ile birlikte pelotonun yarısından fazlası düştüğü ikinci etapta Renshaw’ın bisikleti orta refüje uçmuş, kazadan uzak kalmayı başarabilenler arasından Audis Kruopis etap galibiyetini ilan etmişti. Bu yıl, sprint finişi için daha da zorlanacak olan asfaltta müthiş bir sprint finişi keyfi çıkacaktır.

 

Tour-of-turkey-2014-etap1-ozgu-ozdemir (26)

 

 TUR 2014 TRT Yayın Saatleri

28 Nisan, Pazartesi 12:45-13:00
13:00-15:00
Alanya – Kemer TRT-3 / TRT Spor / TRT Türk / TRT HD

 

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

 

28 Nisan – Pazartesi 11:00 – 12:00 1. Etap Tekrar Eurosport 2
28 Nisan – Pazartesi 13:30 – 15:00 2. Etap Canlı Eurosport
28 Nisan – Pazartesi 01:00 – 02:00 2. Etap Tekrar Eurosport 2

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın