50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 1.Etap Başlarken: Alanya-Alanya

27/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

“Yarım Asırlık Mücadele”, 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun açılış etabı ile turun kalitesini artıracak çok çok başarılı rota değişiklikleri ve bu değişikliklerle izleyicilerin zorlu rekabeti seyir keyfi için geri sayım süreci nihayet sona erdi. İlk günün heyecanlı bekleyişinde, gün sonunda genel klasman lideri olarak Turkuaz formayı kimin giyebileceği olasılıklarını tahmin etme süreci de bugün sona eriyor. Parkur profili sebebiyle sprinterler arasından açılış etabı galibi favorileri belirlendi. TUR’un yeni değişiklikleri ile bu yıl tırmanışçıların sayısının da artmış olduğunu geçtiğimiz yıl görmüştük. Bu yıl ise hem sprinterler, hem de tırmanışçılar arasında yer alan güçlü favorilerin fazlalığı ile Yarım Asırlık Mücadele‘de heyecanın ve adrenalinin 8 gün boyunca yüksek seviyelerde rekabetle geçeceğini ön görmek yanlış olmayacak. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu katılımcıları, bu yıl erken gelen yaz sezonu ve Türkiye’nin yakıcı Alanya güneşine saat 11:40’da Alanya Hükümet Konağı önünden start alacak. Resmi startın alınacağı Otogar kavşağından sahil yoluna dolanan parkurda tur atıldıktan sonra 28,4.’üncü kilometre ile finiş noktasına ilerlenecek.

 

Tour-Of-Turkey-2013-Etap1-Ozgu-Ozdemir (1)

 

2012 açılış etabına yine ev sahipliği yapmış olan Alanya’da, Alanya Yat limanı önünden alınan start sonrası 16,9 kilometrelik parkurda 8 tur atılmış, tamamı 135 kilometre olan parkurun finiş çizgisinden 8. geçişte galibiyeti Theo Bos almıştı. Eski adı ile Rabobank olan takım,  uzun soluklu sponsorluğunu beklenmedik bir açıklama ile bitiren Rabobank’ın sponsorluktan çekilmesi sonrası Blanco Pro Cycling adıyla 49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turuna katılmıştı. 2013 sezonunda elektronik sektöründe dev firmalardan olan Belkin sponsorluğuna giren takım Belkin adı ile yarışmaya başlamıştı. Bugün Belkin takım kadrosunda start alacak olan Theo Bos,  Alanya etabı galibiyetini tekrarlamaya çalışacak. Ancak bu kez açılış etabı galibiyetini hedefleyen isimler daha güçlü ve sprint etaplarını kaptırmak istemediklerini özetleyen takım kadrosu ile Omega Pharma QuickStep, son yılların en güçlü sprinteri Mark Cavendish liderliğinde iddiasını koruyor olacak.

 

50.ToT EtapProfil-1

 

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun açılış etabı, TUR’un 2013’de parkur değişikliği yapılan etapları arasındaydı. Bugün Kriteryum tarzında (start ve finiş noktalarının aynı olması) açılış gününü geçen 2012’ye özgü bırakarak, ancak bu yıl 2 kilometre daha kısa yani 141 kilometrelik yol yarışı formatında izleyeceğiz. 2012′ açılış etabında tırmanış prim kapısı olmadığı için kırmızı mayo, Elmalı finişli üçüncü etapta sahibini bulmuştu. Ancak geçen yıl dahil edilen tırmanış prim kapısı ile tırmanışta rekabet erken başladı ve bu rekabet beğenileri toplamıştı. TUR’un eleştirilerine kulak veren organizasyon komitesi, tırmanışın erken başlayan rekabetindeki beğenileri dikkate alarak bu yıl da açılış etabında tırmanış primine yer verdi. Bugün, etabın 54,8. kilometresinde bulunan kategori 3 (geçtiğimiz yıl kategori 2 tırmanışı parkurda yer almıştı) tırmanış prim kapısı, gün sonunda kırmızı mayo için tırmanış puanları mücadelesine sahne olacak.

TourofTurkey-Ozgu (2)

Tırmanış priminden sonra, 63.8 km’de yer alan sprint kapısı ve yeşil mayo temsilindeki puan klasifikasyonu iddialılarına hitap eden puan mücadelesine tanık olunacak. TUR’un açıkça görülen en güçlü takım kadrosunda sprint mayosunun iddialı ismi Mark Cavendish’in yer alması, düz etaplarda TUR boyunca kaçışın çokça baskılanacağı ipuçlarını taşıyor. TUR’un ilk sprint kapısı, bu iddia için olası kaçış grubu ve ana grup arasındaki farkın boyutu dikkat edilecek noktalardan biri olacaktır. Farkın fazla olmaması, bu yıl düz etaplardaki rekabet hakkı için ana grubun izin verdiği ölçüde kaçış grupları oluşabilecek, final metrelerin ise çetin sprint savaşlarına tanık olacağına dair ipuçlarını taşıyor olacak. Bu sebeple, ilk sprint kapısındaki verilerle, sonraki etaplar için takım stratejilerinin erken görünüm ipuçlarını göstermeye başlayacağını düşünebilirsiniz. Yol bisikletinin sadece finiş zevki ile sınırlı olmadığına dair en yalın örneklerden birine tanık olunacak. Prim kapılarındaki verileri ve hatta takım stratejilerini okuyabilme zevkini de barındırdığına şahit olabileceksiniz.

 


Daha Büyük Görüntüle

 

TUR’un olmazsa olmazı, sayısız tarihi ve coğrafi güzellikleri topraklarında taşıyan Türkiye’nin bugünkü etabında Türkiye Güzellikleri primleri kapısı, parkurun 117,7. kilometresinde Alanya Kalesi gölgesinde geçilecek. Alanya Kalesi ekranlara yansırken, parkur üzerindeki mücadelede de tarihi kale beyaz mayo için Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak.

135 kilometrelik etabın finişi hafif eğimli tırmanış ile toplu sprint finişi konseptinde tamamlanması bekleniyor. Açılış etabı galibiyeti ile gün sonunda Turkuaz mayoyu alacak olan sporcu, yarın Alanya’dan start alıp Antalya’da sona erecek 150 kilometrelik yarış profilinde Turkuaz mayoyu taşıyor olacak.

TourofTurkey-Ozgu (1)

Bugün ilk etabın podyumunda yer alması muhtemel favoriler ise;

Mark Cavendish (Omega Pharma QuickStep) ve Alessandro Petacchi ile birlikte podyum şansı

Theo Bos ve Jetse Bol (Blanco Pro Cycling)

Andrea Guardini (Astana)

Andre Greipel (Lotto-Belisol)

2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu Puan Klasifikasyonu lideri olarak tamamlayarak Yeşil Mayoyu kazanan Maxim Belkov (Katusha)

Aidis Kruopis ve Leigh Howard (Orica-GreenEDGE)

Sacha modolo – Filippo Pozzato (Lampre-Merida)

Elia Favilli (Lampre-Merida)

Francesco Chicchi (Neri Sottoli-Yellow Fluo)

Yuri Metlushenko – Ahmet Örken – Miraç Kal (Torku Şeker Spor)

 

TUR 2014 TRT Yayın Saatleri:

27 Nisan – Pazar 13:00 – 15:00 1. Etap Canlı Eurosport 2
27 Nisan – Pazar 24:00 – 01:00 1. Etap Tekrar Eurosport

TUR 2014 Eurosport Yayın Saatleri:

27 Nisan – Pazar 13:00 – 15:00 1. Etap Canlı Eurosport 2
27 Nisan – Pazar 24:00 – 01:00 1. Etap Tekrar Eurosport

 

TourofTurkey-Ozgu (5)

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın