2014 Tour of Qinghai Lake 1. ve 2.Etap’ta Mücadele Dolu Dolu

09/07/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

13. Tour of Qinghai Lake bu pazar büyük bır hızla start aldı, başvuru yapan 50 takım arasından seçilen takımları bu sene 3 farklı eyalette zorlu mücadele sergileyecekler. Birçok büyük takımın start aldığı Qinghai Lake de, Türkiye’nin bisikletteki gururu Torku Şeker Spor da bulunuyor.

 

Torku_opening_Adair

Çincede “Huzurlu Batı” anlamına gelen Xining eyaletinin başkentinden start alan tur, Ukraynalı sporcu Oleksandr Polivoda (Kolls Cycling Team) ‘ın erken sprinte kalkarak 1. etabı liderlilke bitirmesi ile sonuçlandı.

Polivoda nın ardından Kazakistan Yol Bisikleti Şampiyonu Ilya Davidenok (Astana Continental) atağa kalkarak etabı 2. olarak tamamlandı. Böylece Davidenok, “En İyi Asyalı Sporcu” formasını giyerek podyumdaki yerini aldı.

16 sporcunun kaçış grubu oluşturup peletona 1dk 53sn fark atmasıyla devam eden yarışta, Qinghai’nin yüksek rakımlı etaplarına daha uygun olan Polivada 13 sn lik farkla yeşil ve sarı formaları giydikten sonra; “Birinci etabı birincilikle tamamlamak benim için de bir sürpriz oldu” dedi.

Startlist de başarılı sprinterlar olarak yer alan Çinli sporcu Wang Meiyin (Hengxiang Cycling Team) ilk sprint kapısını 1. likle geçen bisikletci oldu, ayrıca ünlü İranlı sprinter Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) 2. sprint kapısını 3.lükle geçebildi.

2. Etap toplu sprint finişi ile son bulurken, Marco Benfatto (Astana Continental) etabı alarak Polivoda’nın liderlik formasını 5 sn.’lik farkla tehlikeye soktu. Eski grand tur sporcusu Robert Forster (United Healthcare) turu 2. likle bitirirken Forster’ı Evaldas Siskevicius takip etti.

188 km lik etap beklendiği bir çok atağa sahne oldu, ilk kaçış grubunu oluşturan Liu Jianpeng (hengxiang), James Stemper (5 Hour Energy) ve Viesturs Luksevics (Amore&Vita) etabın ilk 30 kilometresinde peleton ile arasındaki farkı 5 dakika 38 sn ye kadar çıkardı.

Liderlik formasını taşıyan Polivoda takımı fark açtıkta onu takip eden Astana Continental’ın daha mücadeleci bir tavır sergileyeceği görülüyor.  Astana 3lü kaçış gurubunu son 13 km boyunca sıkı takibe aldı, Astanalı sprocu Marco Benfatto nun yarışın sonlarına doğru kendini taşıyabilecek gücü sergileyip son virajları çok iyi alarak diğer sporcuları arkasında bıraktı.

Genel sıralamaya bir bakacak olursak, Qinghai Lake de tecrübeli olan takımlar; AS2, La Pomme Marseille ve daha önceki yarışlardaki başarıları nedeni ile organizatörler tarafından “Platonun Vahşi Atları” olarak isimlendirilen Tabriz Petrochemical   ilerleyen etaplarda zorlu mücadelelere neden olacağa benziyor.

Torku Şeker Spor bilindiği üzere bu organizasyonda 2. defa yer alıyor, tamamı ile Türk Sporculardan oluşan bir kadroyla yarışa katılan takım üyeleri arasında 2013 ve 2014 şampiyonları Feritçam Şanlı ve Nazım Bakırcı ve tırmanış etaplarında başarısı ile bilinen zamana karşı şampiyonumuz Ahmet Örken bulunuyor.

 2. Etap Sonuçları;

1. BENFATTO Marco (AS2)

2. FÖRSTER Robert (UHC)

3. SISKEVICIUS Evaldas (LPM)

4. ABERASTURI IZAGA Jon (EUK)

5. CANTWELL Jonathan (DPC)

36. ORKEN Ahmet (TRK)

2.Etap Formalar

Lider / Sarı FormaPOLIVODA Oleksandr (KLS

En iyi sprinter/YeşilPOLIVODA Oleksandr (KLS)

En İyi Asyalı / MaviDAVIDENOK Ilya (AS2)

Genel Klasman / Fark

1 POLIVODA Oleksandr -KLS @ 6:46:12

2 DAVIDENOK Ilya -AS2 /+5

3 GONÇALVES José -LPM /+49

4 SOHRABI Mehdi -TPT /+52

5 SUMMERHILL Daniel Henry -UHC /+53

6 MIYAZAWA Takashi -VFN /–

7 VOLODYMYR Dyudya –GTQ / —

8 CONTI Samuele -NRI /–

9 LAGKUTI Sergiy – KLS /–

10 GHAFFARI Vahid- TPT /–

1. Etap Sonuçları / Fark

1 POLIVODA Oleksandr – KLS @ 2:28:50

2 DAVIDENOK Ilya – AS2 / —

3 GONÇALVES José – LPM /+40

4 CONTI Samuele – NRI

5 MIYAZAWA Takashi – VFN

20th ORKEN Ahmet – TRK

Torku Şeker Spor Genel Klasman / Sıralama +/-

37 ORKEN Ahmet // +14

55 AKIRSAN Bekir Baki // -7

62 KELES Fatih // +18

77 BAKIRCI Nazim // -28

89 KAL Mirac // +13

128 AKDILEK Ahmet // +12

131 ATALAY Muhammet // -12

161 SAMLI Feritcan // +19 / 174 sporcu

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın