2014 Sezonuna Tour of Dubai Hazırlanıyor

16/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Dubai spor konseyi, Birleşik Arap Emirliklerinde bisikletin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2014 yılında hayata geçecek Tour of Dubai’yi uzun vadeli planın ilk adımı olarak duyurdu. Komşuları Katar ve Umman’ın düzenlediği turların katkısını değerlendiren Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinde bisikletin spor olarak gelişmesi ve yansıması olarak da güncel yaşamda bisiklet kullanımı arttırmayı hedeflediklerini, Katar ve Umman’dan daha büyük ve görkemli bir organizasyona hazırlanıldığını belirtti. Dubai Spor Konseyi direkötörü Rashid Al Awali’nin tanıtım öncesi açıklamalarına ek olarak, Dubai turunu organizasyonunda RCS Sport’un destek verdiği açıklandı. Giro’nun organizatörü olan RCS Sport, Tour of Dubai’nin yarış tanıtımında ve organizasyon işleyişinde yardımcı olacak.

 

 

2014’de başlayacak olan Tour of Dubai’nin resmi açılış ve tanıtım gecesinde, koyu mavi ve sarı renklerindeki genel sıralama liderinin mayosu da tanıtıldı. Versace’nin dizaynı, Santini firmasınca üretilen lider mayonun tanıtımında, geceye özel davetle katılan Alberto Contador, Tony Martin, Ryder Hesjedal ve Vincenzo Nibali’de tanıtıma eşlik etti. Tur formasının tanıtımında sahneye gelen Şeyh Mansour bi Mohammed bin Rashid Al Maktoum, daha sonra 4 ünlü sporcu ile dünya basınına yansıdı. Dubai Spor Konseyi direktörü Rashid Al Awali, “Bu gösteri bizim yarış konusundaki ciddiyetimizi göstermektedir. Uzun vadeli planımızda Birleşik Arap Emirliklerinden yeni şampiyonlar çıkarmayı hedefliyoruz. Bir sonraki Alberto Contador’u, Ryder Hesjedal’ı, Vincenzo Nibali’yi çıkarmak istiyoruz. Bunun için akademiler, yarışlar ve çocukların bisikletle erken yaşta tanışmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

 

Tanıtımda ayrıca Dubai’de resmi açılışı yapılan 68 kilometrelik parkurda yarış gösterisi yapıldı. Tony Martin’in at üzerinde katıldığı yarışta; Hesjedal, Contador ve Nibali arasında yaşanan son kilometre sprint performansı, Alberto Conrador’a 2013 yılının ilk galibiyetini getirdi. Öte yandan yıldız isimlerin mücadelesine gösteri açılışıyla da olsa ilk kez ev sahipliği yapan Dubai’de yarış kazanan ilk yıldız isim Alberto Contador oldu. Contador birinciliği ardından, “Son kilometre dordu. Ocak ayının başı için oldukça hızlıydı. Birinci olmak güzel bir histi ancak bundan da önemlisi, bisiklet Dubai’de hayata dönecek.” dedi. Ve 2014 Dubai Turuna katılacağını ima etti. “Güzel bir yarış olacağını düşünüyorum. Takım zamana karşı, bireysel zamana karşı dahil edebilirler ve tabii ki sprinterlere uygun çok yolları var. Dağ etabı ne olur bilmiyorum, belki 1 kilometrelik bir dağ inşa ederler. Bisiklet sezonu için iyi bir antrenman yeri olacağını düşünüyorum.”dedi.

 

 

Tour of Dubai’nin yarış konsepti henüz karar aşamasında. Rotası, parkuru, içeriği ve tamamlanacak mesafesine henüz karar verilmedi. Birleşik Arap Emirlikleri olarak en iyi, en büyük ve görkemli turu yapma konusunda kararlı görünen Dubai’nin 2014’de start alacak yaruış detayları önümüzdeki aylarda yeni gelişmeleri ile açıklanmaya başlayacaktır.

 

 

Yeni yıla Dubai’de girdikten sonra tanıtıma katılan Alberto Contador’un kilo aldığı da gözlerden kaçmadı. Gösteri yarışında son kilometre sprintindeki performansı, önceki sezonların tersine aldığı kilolara bağlı olarak, hızını açıklıyor. Ancak aldığı bu kilolar, tırmanışlarda performansına nasıl yansıyacak, eğer kilo vermez, ideal tırmanış kilosuna ulaşmaz ise, 2010-2011 Fransa Bisiklet Turu ve Giro tırmanışlarından pedalları ile dans eden el pistolero’yu gözlerimiz arayacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın