2014 Milan-San Remo Yarış Öncesi ve Favoriler

21/03/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Geçtiğimiz yıl Avrupa’yı derin ölçekte etkileyen, yoğun kış şartları ile müadele verilen tek günlük klasik hafızalara kazınan kareleri ile çok konuşulmuştu. Dondurucu Cehhennem 2 olarak yorumladığımız 2013 Milan-SanRemo, bu yıl erken gelen bahar eşliğinde gerçekleşecek. Hafta sonuna kar erir mi? Fırtına bastırır mı? Tırmanışlar iptal olacak  mı?, endişeleri ile bu tutan kaskların süslediği 2013 mücadelesi sonrası bu yıl, Pazar günü güneşli bir İtalya bisiklet sezonu açılış yarışına tanık olunması bekleniyor.

 

ctr

 

 

RCS Sport’un 2014 Milam-San Remo rotasına aldığı Pompenia tırmanışı, Cipressa ve Poggio arasında yer alıyordu. Pompenia’nın eklenmesi ile yarışa heyecanı arttıran Organizasyon, Şubat ayında parkur değişikliği yaparak, gerçekleşen heyelanlar sebebiyle Pompenia tırmanışını iptal etti. Tamir edilmesi gündeme gelse de tehlike barındırdığından tekrar rota dışına alınan tırmanış, böylelikle yarışın startına bir ay kala yeniden sprinter dostu klasik konseptine geri dönmüş oldu.

 

Pompenia’nın eklenmesi ile Vincenzo Nibali gibi tırmanışı güçlü favorilerin dikkatlerini  çeken Milan-San Remo, 2014 yarış takvimlerinde klasiği galibiyet arayacakları bir yarış olarak görülmesini sağladı. Parkur tanıtımında Nibali; “Pompenia’nın eklenmesiyle San Remo çok değişti. Hızlı adamların elendiği görülecek. Çok farklı bir tarz ile benim gibi adamların lehine oldu. Taktikler çok değişecektir.” demişti. Ancak son hali ile Pompenia tırmanışının bu yıl ki parkurdan çekilmesi ile Mark Cavendish gibi sprinterlerin ön plana çıkmasını sağladı.

 

Heyelanın değiştirdiği rotada Sportorno’nun kullanılacağı belirtildi. Finişe 95 kilometre kala geçilecek Sportorno, finiş sıralamasına çok etki etmeyecek tahminleri hüküm sürüyor. Via Aurelia şehrinden geçirilen yeni güzergahın en büyük sorunu ise Cumartesi, Pazar günü beklenen yağmur. Yağmur ve yağmurun şiddeti yeni rotanın yeniden belirlenmesine yol açabilir. Bu olasılık göz önüne alındığında alternatif rotanın Aurelia’dan çıkış sonrası ve Sportorno öncesi, şehirden tırmanışa geçilerek sahil şeridi Noli’ye yönelmek yer alıyor. Her yıl yapılan değişiklikler, son an rota revizesine bu yıl da isyanlar tazelenmiş oldu. Takımlar, takım kadrosunun belirlenmesi açısından rotanın önceden bilinmesi gerektiğinin haklı savunucusu olarak görüşlerini iletti.

 

Sprinterleri ekstra motive eden klasiklerden biri olup bu yıl 105.sine start alacak olan Milan-San Remo için favoriler, rotanın değişmesi ile yeniden sprinterlere yöneldi. Büyük favorilere gelirsek, Pazar günü kimler galibiyete imza atabilir göz gezdirmekte her zamanki gibi fayda var.

 

Bu yıl için büyük favori, çoğu yorumcuya göre Peter Sagan (Cannondale). Ancak, Alessandro Petacchi ve Mark Renshaw destekli Mark Cavendish’i en büyük favori olarak göstermemek kesinlikle hata olacaktır. Pompenia olmadan gelecek bir galibiyet Sagan aleyhine işlerken Mark Cavendish’in sürate yönelik finalinde öne çıkmasını sağlıyor. 2009 Milan-San Remo galibi Cavendish için galibiyet payını büyük ayırıyorum. Büyük favori için Pompenia’ya mental hazırlık sonrası değişen parkur 2014 yılı galibiyet konsantrasyonuna sorun yaratabilir. Mental hazırlığın büyük önem taşıdığı yarış öncesi aşamasında Peter Sagan, 2014 Milan-San Remo için galibiyet şansı yüksek başlayacak.

 

Klasikler ve Milan-San Remo denince akla gelen İsviçre çakısını unutmamak gerekiyor. Bu yıl Trek Factory Racing formasıyla yarışan Fabian Cancellara, Poggio üzerinde lider olarak görmemizin sürpriz olmayacağı isimlerden. Tirreno-Adriatico final etabında 33.yaşını kutlayan Cancellara, sezon başından bugüne denk geldiği rakiplerini süzgeçten geçirip performans değerlendirmelerini yapmış, Pazar günkü galibiyet için yağmurun da sonuca etkili olacağını vurgulayarak hazır olduğunu belirtti.

 

Finişten 7 kilometre önce zirvesine lider girecek ismin galibiyeti alabileceği Poccio zirvesi, parkurun kritik noktası olarak görülüyor. Olası yağmur bu senaryoda zirvenin liderine büyük şans tanırken, yağmursuz geçebilecek Pazar günü Poccio zirvesi sonrası 7 kilometrelik bölümü San Remo finişine toplu sprint finişine odaklanılması da söz konusu olabilir. Bir kez daha, doğa şartları bu klasiğe yön veriyor.

 

Milan-San Remo için büyük umutlar besleyen bir diğer favori de John Degenkolb. Paris-Nice ikinciliği ve puan klasifikasyonu liderliği ile bu yıl formda olduğunu gösteren Degenkolb, Giant-Shimano takımının lideri olak Paza günü start alacak. Alman lideri destekleyecek takım kadrosunda yer alan Dries Devenyns ve Simon Geschke de bu yıl formda olduklarını, kaçış performansları ve atakları ile sezon başından beri göz önündeler. Oluşacak senaryoya göre Degenkolb, düğer güçlü favoriler önünde sürpriz yaratabilir.

 

Finalde atak yapabilecek ve bu sezon formda olan diğer isimler; Philippe Gilbert, Ian Stannard, Roman Kreuziger, Luca Paolini, Stefano Pirazzi ve tabii ki Vincenzo Nibali olabilir. Geçtiğimiz yıl, Dondurucu Cehennem 2- Milan San Remo galibiyeti bulan Geral Ciolek, bu yıl ünvanını korumak için daha zorlu koşullarda, daha hazır favorilere karşı mücadele etmek konumunda.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın