2014 Milan San Remo Galibi Alexander Kristoff

23/03/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Geçtiğimiz yılınMilan-San Remo mücadelesi,”Dondurucu Cehennem”nden sonra bu yıl karsız ancak bir o kadar zorlu geçti. 105.edisyonunda, 294 kilometrelik yarışın taktik savaşlarının yanı sıra doğa şartlarının etkisi ve çılgın mesafesi ile, şimdiye kadar adı favorilerde geçmeyen ancak geçtiğimiz yıldan beri başarı grafiğini durmaksızın yükselten 26 yaşındaki Norveçli Alexander Kristoff(Katusha) kazandı. Finişte, hayal kırıklığını isyanı ile yansıtan ve bir kez daha ikincilikle yarışı tamamlayan büyük favori Fabian Cancellara(Trek Factory Racing) oldu. Üçüncülüğü Sky takımından Ben Swift aldı. Geçtiğimiz yıl Milan-San Remo’nun galibiyetini alan Gerald Ciolek(MTN-Qhubeka), bu yıl ünvanını koruyamadı ve yarışı 9. sırada tamamladı.

 

Güzergahta yaşanan heyelan ve güvenlik gerekçesi ile, 2014 için dahil edilen Pompenia tırmanışının parkurdan çıkarılması sonrası yarışın favorilerinde de değişiklikler oldu. Takımlar son anda en iyi karmasını oluşturup, bugün Milano’dan 294 kilometreye start almak üzere hazırlık dönemini curcunalı geçirdi. Her yıl, yarışın ilk 15 kilometresinde oluşan, günün kaçış grubu istatistiğine hazır olan takımların kaçış grubunda yer alma çabaları, bugün ana gruba farkı açmış olarak kaçış grubu oluşmasını geciktirdi. Kaçışa istekli agresif ataklardan; Maarten Tjallingi(Belkin) ve Jan Berta(NetApp Endura) atağı, kaçış için başarıya ulaşabilen isimler olarak ilerledi. Ana gruptan, hızla ikiliye katılan Matteno Bono(Lampre Merida), Mathan Haas(Garmin-Sharp), Nicola Boem(Bardiani CSF), Antonio Perinello(Androni Giacattoli) ve Marc de Maar(UnitedHealthCare) ile günün kaçış grubu oluştu.

 

Milan-SanRemo2014Kacis

 

7 kişilik kaçış grubu, ana gruba maksimum zaman farkını 124.kilometrede 10 dakika 30 saniyeye kadar çıkarabildi. 294 kilmetrelik yarışın son 30 kilometresinde yer alan tırmanışlar ile yarışın şekillendiği yer, beklendiği gibi toplu sprint finişini beraberinde getirecek miydi? Yağmurlu olması beklenen günde; start yağmursuz ancak yağmur bulutları eşliğinde verildi. Finişe 100 kilometre başlayan yağmur ve kritik bölüme doğru rakım farkı eşliğinde soğuk havanın zorladığı ana grup içerisinde, bir kez daha sıcak için çabalar başladı. Isıtma tormalar, gidon üzerinde donan ellere dökülen sıcak içecekler, adeta Milan-San Remo’ya has özelliklerden biri olarak geçiliyor.

 

Kaçış grubundan ilk kopan isim Nicola Boem(Bardiani CSF) oldu. Finişe 80 kilometre kala ilk kaybını veren kaçış grubu, ana grubun önünde aktif çalışmaya başlayan takımların tempo yükseltmesi ile zaman avantajlarını yavaş yavaş kaybetmeye başladı. Kaçıştan; Nicola Haas(Garmin Sharp) lastik patlatarak, Androni Parinello (Androni Giacattoli) ise tempoya dayanamayarak kaçıştan geri kaldığında yarışın 4 kişilik lideri 5 dakika 30 saniye kadar önde, finişe 50 kilometre uzaklıktaydı.

 

Capo Mele, Capo Cervo, Capo Berta tırmanışları, gerek ana grubu ve gerekse kaçış grubunu en çok etkileyen bölüm oldu. Gruptan kopmaların gözlemlendiği Capo üçlüsünü 3kişilik kaçış grubu ana grubun 3 dakika 12 saniye önünde tamamladı. Marc de Maar(UnitedHealthCare), Matteno Bono(Lampre Merida) ve Maarten Tjallingi(Belkin)’nin yer aldığı lider grup Cipressa tırmanışına başlaması ile yarışın kritik bölümüne gelindi. Finişe 25 kilometre kala, Cipressa tırmanışında ana gruptan atak yapan, Pompenia tırmanışı parkurdan çıkarılmasaydı, büyük favori olarak görülen Vincenzo Nibali(Astana) idi. Nibali, kaçış grubunu yakalayarak geçti ve kaçışını solo devam ettirdi. Ancak, Poggio tırmanışına gelinirken, tükendiği görülen yıldız, ana grubun önünde kalmayı başararak elitlerin 14 saniye önünde tırmanışa başladı ve Poggio’da yakalandı.

 

 Milan-SanRemo 2014 Vincenzo Nibali

 

Finişe 9 kilometre kala, Nibali’nin yakalanması sonrası tam anlamıyla taktiksel savaşların verildiği agresif ataklar ve kaos etkisini gösterdi. Poggio tırmanışında lastik patlattığı için gün sonunda beklenen toplu sprint finişi mücadelesinde yer alamayan günün en büyük favorisi John Degenkolb ve Degenkolb etrafında takım kadrosu oluşturmak uğruna Marcel Kittel’i getirmeyen Giant Shimano, günün en şanssız takımıydı. Kaso sürecinde gerçekleşen taktik mücadelesinde, son kilometreler soğouğa aldırmadan hızla geçri. Son kilometreye Katusha takımı liderliğinde girildi. Sagan, Cancellara ve Mark Cavendish’in de önlerde yer aldığı ana grup toplu sprint finişine hazırlanırken son metrelerde, Greg Van Avarmaet için zaman kaybeden Philippe Gilbert de günün bir başka kaybedeni olarak kabul edilebilir. Belçikalı sporcunun lideri için yaşadığı mücadele, son metrelerdeki avantajını kaybetmesi ile sonlandı.

 

Milan-SanRemo2014

 

Finalde bocalayan Gilbert’in akabinde başlayan sprint mücadelesinde 26 yaşındaki Norveçli sprinter Alexander Kristoff galibiyeti göğüsleyen isim oldu. Geçtiğimiz yıl, diğer yıldız Norveçli SKY takımı sporcusu Edvald Boasson Hagen ile Tour of Norway‘de kapışan ve formda olduğunu, performansının zirvesini zorladığını gösteren Kristoff, yağmurlu ve zorlu yarışların ismi olarak anılacak gibi duruyor. bu yıl da ikinci olan Fabian Cancellara’nın Kristoff adından geçtiği finiş çizgisindeki isyanı da günün ve hatta 2014’ün unutulmayanları arasında yerini alır. Sakin kişiliği ile pelotonun cool adamının ilk kez bu derece duygu seli yaşadığına tanık olunmuş oldu. Günün üçüncülüğünü alan isim ise, Sky takımından Ben Swift oldu. Mark Cavendish yarışı 5. sırada, Peter Sagan ise 10.sırada günü tamamladı.

 

 

2014 Milan-San Remo Finiş Sıralaması:

1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 6:55:56
2 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
3 Ben Swift (GBr) Team Sky
4 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
5 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
6 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
7 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
8 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
9 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
10 Peter Sagan (Svk) Cannondale

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın