2014 İspanya Bisiklet Turu-Vuelta için 4 Özel Davetli Takım Açıklandı

02/04/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2014 Vuelta a Espana(İspanya Bisiklet Turu) için özel davetiye ile katılacak takımlar bugün açıklandı. 23 Ağustos-14 Eylül tarihlerinde 69.kez koşulacak 3 haftalık mücadelesinde davet edilecek 4 takımın heyecanlı bekleyişi de sona ermiş oldu. Tur Organizasyonu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre özel davetiye ile katılımına izin verilerek onurlandıran 4 takım; Cofidis, IAM Cycling, MTN Qhubeka ve Caja Rural-Seguros RGA oldu.

 

Özel daveti alan 4 takımdan hiçbiri Giro d’italia’ya katılmazken, iki takım IAM Cycling ve Cofidis Fransa Bisiklet Turu için özel davet alan takımlar arasında. Cofidis, eski takım sporcuları David Moncoutie ile 2008’den 2011’e kadar dağların kralı mayosunu almıştı. Fransız sporcu Moncoutie’nin başarılı 2011 sezonunda aynı UCI puanını alan Türk sporcu, 2013 Türkiye Şampiyonu Nazım Bakırcı olmuştu. Cofidis’in Moncoutie ile yakaladığı istirarlı dağ klasifikasyonu başarısı, Fransız takımın bu yıl ki özel davetiye şansını arttırdı.

 

Caja Rural-Seguros RGA takımı için de davete dair seçenekler hayli zengin. Üst üste 3.kez özel davetiye alan İspanya’nın Pro Continental takımı, 2012 yılında Lagos de Covadonga zirvesinde Antonio Piedra ile aldığı müthiş zafer ilk beğenileri toplamıştı. 2013 İspanya turu 5.etabında yine Piedra ile en agresif sporcu ödülünü alan takım bu yıl kadrosundaki güçlü isimlerle daha da göz kamaştıracak. Euskaltel-Euskadi’nin 2014 sezonunda kapılarını kapatmasından sonra kendisine takım bulamayan ve İspanya’nın gözde sporcularından olan Luis Leon Sanchez, bu yıl Caja Rural renklerinde yarışıyor. Luis Leon Sanchez, bu yıl Vuelta’da Caja Rural takım lideri olarak start alacak.

 

Güney Afrika’nın Pro Continental takımı MTN Qhubeka için ilk büyük tur Vuelta olmuştu. 2013 Milan-San Remo galibi Gerald Ciolek, 2007 Fransa Bisiklet Turu 7.etabın galibiyetini alarak sarı mayoyu giyen Alman sporcusu Linus Gerdemann, Orica GreenEDGE takımından hatırlanan ve 2014 sezonunda MTN-Qhubeka takımına transfer olan, Eritreli sporcu Daniel Teklehaimanot Sergio Pardilla en bilinen sporcuları olarak sayılabilir.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın