2014 Fransa Bisiklet Turu İngiltere Yorkshire’dan Start Alacak

14/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

3 büyük turdan en önemlisi olarak geniş kitlelerce görülen Fransa Bisiklet Turunun 2014’de start alacağı ülkelerin teklifleri sonuç buldu. Teklife katılan ülke ve şehirleri; Berlin-Almanya, Barcelona-İspanya, Florence-İtalya, Edinburgh-İskoçya ve Yorkshire start önerisi ile İngiltere idi. Fransa turu organizatörü ASO, Cuma günü 2014 Grand Depard (Açılış startı) yerini açıkladı. 2014 Fransa Bisiklet Turu’nun açılış startı İngiltere Yorkshire’da verilecek ve tur 3 gün İngiltere topraklarında start alacak. İngiltere 2007’den sonra yeniden ev sahipliğine hazırlanıyor.

 

Tarihinde ilk kez, 2014’de Fransa Turunun ilk 2 günü 5 ve 6 Temmuz’da Yorkshire’dan startını alacak. Üçüncü gün için güneye inilerek Londra’da 3.etap finişi izlenecek. İlk gün açılışına Yorkshire bölgesinin batısındaki Leeds şehri ev sahibi olurken, bisiklet festivalleri va sanat festivallerini yaşatacak. Detaylı açıklamalar 17 Ocak’ta Leeds ve Paris’de yapılacak olan ortak basın açıklamasında duyurulacak. Teklif veren ülkelerin şehirlerine ziyaretler düzenleyip değerlendirmeye alan Fransa Bisiklet Turu Organizayon Başkanı Christian Prudhomme, Yorkshire’ın istekli yönetim kadrosu ve 2007’den bugüne gelişen İngiltere’de bisikletli yaşamın, 2014 büyük çıkışını alma kararında etkili olduğunu belirtti.

 

Yorkshire için 2014 Fransa Turuna teklif vereceklerini Kasım ayı başında dile getiren Gary Verity, Yorkshire’da bisikletin büyük önemine daha büyük katkılar vereceğini açıkladığında, ağzını sıkı tutup açıklamadığı yüklü bütçenin neticesi bugün ASO’nun açıklaması ile başarıya ulaşmış oldu. Zira, Yorkshire 4 milyon Pund teklif vererek rakiplerini hızlıca geride bırakmayı başardı. Gary Verity’nin çocuk bisiklet istasyonları kurma projesi ile bisikletli yaşamı, çocukların bir çok noktada ulaşabilecekleri bisiklet banklaları kurmayı hedeflediklerini de Kasım ayında açıklamıştı. Diğer illere öncülük etmek üzere başlattıkları bu proje ve ötesinde Fransa Bisiklet Turunun büyük çıkılşına ev sahipliği yapacak olan Yorkshire’ın büyük atılımı oldukça dikkat çekici. Yorkshire ayrıca İngiltere’nin geleneksel bisiklet merkezlerinden biri olarak biliniyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın