2013 Tour de France, RadioShack Leopard Trek Takım Lideri Andy Schleck

19/06/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

29 Haziranda 100. Fransa Bisiklet Turu büyük startında, Korsika adasında mücadeleye başlayacak RadioShack Leopard Trek takım kadrosu bugün açıklandı. Takımın lideri, 2010 Fransa Bisiklet Turu galibiyetini, Alberto Contador’un ceza alıp şampiyonluk ünvanının silinmesiyle alan Andy Schleck olacak. Genel Sıralama hedefinde Schleck’i destekleyecek isimler ise; Jan Bakelants, Laurent Didier, Tony Gallopin, Markel Irizar, Andreas Klöden, Maxime Monfort, Andy Schleck, Jens Voigt ve Haimar Zubeldia olacak.

 

 

2012 Fransa Bisiklet Turuna pelvis kırığı nedeniyle, Andy’nin 2012 Fransa Turunda yarışması mümkün olamamıştı. Basın toplantısı ile detaylı açıklamalar yapılmış, Vuelta’yı hedeflemişti. Ancak iyileşme süreci bekleninden yavaş gerçekleştiğinden Vuelta’da da start alamamıştı. 2010 yılında Contador ile verdiği genel sıralama mücadelesindeki kayda değer formuna gölge düşüren 2012 kazası ve devamındaki acı dolu tedavi sürecinin sonuna gelindiğini bu yıl Kaliforniya turunda izlemiştik. Lüksemburglu sporcu büyük ölçüde eski formuna dönmüşken, 100. yıl mücadelesinin sert rakiplerine hazır olduğu kararı alınarak takım lideri olarak açıklandı.

 

Takım Genel Menajeri Luca Guercilena, ” Andy’nin eski formuna dönmüş olduğunu gördüğümüz için mutluyuz. Takımda kiçkimsenin Andy’nin formu ile ilgili şüphesi yok. Yavaş yavaş formunu geri kazanmasını bekledik. Tour de Suisse için ona hak ettiği rolü vermek üzere teşvik verdik ve ikna ettik. Ona özel destek olacak bir takım hazırladı. Tabii ki genel sıralama için şampiyonumuza hiçbir baskı ve beklentimiz olmadı. 12 ay sonra böyle bir beklenti gerçekçi olmayacaktı. Öte yandan biraz stres ve baskı, performans artışı için etkili olacaktır.” açıklamasını yaptı.

 

Takımın diğer iki güçlü ismi, Andreas Klöden ve Haimar Zubeldia takım kadrosunda bulunuyor. Andreas Klöden daha önce iki kez Fransa Turunu ikincilikle tamamlamıştı. Ve Haimar Zubeldia da 4 kez ilk 10 da yer almayı başarmış bir sporcu olduğunu belirtelim. Haimar Zubeldia için  Guercilena, “Haimar’ın ikinci kozumuz olduğunu düşünebilirsiniz. Son 6 yılında her zaman istikrarlı ve en iyi performansını çıkardı.” sözlerini ekledi. Kaçış, takip ve lidere odaklanıp koruma ve genel sıralama hedefine taşıma özverisine ve yeteneğine sahip, oldukça dengeli bir takım kadrosu seçildiğini belirtmek yanlış olmaz. Turun en büyük iddialısı Chris Froome’un tam organize takımı SKY’a karşı ancak iyi organizeli bir başka takım genel sıralamaya gidebilir gerçeğini yaşıyoruz. Eğer zamana karşıdaki gelişime kapalı görünen Andy, kaza sonrası korkusunu yenip inişlere de eskisi gibi odaklanabilirse şansının olabileceğini Kaliforniya turunda alenen gördük.

 

100.Fransa Bisiklet Turunda koşacak 9 ismin belirlenmesindeki zorluğa değinen Luca Guercilena, “Bu 9 ismi belirlemek hiç kolay olmadı. Her profesyonel sporcu Fransa Bisiklet Turunda yarışmajk ve 100.yıl mücadelesinde yer almak istiyor ve bunun için hazırlar. Örneğin; Gregory Rast ve Stijn Devolder gibi şampiyonları seçmemek, yerine hedefler alıp, vicdanlı seçim yaparak tura ulaşmayı tercih ettik.” dedi. Fabian Cancellara’nın da yer almadığı Fransa Turu takım kadrosunda İsviçreli şampiyonun hedefleri büyük merak kaonusu oldu. Cancellara’nın sezon hedefinde Dünya Şampiyonası olduğunu belirtelim.

 

Takım Kadrosu:
Jan Bakelants, Laurent Didier, Tony Gallopin, Markel Irizar, Andreas
Klöden, Maxime Monfort, Andy Schleck, Jens Voigt ve Haimar Zubeldia.

Sportif Direktörler: Kim Andersen ve Alain Gallopin

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın