2013 Tirreno-Adriatico Rotası Tanıtıldı

28/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bu sezon 48.’si yapılacak Tirreno-Adriatico’nın rotası bugün İtalya’da açıklandı. İki deniz arasında gerçekleşen yarış Tirreno Adriatico, açılış ve kapanışında gelenekselleşen bireysel zamana karşı konseptini koruyor. 6 Mart’ta San Vincenzo’da Takım zamana karşı açılış etabı ile start alacak ve 12 Mart’ta final etabı San Benedetto-Tronto’da Bireysel zamana karşı performansı ile sona erecek. Sunumda Ivan Basso, Moreno Moser (Team Cannondale), Damiano Cunego (Lampre-Merida) ve Toscana’da yaşayan Steve Cummings(BMC)’de katılım gösterdi.

 

Tirreno-Adriatico her ne kadar Milan-San Rem’ya hazırlık olarak değerlendirilse de, yıldız isimlerin birbirine karşı sergileyeceği ilk yarış olduğundan , büyük turlarda kimin ne yapabileceğini, sezon performanslarını en iyi gösteren yarış olarak değerlendirmek de yanlış olmaz. 2011 Tirreno Adriatico galibi Cadel Evans‘ın performansını ölçtüğü ve liderliği aldığı yarış sezonunda, (98.)Fransa Bisiklet Turunu kazanması şaşırtıcı olmamıştı. 2012 Tirreno Adriatico galibi Vincenzo Nibali‘nin de 2012 sezonunda, kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet Turu podyumunda üçüncülükle yer alması ve sezonu formda verilerle tamamlaması da şaşırtıcı olmamıştı. 2013 sezonunda kim neler yapacak, hem zamana karşı hem de dağlık etapları ile 7 günlük Tirreno-Adriatico ile sezonun hararetli dönemi öngörü sağlayacak nabız yoklaması olarak yorumlamak yerinde olacaktır.

 

Yarışın kilit etaplarından 4.etapta ki Abruzzo dağlarındaki Prati di Tivo zirve finişi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yarış rotasında bulunuyor. 2012 Tirreno Adriatico’nun 5.etabı olarak geçilen Prati di Tivo zirve finişinde Vincenzo Nibali solo galibiyeti ile genel sıralama liderliğini almıştı. Bu yıl 5.etap, Ortona’dan start alıp Chieti’de sona erecek. Ancak 5.etabın yine tur kaderini belirleyecek profile sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Zira 230 kilometrelik etabın, Chieti’de ki zirve finişine 40 kilometre kala tırmanılacak olan 1310 metre rakımlı  Passo Larciano var.

 

Bu sezon Paris-Nice’i yarış programına alan Ivan Basso, Tirreno Adriatico rotası açıklandıktan sonra, yarış programında değişikliği düşüneceklerini belirtti. “Rota güzel görünüyor. Kış sezonunda yarış programımızı yapıyoruz, ama değişiklik yapılabilir mi bakacağız.”

 

“Kimin kazanacağını tahmin etmek zor. Takım zamana karşı etkili olacaktır. Ancak tırmanışlarda olabilecek bir sorun ile herşey bozulabilir. “dedi.

 

İtalyan sporcu Damieno Cunego sunum sonrası, Tirreno Adriatico’da yarışacağını ancak zamana karşının kendisi için handikap olacağını söyledi. “Ben bu sezon Tirreno-Adriatico’da yarışacağım. Tam bir yarış rotası, herşey var. Yarışın nasıl şekilleneceğini şimdiden söylemek zor ancak hedefimde olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

 

2013 Tirreno Adriatico Rotası:

6 Mart – 1.Etap: San Vincenzo-Donoratico Takım Zamana Karşı 16.9km
7 Mart – 2.Etap: San Vincenzo-Indicatore (Arezzo) 232km
8 Mart – 3.Etap: Indicatore (Arezzo)-Narni Scalo 190km
9 Mart – 4.Etap: Narni-Prati di Tivo 173km
10 Mart – 5.Etap: Ortona-Chieti 230km
11 Mart – 6.Etap: Porto Sant’Elpidio-Porto Sant’Elpidio 209km
12 Mart – 7.Etap: San Benedetto del Tronto- San Benedetto del Tronto Bireysel Zamana Karşı 9.2km

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın