2013 Giro d’italia’nın Tamamlanan 2.Haftası ve Final Haftası Beklentileri

21/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İddialı başlayıp, gerek hava şartları, gerekse enfeksiyonel hastalıkların silip süpürdüğü genel sıralama iddialılarından bir kaçının Giro’dan çekilmesiyle güç kaybeden sezonun ilk büyük turunda ikinci haftayı tamamladık. İlk hafta zaman kaybeden 2012 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu, Giro genel sıralama liderliği hedefindeki isim Sir Bradley Wiggins’i ikinci haftanın başında yine zaman kaybederken izledik. Beklenen haber açıklandığında, Wiggins’in Giro’dan çekilmesi şok etkisi yaratmadı. İlk hafta, Sky’ın takım lideri Bradley Wiggins’i beklerken genel sıralamada ilk 10’dan düşen Rigoberto Uran, 10.Etap galibiyeti ile Wiggins gitse bile liderlik görevini alabileceğini kanıtladı. Ancak bu galibiyet için, “Biz Froome’dan farklıyız” açıklamasını yapmakta gecikmeyen Uran ile Sky takımının profesyonel yüzü bir kez daha ön plana çıktı. 2012 Fransa Bisiklet Turu Wiggins-Froome iç çekişmesine benzer bir durumun olmadığını vurgulayan Rigoberto Uran, Wiggins’in göğüs enfeksiyonu sebebiyle 13.etapta start almayarak Giro’dan çekilmesi ardından SKY’ın takım lideri görevini aldı.

 

Genel sıralama iddialılarından ikinci haftanın diğer kaybı ise, 2012 Giro d’italia şampiyonu Ryder Hesjedal oldu. Virütik enfeksiyon sebebiyle sıkıntı çeken isimlerden biri olan Hesjedal zamana karşıda çıkardığı kötü derece sonrasında psikolojik motivasyonunu da kaybetti. Bu yı Giro ünvanını korumak için odaklanarak start alan eski şampiyonun takımı Garmin-Sharp ve destekleyenlerden özür dileyerek hayal kırıklığını paylaştı. Ryder Hesjedal’da 13.Etapta Wiggins ile start almayan diğer güçlü iddialılardandı. Giro ikinci haftada iki takım liderini kaybetti. Ancak sorunlar, iki güçlü ismin çekilmesiyle sınırlı kalmadı.

 

 

 

Giro için kötü zamanlama

 

İkinci hafta dağlara geçiş ile rekabetin daha da artması bekleniyordu. Yarış Direktörü Mauro Vegni, 2013 için özel tasarım olan Giro rotasında ilk hefta hava kötü olsa bile hedefini tutturmuş görünüyordu. Büyük turlarda klasik olarak başlayan prolog ve zamana karşı mantalitesini değiştirip ilk günden rekabeti körükleyen Vegni, zaten 3 büyük turun ilki olarak heyecanla beklenen Giro d’italia heyecanını rekabetle körüklemeyi başarmıştı. Dünya otoriteleri ve bisiklet severler Giro etaplarındaki mücadeleye ve oradan çıkan magazinsel dolulukla besleniyor, RCS Sport rota da doğru tercih yaptığını düşünüyordu.

 

Ancak, bu yıl Avrupa’dan elini eteğini çekmek istemeyen kışın geç dönemleri Giro’nun asıl rakibi edasında muhteşem rotaya etkisini göstermeye devam etti. İlk hafta tamamlanırken başarının keyfi arkasında endişe ile 14. etap Sestriere’de etkin kar yağışı ve 15. etap Ment Cenis ve Col du Galibier’in benzer koşulları yarış organizasyonunu endişelendiriyordu. Mauro Vegni için başarılı rotanın kendini kanıtlamasındaki en büyük engel, tırmanış etaplarındaki koşullardı. Vegni, hergün Sestriere, Cenis ve Galibier bağlantısında hava şartları takibini yaparken, bir yandan da yolların temizlenmesi gibi seçeneklerin ne derece kurtarabileceği hesaplarıyla meşguldü. 14.etap geldiğinde umutsuzluk, çözümsüzlük ve riskin boyutları 14.etap sabahı masaya yatırıldı. Starttan iki saat önce Sestriere tırmanışı, inişinde sporcuları riske sokacağından iptal edildi. Bardonechia zirve finişi ise, aynı zor koşullara sahip olsa da iniş riski olmadığından değiştirilmedi. Epik bir etap senaryosu ile zirvenin galibi Mauro Santambrogio, Vincenzo Nibali detekli zaferini ilan etti. Nibali, genel sıralamada kendini zorlayacak, geride kalan iddialılar Cadel Evans’dan 33 saniye, Rigoberto Uran’dan da 30 saniye önde, ikincilikle tamamladı 12 saniye ilave zaman bonusunu pembe mayo hanesine ekledi. Vincenzo Nibali, formda olduğunu iki hafta boyunca gösterdi. Tahminlerinden erken giydiği pembe mayoyu ikinci haftayı tamamlarken de elinde tuttu.

 

 

14.Etap tamamlanırken, takipçilerin yeni dikkat ettiği dağlık etaplardaki 15.etabın durumu  ne olur beklentileri Vegni’nin 2 haftalık endişesi için son güne gelindi. İtalya topraklarından çıkıp Fransa topraklarına geçiş ve akabinde İtalyan efsanelerden Marco Pantanıi’nin efsanevi galibiyetini 1998 Fransa Turunda, Sarı Mayoyu alarak tamamladığı Col du Galibier zirvesi Giro 2013 için bir onur mahiyetindeydi. Ancak, Sestriere’nin iptal edildiği anlarda organizasyon Cenis ve Galibier için çare bulmaya odaklandı. Ekipler bu iki tırmanışa teftişe gitiğinde ise Galibier’de şartların daha kötü, daha yüksek kar tepeleri ve daha fazla sis olduğu görüldü. Vegni, son karar için geceyi geçirmeye karar verdi. Çığ tehlikesi için riskli bölgeler dinamitlendi, yollar temizlendi. ikinci haftanın son etabında sporcular etabı nötralize ederek, 4 kilometresi kısaltılmış ancak yine de Marco Pantani anısına yapılacak finiş için Pirata’nın anıtı önünde yapılan finiş ile ikinci hafta stresi tamamlandı.

 

İkinci haftanın, bisiklet camiası için en önemli haberi! Mark Cavendish’in 100. profesyonel galibiyetini 12.etapta kazanmasıydı. Bir gün sonra 13. etapta, Cavendish 100. pro galibiyetini de devirdi ve 101.galibiyetini ilan etti. Profesyonellerin onurunu yaşamak bir başka güzel. Sezon başından beri Britanyalı sporcunun ülkesindeki bisiklet otoritesi Cycling Weekly, adını tarihin en iyi sprinteri olarak bisiklet tarihine kazımayı hedef seçmiş Cavendish’in zaferlerine yoğunlaşmıştı. Sonunda Profesyonel galibiyetlerde 100.zafer coşkusunu dünya basınına duyuran bu takiple, kuşkusuz ülke basınının başarılı sporcusuna verdiği profesyonel desteğin bir örneği oldu. Kendi ülkesindeki hiçbir profesyonel basın, bu kadar çok galibiyeti idrar örneği alınan yarışta kan tranfüzyonu zaten çıkmaz edasında bir yakıştırma ve etiketleme yapmaz.

 

 

İkinci haftada, genel sıralama ikinciliğini koruyan Cadel Evans(BMC), dün Giro’nun ikinci ve son dinlenme gününde basın toplantısı yaptı. Evans,”İkinciliğimden memnunum ama bu kazanmamın imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Astana takımı burada oldukça başarılı ve Vincenzo Nibali’nin performansı önceki sezonlara göre daha yüksek.” dedi. Son haftada sadece güçlü olan değil, soğuğa karşı en dayanıklı olan pembe mayo ile turu tamamlayacak.

 

İkinci haftanın muazzam finali, Col du Galibier zaferi ile Giovanni Visconti, sürpriz bir çıkış yaptı. Marco Pantani anısına yapılan Galibier zirve finişindeki anlamlı galibiyete, 40 kilometre kala başlayan kaçışın zafer adı Visconti, böylesi epik bir zirvede müthiş bir galibiyet yarattı. Anlamlı galibiyetin, Fransa topraklarında yine bir İtalyan tarafından kazanılması bir başka açıdan İtalyanlar için özeldi. Günün diğer zageri beyaz mayoda yaşandı. Carlos Betancour, Galibier performansıyla beyaz mayonun sahini oldu. EN iyi genç bisikletçiyi temsil eden mayo, Betancour’un açıklamalarına göre hal-i hazırda Betancour’un Giro öncesinden hedeflediği mayoymuş. Betancour, Galibier zirvesinde aldığı beyaz mayoyu tur sonuna kadar korumaya çalışacak.

 

 

Son dinlenme gününü Fransa Alplerinde güneşle geçiren Giro kafilesi, önümüzdeki hafta yine etkisini italya’da sürdürmeye devam edecek olan kış için tedirgin. Bugün, Pazar günü geçilen Col do Mont Cenis yeniden geçilerek İtalya topraklarına dönülecek. Pelotonun 19.etaba kadar zorlayıcı tırmanışları olmayacak. Ama 19.etapta Passo Gaiva, Passo Stelvio gibi tırmanışları var ki, kış şartlarının zorlu eğimlerdeki etkisi genel sıralamaya yansıyacaktır. Son zamanların günlük güneşlik geçen İtalya Bisiklet Turu eğlencesi bir yana 15 yıl ve öncesi kış etkilerinin zorlayıcı dönemlerine dönüldü. Marco Pantani, Alfredo Binda, Coppi ve Bartali dönemlerindeki şartları sunan kış etkisi, o yıllardaki unutulmaz rekabeti ve Coppi’nin 1953 yılında Stelvio tırmanışı ile aldığı liderliğe benzer bir tablo yaşanacak  mı? Bu hafta, pembe için savaşta tüm kartlar oynanacak, tüm güç pedallara binecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın