2013 Fransa Bisiklet Turu 100.Edisyonu Startını Corsica Adasında Alacak

25/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu Organizatörü ASO 2013’de 100.Edisyon startının Corsica Adasında alınacağını açıkladı. Fransız adası ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapsa da büyük yarışlar konusunda bir ilki yaşamayacak. Zira Kasım 2010’dan  itibaren açıklanan karar ile 2 günlük yarış olan Criterium İnternational’ın 2013 yılına kadar Corsica adasında yapılacağı açıklanmıştı. Yine Aralık 2010’da Fransa Turunun Corsica’da startı o tarihlerde gündeme geldi ve 2013’de bu fikir hayat bulacak. 100.yılına kadar Napolyon Bonapart’ın doğduğu Costarika adası Ajaccio’dan hiç start almamış olan yarışın 100.Edisyonu Napolyon’a selam ve Fransızların milli şükranları için daha uygun bir zamanlama olamazdı.

 

Konu ile ilgili resmi haber 6 Aralıkda Ajaccio sunumunda yapılacağını belirten yine Tour de France’ın baş ismi Christian Prudhomme tarafından belirtildi. 1903 yılında yarışın ilk organizasyonunu yapan Fransız sporcu ve spor yazarı Henri Desgrange’ın yarışı organize edişi üzerine 100.kez start alacak olan Fransa Bisiklet Turu 2013 startını bu anlamda oldukça önemsemekteydi. I. ve II. Dünya Savaşları sebebiyle start almayan Fransa bisiklet turunun 100.Edisyonu savaştaki erteleme sebebiyle 2013’de 100.yılını kutlayacak.

 

Henüz resmi onayı yapılmasa da Yol Bisikleti sansasyonlarının genelde gerçeğe döndüğü tecrübesiyle Corsica adasında 3 etap yapılacağı tahmin ediliyor. Fransa’ya dönüş öncesi  Porto Vecchio’dan Calvi’ye, Bastia’dan Ajaccio’ya etap konacağı kesinleşmemiş tahminler arasında.

 

Bu yıl99.kez start alacak olan Fransa Bisiklet Turu  açılışını Belçika topraklarında 6,1 kilometrelik zamana karşı etabı ile Liege’den yapacak. Bunca yıldır Fransa’nın bir çok yerinden geçen Fransa Bisiklet Turunun şimdiye kadar hiç Napolyon’un doğduğu topraklar üzerinden geçmemiş olması düşünülmüş ve 100.Edisyon şerefine ilk start nihayet Corsica adası ve Npolyon’un doğduğu yer Ajaccio’da yapılması projelendirilmiş durumda.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın