2013 E3 Prijs Harelbeke’de, Fabian Cancellara’dan Özlenen Solo Zafer

22/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Tour of Flanders’a bir hafta kala, tüm güçlü isimlerin ilgi gösterdiği mini Flanders, E3 Prijs Harelbeke’de bugün Fabian Cancellara’dan özlenen solo finiş zaferi nihayet geldi. Klasiklerde en son 2012 Strade Bianche’yi kazanan Spartaküs‘ün uzun süreli galibiyet özlemi, geçen yıl kaza yaptığı yeri bu kez solo atağı ile geçerek yeni sezonunu açtı. Geçen yıl, E3 Harelbeke, Gent Wevelgem ve Tour of Flanders’da defalarca lastik patlatıp kaza yapan Cancellara, bu yıl üzerindeki kara buutları dağıtmış görünüyor.  Bugün, finişe 35 kilometre kala başlattığı kaçışına solo devam edip zaferi yakalayan Cancellara’ya, finişe 4 kilometre kala zaman farkını söyleyen RadioShack Leopard takımı Sportif Direktörü Dirk Demon’un müjdesi ile gülümseyerek finişe ilerleyen Cancellara, “2013 benim yılım olacak” sözünü en başta kendine ispat etmiş gibi gururlu ve hırslı ifadesiyle yarışı tamamladı.

 

 

211 kilometrelik mesafesinde Arnavut Kaldırımlı sektörleri ve 15 tırmanış profiline alınan startta dünya çapındaki en güçlü isimlerin mücadelesi için tahminler olabildiğince hararetliydi. 2010 ve 2011 galibi Fabian Cancellara’nın 2012 kazası ile galibiyeti kaptırdığı Tom Boonen 6. E3 Harelbeke zaferi için start alırken, Peter Sagan’ın klasiklerde bir başarı hırsı ve yeni jenerasyon yıldız isminin hakkını verme mücadelesi, Sylvain Chavanel’in her an her şeyi yapabilecek özgür ruh karakteri, Edvald Boasson Hagen, Ian Stannard, Matthew Hayman’lı SKY kadrosu, bugünkü klasiğin tahminlerini bir hayli hareketlendirmeye yetmişti. Starttan 45 kilometre sonra 6 kişi ile oluşan kaçış grubunda,  Eloy Teruel (Movistar) Anders Lund (Saxo Bank), Wouter Mol (Vacansoleil), Ruslan Tleubayev (Astana), Koen Barbe (Crelan – Euphony) ve Staf Scheirlinckx (Accent Jobs – Wanty) ana gruba zaman farkını 90.kilometrede maksimum zaman farkı olarak 3 buçuk dakikaya çıkardıysa da, bu aşamadan sonra ana grubun artan temposu, kaçakların finişe 65 kilometre kala yakalanması ile sona erdi.

 

Sert geçen kışın, bahar klasiklerini karlarla örtmesi bu yıl Omloop Het Nieuwsblad gibi klasiklerin iptaline sebep olurken, bugün güneşli ancak 4 derece sıcaklıkta verilen mücadelede en büyük teselli kuru zemin şansıydı. Arnavut Kaldırımlı sektörlerde yaşanması klasikleşen mekanik problemleri bugün oldukça sık görmüş olmamız yine sürpriz olmadı. Öyle ki son an sürprizi yaşamak istemeyen iddialıların, yarışın kritik bölümleri öncesinde bisiklet değiştirme seramonisini uygulayan Peter Sagan’ın yine sürpriz olmayan galibiyet hedefi bugün Spartaküs sürpriziyle bozulacaktı. Günün ilk kaçış grubunun yakalanması ardından ikinci kaçış grubu da başarısızlıkla sonuçlandığında artık finişe 50 kilometre kalmıştı. Önlerde ilerleyen iddialı isimler arasında Fabian Cancellara, Matthew Hayman, Daniel Oss, Zdenek Stybar, Sep Vanmarcke, Philippe Gilbert, Jurgen Roelandts, Lars Boom ana grubu silkelemeye çalışırken, ana gruba tempo veren Cannondale takımı Sagan’sız oluşacak kaçış grubuna izin vermeyeceğini gösterir tempoda ilerliyordu. Nitekim silkeleme operasyonu finişe 44 kilometre kala sona erdi.

 

Yeni liderler grubu hızlıca oluştuğunda bu kez Gilbert yerine Peter Sagan öncü grupta yerini almıştı. Kwaremont’a gelindiğinde, E3 Harelbeke parkuru ve takım tanıtım haberinde belirttiğimiz üzere, yarışın kritik bölümüne de gelinmiş oldu. Tanıtım haberimizde tek favori Cancellara üzerinde durmuştuk. Spartaküs, önceki galibiyetlerinde olduğu gibi Kwaremont’un kritik bölümünü bu yıl da değerlendirerek bu aşamada yani finişe 35 kilometre kala solo atağını yaptığında onu takip edebilen kimse olmamıştı. Cancellara grubu silkelemeyi başarıp, zaman farkında saniyeler üzerine saniyeler eklemeye başladı. Cancellara’yı yakalamaya çalışma temposuna tutunabilenler kaçış takip grubu, tutunamayanlar ana grup olarak her kilometrede geriye düşmeye başladı.

 

Kaçış takip grubunda, Peter Sagan (Cannondale), Sylvain Chavanel (Omega Pharma QuickStep), Daniel Oss (BMC), Geraint Thomas (SKY) ve Sebastian Langeveld (Orica GreenEdge); 5’li takip grubunu oluşturdu. Bu gruptan kopan Tom Boonen ve Edvald Boasson Hagen, Gilbert’in de içinde bulunduğu ana grup önünde acil müdahale temposu uyguladıysa da finişe 15 kilometre kala Cancellara ana grubun 2 dakika 13 saniye önünde, 5’li kaçış takip grubun ise 1 dakika 2 saniye önünde ilerliyordu. Uzun soluklu solo kaçış, çarpraz rüzgarın da etkisiyle Cancellara’nın yüzüne yorgunluk emarelerini vurmaya başladığında kaçış takip grubunda Sagan pedalına abanmaya, Chavanel’de Cancellara’yı yakalama planına destek vermeye başladı. Farkı birden 40 saniyeye düştüğünde, Cancellara’nın yanına yanaşan RadioShack Leopard takım aracını kullanan Sportif Direktör Dirk Demon, Cancellara’ya zaman farkını söyleyip, hırslanmasını sağladı. Cancellara kendini toplayıp pedalına odaklanmaya, zamana karşı performansını bir kez daha sergilemesinin tam zamanı olduğunu düşünmüş olacak ki fark yeniden açılmaya başladı.

 

Finişe 5 kilometre kala Spartaküs kaçış takip grubu ile arasındaki zaman farkını yine 1 dakikanın üstüne çıkarmayı başardı. Bu aşamadan sonra Sagan selesine oturdu. Yarışın ikinciliği için dinlenme moduna geçtiği açıkça görülüyordu. Kaçınılmaz sonda podyum şansı için güç saklamayı tercih etti. İlerleyen kilometrelerde, takım aracı yeniden Cancellara’ya yanaştığında bu kez Dirk Demon tebrik ve galibiyet müjdesini verdiğinde, Cancellara’nın yüzündeki gülümseme finişe dek silinmemek üzere kaldı. İsviçre saatinin bu galibiyete ihtiyacı vardı. 2013 hakikaten onun yılı olmalıydı. Bu başarı, kara bulutları dağıttığını gösteren ilk başarısı olarak bir hayli manidar.

 

 

Finiş çizgisinde 3 ayrı finiş zevki yaşandı. Cancellara’nın galibiyeti ardından, kaçış takip grubunda ikincilik mücadelesini az farkla Peter Sagan alırken, Daniel Oss 3. oldu. Günün  üçüncü finiş mücadelesi de ana grupta yaşandı. Edvald Boasson Hagen’in muhteşem sprinti son metrelerde Tom Boonen’in sprintine yenik düştü. 2012 galibi Boonen günü 7.sırada tamamladı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=xGud6QsSh4A:550:0]

 

2013 E3 Prijs Harelbeke Finiş Sıralaması: (ilk 10)

 

1 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard
2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
3 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
4 Geraint Thomas (GBr) Sky Pro Cycling
5 Sebastian Langeveld (Ned) Orica GreenEdge
6 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma Quick Step
7 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma Quick Step
8 Luca Paolini (Ita) Katusha
9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Pro Cycling
10 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın