2013 Amgen Tour of California Rotası Yeniliklerle Açıklandı

13/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

12 Mayıs – 19 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleşecek 2013 Kaliforniya Turu, 8 yıllık tarihinde ilk kez güney’den, kuzey’e rota çizdi. 1.207 kiometre mesafeli turun ilk etabı güney Kaliforniya-Escondido’dan başlayacak. Amerika’nın en büyük ve en prestijli yarışı Kaliforniya Turuna hem yıldız isimleri hem de organizasyonu renki tutarak halkın ilgisini çekmeyi başarıyla taşıyan tur için bu yıl ki rota değişikliğinde organizasyon hayli iddialı. Sunumunda eşi benzeri görülmemiş tırmanışlara, beklenen sprint etaplarınıın eklendiği müjdelendi.

 

 

Kaliforniya turu açılış etabı 12 Mayıs Pazar günü Escondido’da atılacak turların sonunda sprint finişi vaad eden profiliyle başlayacak. Bu yıl ki rotasında 13 şehirin ev sahipliği yapacağı turda yine bir ilk olan Diablo Dağı zirve finişi 7.etapta genel sıralamaya etki edebilecek, 1178 metreye tırmanış konsepti ile Kraliçe etap formatında geliyor. Son etap ise turun 8.yılında, en doğru seçim olarak San Francisco Körfezi boyunca başlayacak ve ünlü Golden Gate köprüsünden geçiş yapılarak Santa Rosa’da sona erecek.

 

AEG Spor kıdemli başkan yardımcısı Kristin Bachochin, “Amgen Kaliforniya Turunun yenş rotasını geliştirirken, büyük bir gururla Kaliforniya güzelliklerine diikat çekerek, zorlu parkular için dünyanın en iyi sporcularını Kaliforniya’ya çekmeyi hedefledik. Bu yıl sadece çok yoğun rekabet değil, Kaliforniya’dan güzel kesitler de izlenebilecek.” dedi. Amerika’da gerçekleşen yarış, daha çok Giro’yu pas geçip Fransa Turuna odaklanan sporcuların tura hazırlık, Amerika menşeili takımlarınsa kendini olabildiğince podyumda ve ekranda göstermeyi tercih ettikleri bir yarış atmosferinde geçiyor. Ülkemizde geç saatlere denk geldiği için, ancak fanatiklerin izledikleri ancak izlemesi keyifli Kaliforniya turunun ağırlıkla dağlık rotalarındansa bu yılki, eyaletin görsel şöleni ayrı bir zevk katacak. Amerika lisanslı takım BMC’nin takım kadrosunda, bu yıl Philippe Gilbert’in Amgen Tour of California takım kadrosunda katılması bekleniyor. 

 


 

1.Etap – 12 Mayıs Pazar: Escondido – 104,3 mil/yaklaşık 168 km, ilk gün etabında Palomar Dağına tırmanışın, Alpe d’Huez eforunun sergileneceği tırmanış olarak tanıtılıyor.

2.Etap – 13 Mayıs Pazartesi: Murrieta – Greater Palm Springs, 126,1mil/ yaklaşık 203 kilometre. Murrieta bisiklet yarışları konusunda tecrübeli ev sahibi şehir olarak ilk kez bu yıl Kaliforniya Turuna ev sahipliği yapacak. Son yıllarda Murrieta şehri, Tour of Murrieta’ya ev sahipliği yapması ile biliniyor. Bu etapta ayrıca geçilecek olan güzergahın en iyi dağ bisikleti rotaları da ekranlara geçilecek ve San Jacinto dağlarına tırmanışa geçilecek. Etabın finişi için Palm Springs’in Aerial Tramvay otoparkına tırmanış yapılacak. Finişe 5 kilometre olan tırmanışta 573 metre tırmanıl yapılacak.

 

 

3.Etap – 14 Mayıs Salı: Palmdale – Santa Clarita, 111,8mil/yaklaşık 180 kilometre. Hughes gölü yoluna yaklaşık 35 kilometrelik tırmanış bulunan etabın finişe 29 kilometre kala başlayan inişinde, kaçış grubunun yakalanması veya tırmanışta kalanlara inişte etabın liderlerini yakalama şansı tanınmış. Santa Clarita’da toplu sprint finişi olabilir.

 

4.Etap – 15 Mayıs Çarşamba: Santa Clarita – Santa Barbara, 84,7 mil/ yaklaşık 136,5 kilometrelik etap, turun 6.etaptaki bireysel zamana karşı etabı haricinde, en kısa yol etabı olarak geçilecek. Santa Barbara finişinde Okyanus rüzgarına karşı verilecek mücadele zorlayıcı olacak. Özellikle karşıdan esecek rüzgar Santa Paula’da etap senaryosunda oldukça etkili olacak. Ojai’de sprint kapısı geçildikten sonra Dennison Grade teknik inişi ve akabinde Casitas geçidine tırmanış başlayacak. Casitas geçidinin sert inişi, Santa Barbara sahilindeki düzlükte bulunan finiş çizgisi mücadelesine sahne olacak. Sprinterler için takım stratejisi ile desteklenip değerlendirilmesi gereken bir finiş olacak.

 

5.Etap – 16 Mayıs Perşembe: Santa Barbara – Avila, 16,4mil/ yaklaşık 187,5 kilometre. 2006 yılındın tersine geçilecek rota, Santa Barbara sahilinden start alacak. Etabın spesifik notası rüzgarlı ve dik tırmanışı olan San Marcos geçidi olacak. Beşinci etap da toplu sprint finişi beklentisinde Avila’da sona erecek.

 

6.Etap – 17 Mayıs Cuma: San Jose (Bireysel Zamana Karşı) – 16,9mil / yaklaşık 27 kilometre. San Jose Kaliforniya turunun 8 edisyonuna da ev sahipliği yapan şehir olarak yine bireysel zamana karşı etabını ağırlıyor olacak. Yaklaşık 27 kilometrelik mesafeye start rampsaından alınan çıkış sonrası tırmanış geçilecek, parkur görüntülerine güzel göller ve golf sahaları eşlik edecek. Finiş çizgisi için son 3 kilometre Metcalf yoluna tırmanılacak. Bu tırmanışta %10 ve daha fazlası eğimde geçilecek. Düz parkurda zamana karşı sevmeyen Amerikalılar için zorlayıcı ve özel bir seçim.

 

7.Etap – 18 Mayıs Cumartesi:  Livermore – Diablo Dağı Zirve Finişi, Kraliçe Etap 93 mil yaklaşık 150 kilometre. Meşhur Diablo zirvesindeki finişte, muhtemel 2013 Amgen Kaliforniya Turu kazananı ve kaybedenini izleyeceğiz. Etabın, hatta turun duvar etkisini oluşturan bölüm Patterson geçiş yolunda son 2 kilometrede %15’in üzerindeki eğimlerin geçileceği bölümde bekliyor olacak. Yarış kafilesi daha sonra Livermore yönüne dönüp sprint kapısı mücadelesinde devam edecek ve 150 kilometrelik etabın sonunda büyük Diablo dağı, zirvesindeki finiş için yaklaşık 7 kilometrelik tırmanışında, etap ve hatta tur galibiyetine mücadeleye sahne olacak.

 

8.Etap – 19 Mayıs Pazar: San Francisco – Santa Rosa, 86,2mil/ yaklaşık 139 kilometrelik final etbına ben daha çok turun altın vuruş etabı diyorum. Bu yıl muazzam bir yenilikle doğru karar alan Kaliforniya turu organizasyonu, San Francisco’nun ünlü Golden Gate köprüsünü kullarak tur finalini Santa Rosa’da yapacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın