2012 World Tour Takımları Belli Oldu. GreenEdge ve Radio Shack Beklemede

22/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

UCI kurallarına göre 18 Profesyonel Tur Lisansı arasında yer almak adına World Tour’da yarışmak isteyen takımların hummalı çalışmaları daha sezon sona ermeden başlamıştı. Birleşen takımlar, ayrılan sponsorlar, yeni kurulan takımlar ve maalesef kapanan HTC-Highroad ve yıldız sporcularının transfer haberleri ile devam edildi. Parkurlardaki yarışların ardından gerek magazinsel, gerekse önümüzdeki yıl bizleri kitleyecek takımlar ve takım kadroları akibetleri ile hareketlilik devam ediyor. Yani aslında sezon gerçek taraftarlar için hiç bitmiyor.

 

UCI tarafında açıklanan ilk bildirime göre 3 Kasım’da  8 takım World Tur vizesini alarak adı açıklanmıştı. Asıl merak edilenler Lotto-Biesel, FDJ, Euskaltel-Euskadi-Omega Pharma-QuickStep, Radio Shack Nissan ve GreenEdge‘in de içinde bulunduğu Lisans Komisyonunun incelemesi sonrası açıklanacak takımlardı. Bu arada tam lisans sürecinde sponsor şoku yaşayan Geox-TMC’nin gidişatı da merak edilenler arasındaydı. 9 Kasım’da Vacansoleil-DMC takımı da onayı aldı.  21 Kasım Pazartesi günü ise geç saatte kısmen merak edilen konulara yönelik yeni bir liste UCI tarafından yayınlandı. Yeni listede GreenEdge ve RadioShack’in yer almadığı, evraklarında eksiklik görüldüğü açıklandı. İki takım önümüzdeki günlerde masa başı mesai yaparak evrakları tamamlamaya çalışacak. Son listeye göre onay alan takımlar ise; Katusha ve Lotto – Biesel takımları 3 yıllık Pro Tur Lisansı, FDJ ve Omega Pharma-QuickStep takımları 2 yıllık, Saxo Bank ise 1 yıllık Pro Tur Lisanslarını almaya hak kazandıkları liste olarak yayımlandı.

 

World Tour lisans talepleri kabul edilmeyen Team Europcar ve Geox-TMC Pro-Continental Lisans başvurusunda bulunabilecekler. Geox-TMC için hayal kırıklığı ile devam eden süreçte sponsorunun önceden bildirmeksizin sponsorluk anlaşmasını tek taraflı bitirmesi fırtınası akabinde takım üzerinde dolanan kara bulutlar ve karışıklık sebebiyle lisanslarının onanmaması sürpriz olmadı. Ancak Team Europcar özellikle Fransa Bisiklet Turunda Sarı Mayoyu 10 gün taşıyan Thomas Voeckler’in verdiği coşku sonrası kötü bir sürpriz oldu. Pro Tur lisansını kaybettiği günden itibaren hırsla lisansını geri almaya çalışan FDJ takımının bu yıl lisansına kavuşması ise takım kararlılığının bir göstermesi ve güzel bir sürpriz olduğu söylenebilir.

 

16 Takımın kesinleştiği listede 2 takım; RadioShack Nissan ve GreenEdge belge prosedürünü tamamlayınca sayı kurallardaki limit olan 18’e ulaşacak.

 

2012 WorldTour takımları:


AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
BMC Racing Team
FDJ
Euskaltel – Euskadi
Garmin – Cervélo
Katusha Team
Lampre – ISD
Liquigas – Cannondale
Lotto Cycling Project
Movistar Team
Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
Rabobank
Saxo Bank Sungard
Sky Procycling
Vacansoleil – DCM Pro Cycling Team

 

Beklemede:

GreenEdge Cycling Team
RadioShack – Nissan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın