2012 Tour Down Under Başlıyor… Sezon Açılış Turunun Etap ve Mayoları

16/01/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

World Tour Listesinin açılışını yine sezonun ilk yarışı, Avusturalya’nın ev sahipliği yaptığı Santos Tour Down Under ile yapıyoruz. 1999 da ilki düzenlenen yarışın bu yıl 14.edisyonu olacak. Yeni oluşum takımlar, birleşen takımlar ve kadroları derken ardında muazzam bir iz bırakıp global bisiklet projesi babında Tren izi ile veda eden HTC takımı maalesef bu sezon, başka takımlara dağılan sporcuları ile yaşamaya ve hafızalarda sprint anlarında canlanmaya devam edecek. 2012 Tour Down Under takımları ve kadroları ise geçen hafta açıklanmıştı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=gWqhgFCb3mI:550:0]

 

1.Etap: 17 Ocak Salı günü Prospect’den start alacak => Claire’de 149 kilometre mesafe kat edilerek finişe girilecek. Sezonun ilk World Tour yarışının ilk etabı ile muazzam heyecanlara da start almış olacağız. Bu etaba yılın ilk World Tour etabı da denebilir. İçeriğinde 2 Jayco Sprint Kapısı ve bir tane de kategori 3 Skoda tırmanış kapısı bulunduran etapta sezon sonu bisiklet özlemimiz düz olarak kabul edilebilecek bir profilde geçecek.

 

1.Jayko Sprint Kapısı: 74,7.kilometrede geçilecek.

2.prim kapısı ise kategori 3 tırmanışı ile Skoda Dağların Kralı Tırmanış kapısı: 84,2.kilometrede geçilecek

3.Jayko Sprint Kapısı: 104,5.kilometrede geçilerek 149.kilometrede tamamlanacak etap için mücadele yaşanacak.

 

 

 

2.Etap: 18 Ocak Çarşamba günü 148 kilometrelik mesafesinin startını Lobethal’dan alacak. Etap içerisinde 2 Jayco Sprint Kapısı, bir tane kategori 2 Skoda Dağların Kralı Prim kapısı ve finişe yaklaşık olarak 65 kilometre kala başlayıp 3 tur atılarak Stirling finişine girilecek.

1.Jayco Sprint Kapısı: 23,7.kilometrede

2.Skoda Dağların Kralı kategori 2 tırmanışlı prim kapısı 46,7.kilometrede geçilecek.

3.İkinci Jayco Sprint Kapısı ise 62,4.kilometrede geçilecek. Mt Barker Stirling Road’da 3 tur atılarak finişe girilecek.

 

 

3.Etap: 134,5 kilometrelik mesafesinin startını Unley’den alacak ve etap Victor Limanında sona erecek. Yine 1 dağlık, 2 sprint kapısı barındırsa da etap profilinden de anlaşılacağı üzere 19 Ocak Perşembe günü zorlu bir yarışın atmosferini izleyeceğiz.

 

Etabın ilk prim kapısı kategori 2 tırmanışıyla geçilecek olan Skoda dağların Kralı prim kapısı olacak ve  42,9.kilometrede yani henüz etabın başlarındayken geçilecek.

Tırmanış kapısına çok yakın olan 1.Jayco Sprint kapısı 65.kilometrede bulunuyor.

İkinci Jayco Sprint kapısı 89,4.kilometrede geçilecek. Ve 134,5 kilometrede sona erecek olan 3.etabın kaçış grubuna ümit verici profili Victor Limanında sona erecek.

 

 

4.Etap: Norwood’dan alınacak starttan sonra hemen tırmanışa geçilecek etap profilinde 2 tırmanış prim kapısı, 2 sprint kapısı bulunduruyor. 130 kilometrelik 4.etap, Tour Down Under’da 3.etapta sağlam bir kaçış başarısı olmaz ise final etabı için kısmen belirleyici olabilir. Ancak yarışın sezonun ilk yarış olması sebebiyle moral depolamak isteyen ve enerjisi birikmiş yıldızlar arasında muazzam bir kapışma olasılığı da ağırlıkla muhtemel.

 

Etabın ilk prim kapısı 25,3.kilometrede bulunan Jayco Sprint kapısı geçilecek

Sprint kapısından sadece 5,5 kilometre uzaklıktaki 2.prim kapısı ise kategori 2 tırmanışı ile 1.Skoda Dağların Kralı prim kapısı 30,8.kilometrede geçilecek.

20 kilometre sonra ise yine bir prim kapısı etabın tansiyonunu yüksek tutmak adına tempoyu koruyacak. 2.Jayco Sprint kapısı 51.kilometrede geçilecek.

Ve son olarak finişe 8 kilometre kala geçilecek olan Kategori 1 tırmanış ile 107,4.kilometrede 2.Skoda Dağların Kralı prim kapısı geçilecek ve muhtemel yüksek tempo 130.kilometredeki finiş çizgisine dek korunacak.

 

 

5.Etap: Final etabının gerçekleşeceği Adelaide yakınlarında olacağız. 5.Etap McLaren Vale’den start alarak Eski Willunga Tepesinde sona erecek. Parkur ise Avusturalya topraklarında 6 etabın gerçekleştirilme zorluğu baz alındığında oldukça dikkatli seçilmiş. Biraz karmaşık olsa da yer darlığı sebebiyle 5.etabı 151,5 kilometrede yapmak isteyen Organizasyon bu etapta parkurda bazı bölümlerde atılacak 2 tur, bazı bölümlerinde atılacak 3 tur ile mesafe sorununu aşmış. Profilindeİki Sprint, iki dağ primleri kapısı bulunduran 5.etap ertesi günün final etabı için hem spesifik profili hem de genel sıralama iddialıları için önemli olacak.

 

İlk prim kapısı; 64,8.kilometrede Jayco Sprint Kapısı geçilecek.

İkinci prim kapısı 103,4.kilometrede yine Jayco Sprint Kapısı geçilecek.

Üçüncü prim kapısı etabın artık sonuna doğru zorlaştığı kategori 1 tırmanış zirvesinde Skoda Dağların Kralı dağ primleri kapısı olarak 129,1.kilometrede geçilecek.

Son Prim kapısı finişin bulunduğu yani zirve finişi ile sona erecek olan 5.etabın finiş çizgisinde kategori 1 tırmanışı ile sona erecek.

 

 

 

 

6.Etap: Sezonun ilk World Tour yarışında final etabında olacağız. Adelaide’da gerçekleşecek final etabı 20 tur atılarak tamamen düz zeminde gerçekleşecek. 4,5 kilometrelik Adelaide parkurunda atılacak 20 tur ile 90 kilometrelik etap tamamlanacak.Son etabın 2 Sprint, 2 Dağ primleri kapısı bulunuyor.

 

İlk prim kapısı parkurun 8.turunda 36.kilometrede Jayco Sprint Primleri kapısı olarak geçilecek.

İkinci prim kapısı 10.turda Skoda Dağların Kralı prim kapısı olarak dağ primleri 42,5.kilometrede geçilecek

Üçüncü prim kapısı yine ve Tour Down Under’ın son Sprint Puanlarını verecek Olan Jayco Sprint kapısı 12.turda etabın 54.kilometresinde geçilecek

Son prim kapısı Skoda Dağların Kralı Prim kapısı 15.turda 64.kilometrede geçilecek.

 

 

 

 

Sezonun ilk Protur yarışı olarak ilgi çeken Tour Down Under’da Ödül mayo renk ve
açıklamaları hakkında da bilgi verelim.

 

 

Santos Ochre Lider Mayoyu temsil ediyor. Her etap sonunda genel
sıralamada lider kişinin almaya ve bir sonraki etapta taşımaya hak kazandığı
mayonun renklerini Avusturalya’nın güçlü yönünü vurgulayarak simgeleniyor.
Etaplar sonu yani tur sonunda genel sıralama liderine verilen mayo merakla
beklenen yeni tur galibi sahibini bekliyor. Avusturalya’lı sporcular için bu turu
almak ciddiyetle önemli.  Son 11 yıl içerisinde 7 Avusturalyalı sporcu tur
galibiyetini kazansa da tarihinde sadece Avusturalya’lı Stuart O’Grady 1999 ve
2001 olmak üzere 2 kez kazanma şansı elde etti. Geçen yıl Avusturalya’lı genç sporcu Cameron Meyer’in Santos Tour Down Under’ı kazanmasıyla bu yıl üst üste iki kez kazanan ilk Avusturalya’lı sporcu olma hedefinde olduğu biliniyor.

Öte yandan 2008 ve 2010 Santos Tour Down Under galibi Alman Sprinter Andre Greipel geçen yıl afişlerinin binaları süslediği, ilk sezon yarışını kazanamaması sporcu için moral bozucu olmuştu. Ülkemizde, 2010’da 5 etap ve yeşil mayoyu, 2011 Tour of Turkey’de de 6.etabı kazanan, Andre Greipel Santos Tour Down Under’ı 3.kez kazanmak ve 3 kez kazanan ilk sporcu olmak için sınırlarını zorlayacak. Copenhagen’da gerçekleşen 2011 Dünya Yol Yarışında bronz madalyayı kazanan Greipel yeni sezonu Tour Down Under galibiyeti ile açmak istiyor. Bu hedefini 15 Ocak Pazar günü gerçekleşen Cancer Council Classic galibiyetiyle de doğrulamış oldu. Şimdi en yakın hedefi Tour Down Under’dan başkası değil.

Skoda Dağların Kralı Mayosu; Dağ kategorilerinde puan kapısından
geçiş sırasına göre ilk 5 sporcunun kazandığı puanlar toplamı ile etap sonunda ve Genel sıralamada
Dağ puanlarını en çok  toplayan sporcuya verilir. Ve sporcu mayoyu bir sonraki
etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda yine Tırmanış kategorisi sıralamasında tur boyunca
en yuksek dağ puanlarını toplayan sporcu Skoda Dağların Kralı mayosunu
kazanır.

Avusturalya’nın profesyonel bisiklet yarışçısı ve 2011 Fransa Bisiklet Turu galibi Cadel Evans 2002,
2003 ve 2006 yıllarında olmak üzere 3 kez Dağların kralı olarak Tour Down
Under’da başarı kaydetmiştir. Forma geçen yıl Düz beyaz yanlarında yeşil şeritli iken 2012 için yeşil beneklerine kavuşmuş.

 

 

 

Jayco Sprint Mayosu; Etap içerisinde bulunan sprint kapılarıolarak
bilinen sprint noktalarından ilk geçen sporcuların ilk gecen sporcuya yuksek
puan olak üzere takibinde giren sporculara azalara verilen sprint puanları yine
etap sonunda en yuksek puanı alan sporcuya bir sonraki etapta taşıması üzere
verilir. Her etap sonunda sprint sıralamasında lider olan sporcu mayoyu bir
sonraki etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda ise sprint genel sıralamasında
lider olan sporcu turun lider sprinteri olarak mayoyu elde eder.

Avusturalya’lı sprinter sporcu Robbie McEwen 2002,2004 ve 2005
yılarında olmak üzere 3 kez Tour Down Under sprint mayosunu  kazanmıştır. Bu yıl
Robbie McEwen yine turda yarışıyor olacak. Kendi ülkesinde Avusturalya’nın yeni oluşum takımı GreenEdge renklerinde kendisini izleyeceğiz.

  Hindmarsh En Agresif Sporcu; Etap sonlarında sahibini bulacak olan mayo adını sponsor firmadan alıyor. Etap içerisinde kaçış ve ataklar göz önüne alınarak karar verilen sporcuya verilir. 2011 Tour Down Under sonunda mayonun kazananı, Güney Avusturalya’lı sporcu, Avusturalya’nın şampiyon kahramanı Stuard O’Grady olmuştu.

 

 

 

 

 

 

Cycle Instead Genç Sporcu Mayosu:

25 yaş altı sporcuların değerlendirildiği genç sporcu kategorisinde etap sonlarında bu kategorinin en iyi zamanlaması dikkate alınarak sahibini bulur. Tur sonunda genel sıralamada etaplar toplamı en iyi zamanlamayı çıkaran sporcu 2012 Tour Down Under genç sporcu mayosunu almaya hak kazanacak.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın