2012 Sezonu Pro Tour Takım Lisansı için 3 Yer Açılıyor. Pro Tour Lisansı ile Ödüllendirilecek Takımlar Hangileri Olabilir…

26/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

HTC-Highroad’un üzücü açıklaması, bu sezon sonunda kapılarını kapatacağı haberi ile 18 Pro Tour Lisansından 1 takımlık Pro Tour Lisansı ümidi oluşturdu. Akabinde Omega Pharma ile QuickStep birleşmesinden 2 Pro tour takım lisansı daha açığa çıkmış oldu. En son Leopard Trek-RadioShack takımı birleşmesinden 3. ve son Pro Tour Lisansı yeri açıldı. 2012 sezonu için Pro Tour lisansını talep eden ise 7 takım var. FDJ, Cofidis, GreenEDGE, Europcar, Lotto, Skil Shimano ve Geox takımları açığa çıkan 3 Pro Tour lisansından birini kapmak için henüz sona ermemiş olan transfer sezonunda sağlam isimleri alıp bünyesindeki sporcuların puanları ile rakip Lisans talepkarları arasından sıyrılmaya çalışacaklar.

 

3 yer açılacak. Evet ama… UCI’nin bu yıl sona erip yenileme talebinde bulunacak takımların değerlendirmesinde de red cevabı gelip ek yer de açılabilir. Katusha Takımının da Pro Tour Lisansı 2011’de sona eriyor. Pro Tour lisansına sahip olduğu sezon boyunca, lisansı başarılı kullanması yanı sıra sistematik yapısı, kesin kuralları ile profesyonel takım olmayı hak eden bir takım. Maddi sıkıntı yaşamadı ve Katusha kadrosu maaş ödemelerinde aksaklık yaşamadı. Bu yıl Pro Tour lisans yenilemesi için başvuracak takımın yenilemede sorun yaşamasını beklemiyorum.

 

2011 sezonu sonunda Pro Tour Lisansı sona erecek takımlardan biri de Garmin-Cervelo takımı. 2007 ylında kurulan Amerikan takımı dev kadrosunda 2010 Dünya Şampiyonu Thor Hushovd, Amerika Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu David Zabriskie, Avusturalya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu Cameron Meyer, Tyler Farrar ve takım olmayı en iyi başarabilen takımlar arasında yer alarak kazandığı başarılarla lisnsını iyi değerlendirdi. Finansal sorun yaşamayan takımın Pro Tour takım lisansının yenilenmesinde de sorun yaşamayacaktır.

 

Bjarne Riis’in takımı Saxo Bank-Sungard‘da 2011 sezonu sonunda UCI’ye lisans yenileme talebinde bulunacak takımlardan. Saxo Bank-Sungard da finansal sorun yaşamadan ilerleyen Bjarne Riss gibi tecrübeli bir yöneticiye ek olarak Alberto Contador ile yapılmış bir kontrata sahip. Kasım ayının başında açıklanacak Contador’un doping sözleşmesinden bir ceza çıkarsa Kasım sonunda açıklanacak UCI Pro Tour Lisansları listesinde Saxo Bank-Sungard sorun yaşayabilir. Saxo Bank’ın Alberto Contador yerine genel sıralamada iddiasını koruyabilecek bir sporcuya daha ihtiyacı var. Takımın bünyesindeki sporcuların puan toplamları takım için sıkıntılı bir toplam çıkartabilir. Transfer sezonu devam ederken henüz bu anlamda kesin bir yorum yapmak yanlış olur. Zira Bjarne Riis gibi her saman yedek planı olan tecrübeli bir isim durumu kriterize ederek gerekli trasnfer ve bağlantıları yapacaktır.

 

Süresi bitip uzatılacak takımların lisanslarını sorunsuz uzatacağını düşünürsek 3 Pro Tour Lisansı boşa çıkıyor. UCI’nin Pro Tour lisansı ile ödüllendirilecek takımların seçiminde birden çok değerlendirme şeması var. Takımın etik yapısı, şeffaflığı, takım yönetimi, Takım kurallarının disiplini, Sponsor firmanın finansal gücü, sporcuların puanları, anti-doping’ takımın hassasiyeti gibi bir çok değerlendirmes kıstası bulunuyor.

 

Omega Pharma Lotto‘nun 2011 sezon sonunda zaten lisans süreleri sona eriyordu. Omega Pharma ve Lotto’nun yollarını ayırması, 2011 sonunda lisansı sona erecek diğer takım QuickStep ile Omega Pharma nın birleşmesi yeni takım lisans başvurusunu da beraberinde getirecek. Lotto yeni sezona şuanlık tek başına girecek görünüyor. Omega Pharma-QuickStep Takımı için yeni transferlere bakıldığında takımın Pro Tour Lisansı alması kesin kadar net görünüyor. Yılların tecrübesi ve sezonunun zengin puanları ile transfer olan Levi Leipheimer, keza çarşamba günü 2011’in en hızlı adamı olarak 2011 Dünya Zamana Karşı Şampiyonu olan Tony Martin’in transferinin netleşmesi ile zengin puanları da bu takımda olacak. Almanya Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu Bert Grabsch ve Frantisek Rabon’un transferi de Pazartesi günü açıklanmıştı. Peter Velits ve Sylvian Chavanel ile yeni takımın Pro Tur Lisansı sorunu düşünmek böyle bir kadroda hata olur.

Lotto cephesinde de Andre Greipel ve yeni transfer Greg Henderson şuan takımın bilinen isimlerinden. Lotto takımının yıldızlarından, Jurgen Van den Broeck ve Jelle
Vanendert 2012 yılında Lotto takımı kalmayı tercih etmişti. Lotto Belçika’nın güçlü finansman desteği sağlayabilecek şans oyunları şirketinin finansörlüğünde kuruluyor. Takımın yeni yapısı henüz tam gündemde şekillenmedi. Ancak Lotto Honda Bayan Bisiklet Takımını da destekleyen finansörü sebebiyle ve bir Belçika takımı olmasının detayında UCI’nin yeni oluşacak takımı lisans anlamında zorlayacağını sanmıyorum. Omega Pharma’sız ilerleme kararı alan Lotto muhakkak aynı tecrübeden bir yönetim kadrosu ile oluşacak sağlam bir takımla lisans başvurusunu yollayacaktır.

 

 

Green EDGE takımı için ise Pro Tour Lisansı alamazlar demek komedi olurdu. Avusturalya’nın yeni oluşum hayal takımı için transfer olan isimler; Simon GerransJens Mouris, Simon Clarke, Baden Cooke, Tomas Vaitkus, Siyahi sporcu Daniel Teklehaimanot, Yarı dönem yarışıp daha sonra seleden, taktik direktörlüğü koltuğuna geçecek Robbie McEwen, Htc’den Michael Albasini, yine HTC’den Matthew Goss, 2010 Dünya Yol Yarışı Şampiyonasında Bronz Madalyanın sahibi Allan Davis, Brett Lancester, Sebastien Langeveld, Pieter Weening, Cameron ve Travis Meyer kardeşler şu ana kadar açıklanan isimler olarak kadrosunu şekillendiriyor. Böyle bir kadronun Pro Tour lisansında sorun yaşayacaklarını sanırım hiç kimse sanmıyordur.

 

 

1-GreenEDGE alır görünüyor

2-Lotto alacaktır.

3. Lisans için 5 gönüllüden hangisi alabilir? FDJ, Cofidis, Europcar, Skil Shimano ve Geox takımları son lisans için transfer sezonu bitmeden puanlı transferler konusunda rekabete girebilirlerse yapacakları yıldız isim transferleri ile rakiplerinin önüne geçebilirler. Ancak transfer sezonunda hızla transfer görüşmeleri yapılırken geç kalan, sağlam isimleri kapamayan takımların işi zor olacak.

 

Skil Shimano kadrosunda Marcel Kittel ve John Degenkolb puanlı sporcular. Takımın daha yıldız bir veya birkaç imzaya ihtiyacı var. Genç bir kadroya sahip Hollanda takımı bünyesindeki genç sporcularla büyük turlarda kendini gösterebilir mi? Şu anki isimlerle hem puan sıkıntısı hem de tecrübe sıkıntısı yaşayabilecek takım yönetimi sağlam puanlı isimlere bakmalı. Şuan henüz yeterli değil.

 

FDJ(Francais de Joux) ve Cofidis takımları Fransa’nın bisiklet sporuna büyük ilgi ve destek veren takımları olarak Pro Tour Lisansları için çok hassaslar. Özellikle Fransa Bisiklet Turu Organizatörü Christian Prudhomme’un 21 Şubat 2011’de yaptığı açıklamalar sonrası Fransız takımlarının rahatı kaçtı. Prudhomme 2012 sezonunda Fransa Bisiklet Turuna Wild Card(Davetiye) verilecek takımların önceki yıllarda olduğu gibi Fransızlara verilmeyeceğini açıklaması 2012 Fransa Bisiklet Turuna wild card ile katılmaya alışık olan Fransız Takımlarını Pro Tur lisansı ihtiyacı konusunda biraz daha hassaslaştırdı. Fransız takımlarının fransız sporcu odaklı oluşumu pro tur lisansları için UCI’nin dikkate aldığı sporcu puan toplamları konusunda kan kaybı yaşamaya başlamıştı. Tour of Turkey’de bu sezon yarışan Franceis des Jeux takımı, takım lideri olarak ülkemize gelen Sandy Casar Pro Tour lisansı için takım hassasiyetini ve hırsını vurgulamıştı. 2011 sezonunda FDJ Avrupa turları arasında 1.963,1 puanla lider konumda FDJ belki bu yıl World Tour’a dönebilir.

 

Cofidis yine bir Fransız takımı olarak Christopher Prudhomme’un açıklamaları sonrası 2012 Fransa Bisiklet Turu’na davet edilme riski taşıyor. Her yıl Eylül ayı sonunda açıklanan ve gündeme oturan UCI Pro Tour Lisans açıklamalarında Cofidis 30 Eylül 2009’da Pro Tour Lisansını kaybetmişti. Cofidis finans şirketi tarasından sponsor desteiğini sağlayan takım aslında hiç de zayıf olmayan sporcu kadrosu ile 2011’i agresif sürüşleri ve galibiyetleri ile çok da sönük geçirmedi. 2012 sezonunda Tony Gallopin’in RadioShack ile gelen erken transfer haberi sonrasında Astana takımından Remy di Gregorio’yu Cofidis takım kadrosuna kattılar. Sezonu iyi değerlendiren Cofidis 2012 Pro Tour lisansı ile ödüllendirebilir.

 

Europcar yine bir Fransız Bisiklet takımı olarak Pro Tour Lisansı bekleyenlerden. 2009 yılında Cofidis ile birlikte Pro Tour lisansını kaybeden eski adıyla Bbouygues Telekom takımı Bbouygues Telekom(Fransız Telekominikasyon Şirketi) sponsorluktan çekilmesiyle zor günler yaşamış son anda araş kiralama şirketi Europcar’ı 1 yıllık sponsorluğa ikna ederek son anda dağılmaktan kurtulmuştu. Europcar’ın finans desteği olarak görünen bu sponsorluk takımın muazzam performansıyle beklenmeyen reklam rankına ulaşarak Fransa Bisiklet Turunda trilyonluk reklam getirisini şirkete hediye etti.Sadece Europcar mı? Takımın bisiklet sponsoru Colnago’da muazzam başarıdan nasibini aldı ve Almanya’daki EuroBike’a bu stand ile katıldı.

 

 

 

 

Thomas Voeckler’in 21günlük Fransa Bisiklet Turunda 10 gün Sarı Mayoyu taşıması ve azimli performansıyla Galibier’de verdiği sarı mayo mücadelesinde Europcar için parayla ölçülemez reklam etkisini oluşturdu. Sarı Mayoyu kaybettiği gün Alpe d’Huez zirvesi finişinde yine Europcar bu sefer 24 yaşındaki Pierre Rolland ile güne damgasını vurdu.Rolland 2011 Fransa Bisiklet Turu genç yarışçı mücadelesinde beyaz mayonun sahibi olarak turu tamamladı. Europcar takımının Pro Tour Lisans şansı bu başarılar ile bir hayli yüksek. Eğer Europcar firması sponsorluğu uzatma kararı açıklarsa ve takım sponsor sıkıntısı yaşamazsa lisansı alabilecek güçlü takımlardan. Takım az yarış koştuğu için Avrupa Turları sıralamasında1.031 puanla 7.sırada ilk sıranın FDJ liderliğinde oluşu Europcar takımının sponsor belirsizliği de dikkate alındığında biraz daha bekletilebilir.

 

 

 

Geox-TMC takımı da pro tour lisansı için sıra bekleyen takımlardan. Geçen hafta takımın güçlü isimlerinden Carlos Sastre’nin emekliliğini açıklaması, Geox-TMC’nin Pro Tour Lisansı umudunda gelecek yıl için takımdan çıkacak Sastre puanları  ile umutları azaldı. 2012 Vuelta galibiyetle tamamlayan Juan Jose Cobo ve genel sıralamayı 5.sırada tamamlayan Denis Menchov’un başarısı ve puanları, takımın az yarış koşup Avrupa turları sıralamada 14.sırada olması sebebiyle Pro Tour lisansına biraz uzak görünüyor.

 

2011 sezonunun takımlar dünya sıralamasında en düşük puanı 342 puanla AG2R La Mondiale takımı aldı. 2012 sezonu sonunda Pro Tour lisansı sona erecek olan Fransız takım için tehlike çanları da çalıyor.

 

 

Bu yazı sponsorluğunda hazırlanmıştır.
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın