2012 Fransa Bisiklet Turu Takım Davetiyeleri

21/02/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

2006 Yılından itibaren Tour de France (Fransa Bisiklet Turu) yarış direktörü olan Christian Prudhomme 22 takımın yarışacağı Fransa Bisiklet Turunda önümüzdeki yıldan itibaren Profesyonel Takım lisansına sahip olmayan Fransız Takımların davet edilmeyeceğini açıkladı.

 

Toplamda 22 takımın start aldığı Fransa Bisiklet Turunda 18 Profesyonel Takım Lisansına sahip takım yarışıyor. Tur Organizatörlerinin kullanma hakkına sahip olduğu 4 davetiyesi(wildcard) bulunuyor. Şimdiye kadar bu davetiyeler hep Fransız Takımlarının yarışa katılması için Fransız takımlarında kullanılıyordu. Ancak Prudhomme’un açıklamaları gösteriyor ki artık Fransa Bisiklet Turu Organizatörleri ProTur Lisansına sahip olmayan Fransızların bir nev’i kolaya kaçmaları ve katılım için Profesyonel Takım Lisansı hırslarını azalttıklarını düşündürmüş. 2012’den itibaren 4 davetiyenin herhangi bir ülkenin, herhangi bir takımın başvurması halinde değerlendirilmeye alınacağı ve bu davetiyelerin başka ülke takımlarına da verilebileceğini duyurmuştur.

 

Tur Oganizasyonu 2011 yılı için 4 davetiyeyi belki de bu yıl son defa Fransız takımlarının katılması sağlamak amacıyla kullandı. 2011 Fransa Bisiklet Turunun 4 davetiyesi; COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (FRA) , FDJ (FRA) , SAUR – SOJASUN (FRA) , TEAM EUROPCAR (FRA) takımları davet edilerek kullanıldı.

 

Yerinde bir karar alındığı düşüncesindeyiz. 3 büyüklerden neredeyse en önemlisi olan tüm dünyanın ilgisini çeken Fransa Bisiklet Turu Organizasyonuna ev sahipliği yapan Fransa son yıllarda Profesyonel bisiklet kulüplerinin performanslarında ciddi düşüşler yaşamakta. 2010 yılı itibariyle Protur Lisanslarını kaybeden Cofidis ve Bouygues Telekom‘un  Fransız Bisiklet takımları olmaları dolayısıyla Fransa’nın Profesyonel Takımları konusunda kan kaybı yaşadığı görülmüştü. Öte yandan Amerika’nın ProTur Lisanslı Bisiklet Takımları atağında Fransa geri kalmış oldu. Bu yıl son ken Fransız Takımlarının davet edilmesi, Fransız takımlarınca puan kazanılıp yeniden ProTur lisansı için atak yapmaları için son şans gibi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın