2012 Dünya Şampiyonası Takım Zamana Karşı ile Başlıyor 16 Eylül 2012

14/09/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2012 Dünya Şampiyonasına bu yıl Hollanda ev sahipliği yapıyor. 16 Eylül Pazar günü Limburg’da ilk günün startı Uci WorldTour listesindeki takımların “Takım Zamana Karşı” performansıyla başlayaak. Takımlar, takım zamana karşı için takım kadrolarını açıklamaya başladı. Yol bisikletinin profesyonel perspektifinde yine nefes kesici bir mücade bizleri bekliyor. Bu yıl, farklı olarak milli takımlar yerine Sponsor destekli takımların göstereceği performans, sezon boyunca izlediğimiz performanslara etki edecek muhteşem bir parkur seçimiyle ekranlara gelecek. 53,2 kilometrelik parkurun startı Sittart’dan alınacak.En son 1994 yılında 4 sporcu kadrosuyla yapılan Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonasında 100 kilometrelik parkur kullanılmıştı. Bu yıl, takımlar 6 kişilik takım kadroları ile 53,2 kilometrelik mesafede takım performansı sergileyecekler. Bayan takım zamana karşı da ise mesafe 34,2 kilometre olacak. 1978, 1982 ve 1986 yıllarında Takım Zamana kaşı Dünya Şampiyonasını kazanan Hollanda’nın bu yıl ev sahipliği yapması, 1994’de bırakılan Takım Zamana Karşı Düünya Şampiyonasının yeniden yapımasına katkı sağlamış oldu. UCI WorldTour, Pro-Continental ve Continental takımlar en iyi 6 sporcusuyla (milliyeti ne olursa olsun) katılabilecek. Değişime reaksiyon olarak takım yöneticileri olumlu görüş bildirdi.

 

Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonasına Kimler Katılıyor?

 

Erkeklerde; UCI WorldTour Takımlarının hepsi start alacak. Ayrıca Pro Continental ve Continental takımlar içinde seçmeli olmak kaydı ile yer ayrılmış. 15 Ağustos 2012 sıralaması dikkate alınarak; Avrupa sıralamasındaki en iyi 20 Takım, Amerika sıralamasından en iyi 5 takım, Asya sıralamasından yine en iyi 5 takım, Afrika ve Okyanusya sıralamasından en iyi takımlar katılabilecek.

Bayanlarda ise UCI sıralmasında bulunan en iyi 20 (ilk 20) takım katılabilecek. Takımlar 1 Eylül’de katılacak 9 sporcusunu bildirdi. Elbette bu 9 isimden sadece 6 sporcu yarışacak.

 

Parkur detayında ise erkeklerde 3 güzel tırmanış, bayanlarda 2 tırmanış bulunuyor. Alışıla gelen düz yol yada tek tırmanışlı zamana karşı parkurları için son yıllarda monotonluğu bozup, ek tırmanışların katılması, zamana karşıyı daha özellikli hale getirerek hem tırmanış hem de bu kısa mesafede en iyi zamanlamayı çıkartacak takımın görülmesi amaçlanıyor. Tabii bunu söylemek yada yazmak kolay ancak bu ünvanı almak için sadece bu yazılanlar da yeterli değil. Takım kadrosundaki bireysel performansın yanı sıra, disiplinli ve uyumlu draft, kaçıncı kilometrede kimlerin drafttan ayrılacağı ve ilk 4’e uzanan isimlerin taktik ve strateji formasyona uyumluluğu. 2012 Dünya Takım Zamana Karşı için bu yeteneği barındıran birkaç takım arasındaki fark, 3 tırmanışlı parkurda yarattıkları zaman farkı ile kendini gösterecek.

 

Takım zamana karşıda parkur profilinde finiş çizgisini geçen 4.takım sporcusunun da zamanlaması dikkate alınıyor. Dolayısıyla, takım zamana karşıda 2012 Dünya Şampiyonu Takım olmayı hedefleyenler için zor, izleyen fanatikler için ise oldukça keyifli bir yarış seyri geliyor.

 

 

Erkekler Takım Zamana Karşı parkur rota ve profilinde görüldüğü, yukarıda da bahsettiğim gibi 3 tırmanış bulunuyor. 53,2 kilometrelik parkurun; 20.kilometresinde Large Raargerg’in 1300 metrelik tırmanışı %4,5 eğim ortalaması ile geçilecek. 2. ve zorlu tırmanışıyla (zamana karşı performansı için zorlu) Bergseweg’in 2700 metrelik ve ortalaması %3,3 eğimle geçilecek. Son tırmanış ise profilin son 3 kilometresinde yer aldığından açıkçası 4 kişi ile finişe girmek gerçekten beceri ve güç gerektiriyor olacak. %5,8 ortalaması ile 3 tırmanıştan en dik tırmanışı olan Cauberg’in 1200 metre tırmanış mesafesinde yüzlerdeki gerilmeleri izleyeceğiz. 

 

 

 

Bayanlarda ise parkur daha kısa mesafede gerçekleşecek. 34,2 kilometrelik parkurda bayanlar için iki tırmanış bulunuyor. 20.kilometreden sonra geçecekleri Lange Raarberg ve tabii ki finiş öncesi zorlu bölüm Cauberg tırmanışı. Vacansoleil takımı sporcusu Liuewe Westra; ” İlk tırmanıştan sonra takımın kopup kopmadığından emin olmanız gerekir. Mücadelede kalmak için hepbirlikte ilerlemeniz gerekir.” yorumunu verdi. Kısacası tırmanışlar bireysel düşünenler ile takım ruhu ile düşünenlerin farkını dahi sergileyebilir. 2012 Dünya Şampiyonasının açılış günü hem bayanlarda, hem erkeklerde muzzam bir Takım Zamana Karşı mücadelesi sergilenecek.

 

Dünya Şampiyonası haftasının son günü (23 Eylül Pazar), Elite Erkekler yol yarışını izlemek üzere Kraliyet ailesi sürprizi de eklenecek. Yarışı destek araçlarından birinde izleyecek Hallanda Prensi, yarış sonu ödül seromonisine katılacak.

 

2012 Dünya Şampiyonasında ilk Günün Ardından Dünya Şampiyonası Haftası Programı;

 

  • 17 Eylül Pazartesi- 23 yaş zamana karşı
  • 17 Eylül Pazartesi – Junior erkekler zamana karşı
  • 18 Eylül Salı – Junior bayanlar zamana karşı
  • 18 Eylül Salı – Elite bayanlar zamana karşı
  • 19 Eylül Çarşamba – Elite erkekler zamana karşı
  • 21 Eylül Cuma – Junior bayanlar yol yarışı
  • 22 Eylül Cumartesi – 23 yaş altı erkekler yol yarışı
  • 22 Eylül Cumartesi – Elite bayanlar yol yarışı
  • 23 Eylül Pazar – Junior erkekler yol yarışı
  • 23 Eylül Pazar – Elite erkekler yol yarışı

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın