2011 WorldTour Genel Bireysel Sıralama Lideri : Philippe Gilbert !

19/10/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Klasiklerin yıldızı Philippe Gilbert (Omega Pharma Lotto), cumartesi günü son iki yıldır kazandığı galibiyeti üçlemeyi hedeflediği Giro di Lombardia‘da zafer kazanamamış olsa da Belçikalı yarışçı yine de sezonu UCI WorldTour’un bireysel sıralamasında 1. sırada tamamladı. Uluslar sıralamasında İspanya, takım sıralamasında ise Omega Pharma-Lotto 2011 yılının şampiyonları oldu.

 

Amstel Gold Race 2011 – Philippe Gilbert Galibiyeti


“Dökülen Yapraklar Yarışı”nda yarışın başlarında yaptığı atağı finişe kadar tek başına sürdüren Olivier Zaugg‘un (Leopard Trek) geride bıraktığı ve yarışı 8. bitiren Gilbert her şeye rağmen 2011’in son WorldTour yarışında total genel sıralamada 20 puan daha kazandı.

 

Brabantse Pijl 2011 – Philippe Gilbert Galibiyeti

 

Böylece 29 yaşındaki Belçikalı 2011 sezonunu 718 WorldTour puanıyla kapatarak, Tour de France şampiyonu Avusturalyalı Cadel Evans’ın(BMC Racing Team) 574 puanını büyük farkla geride bıraktı. Sıralamanın üçüncüsü ise 471 puanla İspanya’nın Alberto Contador’u (Saxo Bank Sungard) oldu.

 

Clásica de San Sebastián 2011 – Philippe Gilbert Galibiyeti


Gilbert’in WorldTour başarısının sırrı hem WorldTour organizasyonlarında 5 galibiyet kazanması, hem de 2011 yılındaki kayda değer istikrarlılığı diyebiliriz. Belçikalı, bireysel sıralamanın ilk 10 yarışçısıyla karşılaştırıldığında hiç birisinin yapamadığını yapıp, Mart ayında Tirreno-Adriatico‘dan başlayıp Ekim ayında Giro di Lombardia‘ya kadar en az 12 WorldTour yarışından puan topladı.

 

Liège–Bastogne–Liège 2011 – Philippe Gilbert Galibiyeti


WorldTour lideri Nisan Ayında Ardennes Klasikleri’nin üçünü de kazandıktan üç ay sonra Cadel Evans’ın Tour de France galibiyetinin ardından Evans ve Contador’dan sonra üçüncü sıraya düşmüştü. Ancak ne Avusturalyalı, ne de İspanyol bisikletçi Temmuz ayından sonra WorldTour puanı kazanmadıkları için, Gilbert’in Clasica Ciclista San Sebastian ve Grand Prix Cycliste de Quebec zaferleri sayesinde genel sıralamada tekrar ve yerini bir daha kaptırmamak üzere birinci sıraya yerleşti.

 

Grand Prix Cycliste de Québec – Philippe Gilbert Galibiyeti


Gilbert arka arkaya 3. galibiyetini alabilmek için Giro di Lombardia’da tüm gücüyle mücadele verdi ve starttan 70km sonra 2010 Vuelta a Espana galibi Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) ile birlikte yarışın heyecanını artıran bir atak yaptı. Ancak Madonna di Ghisallo tırmanışında Nibali tarafından silkelendi ve geriye düşerek 8.likle – ve WorldTour birincisi ünvanıyla yetinmek zorunda kaldı.

 

La Flèche Wallonne – Philippe Gilbert Galibiyeti

 

Nibali’nin bu atağı kendisine son 40 km’de yaklaşık 2 dakika kadar kazandırdı. Yarış sonrası İtalyan bisikletçi yarış esnasında bu atağıyla birinciliği alabileceğini düşündüğünü belirtti. Buna rağmen, Lombardia’nın Lecco şehrindeki yeni finiş alanına yaklaştıkça Nibali’nin performansı düştü ve arkadan gelen grup tarafından yakalandı. Bir diğer favori yarışçı, 2009 Giro d’Italia galibi, Nibali’nin takım arkadaşı Ivan Basso da İsviçreli bisikletçi Zaugg’un Villa Vergano’daki son tırmanışta kaçışını sürdürmesine engel olamadı ve Zaugg 8 yıllık kariyerinin ilk profesyonel galibiyetini kazanmış oldu.

 

Tour of Belgium – Philippe Gilbert Galibiyeti


Zaugg’un 8 saniye arkasından gelerek ikinciliği alan İrlandalı Dan Martin (Garmin-Cervelo) oldu. Üçüncülüğü ise Katusha takımından Joaquin Rodriguez aldı.

WorldTour sıralaması anlamında Lombardia’da en karlı çıkan isim Martin oldu ve 10 sıra atlayarak 19.’luktan 9.luğa yükseldi. Rodriguez ise Gilbert, Evans ve Contador’un ardındaki 4. sırasını pekiştirmekle yetindi.

Giro di Lombardia sonrası Uluslar sıralamasında yalnızca tek bir değişiklik oldu. İspanya, üçüncü sıradaki İtalya’nın yalnızca 12 puan önünde olan Belçika’yı 200 puan farkla geride bırakırken, Zaugg sayesinde İsviçre, Fransa’yı bir sıra aşağı düşürerek sezonu 10. sırada kapatmış oldu.

WorldTour takım sıralamasında önemli son dakika değişiklikleri olmadı ve önceden olduğu gibi bu yarışta 20 puan daha kazanan Omega Pharma-Lotto birinciliğini koruyarak, en yakın rakipleri Sky ProCycling’e yerini kaptırmadı. Leopard Trek de üçünlü sıradaki yerini korurken, ilk 10 arasındaki en büyük değişiklik Lampre-ISD’yi 6. sırasından kaldıran Garmin-Cervelo oldu.

Gilbert, İspanya ve Omega Pharma-Lotto galibiyetleriyle birlikte 2011 WorldTour sezonu Giro di Lombardia kapanmış oldu. Ancak 2012 sezonunun başlangıcı düşünüldüğünden daha yakın olabilir. Tour Down Under 2012, yaklaşık 4 ay içinde önümüzdeki senenin açılışını 17 Ocak 2012’deki ilk etabıyla yapacak. 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın