2011 ProTur Lisansı için 14 Takım Başvuru Yapacak Sadece 8 Takıma Lisans Verilecek

16/08/2010  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

        UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) Her yıl 18 takımın Protur linsasıyla yarışmasını sağlıyor. Bu sayının arttırılmasına yönelik talepler ve bu doğrultuda gündemde değerlendirilen bir konu olsa da 2011 sezonu için yine Profesyonel takım sınırı 18 olacak. 2011 sezonu için süresi henuz dolmayan onaylı Protur sözleşmesine sahip 11 takım var. Ag2r La Mondiale (Fransız Takımı), Garmin-Transitions (Amerika Takımı), Lampre-Farnese Vini (Italya), Omega Pharma-Lotto (Belçika), Quick Step (Belçika), Rabobank (Hollanda), Team Sky (İngiltere), Team Katusha (Rusya), Team RadioShack (Amerika), Team Saxo Bank (Danimarka) takımları 2011 sezonu için lisans süreleri olduğundan önümüzdeki sezonu garantilemiş durumda.

        2010 sezonu bitiminde mevcut Protur lisansları sona erecek olan takımlar var. Takımlar elbette ki lisans süresi uzatmak için yeni başvuru yapacaklar. 2010 sezon sonu ile süresi bitecel protur lisansına sahip yenileme talebinde bulunacak takımlar; Astana (Kazakistan), Euskaltel-Euskadi (İspanya), Milram (Almanya), Francaise des Jeux (Fransa), Liquigas-Doimo (Italya), HTC-Columbia (Amerika), Team Movistar (Caisse d’Epargne isim değitirip Team Movistar olacak) (İspanya), Geox (Footon-Servetto isim değiştirip Geox olacak) (İspanya). Lisans yenileme talebinde bulunacak bu takımlardan belirtmiş olduğumuz 2 takım Caisse d’Epargne takımı ve Footon Servetto takımı adları 2010 sezon sonunda tarihe karışarak yeni isimleri ile devam edecekler. Öte yandan bir takım var ki Almanya’nın yıldan yıla kan kaybı yaşadığı bisiklet sporundaki son takım MİLRAM. Milram’ın sponsorunun sponsorluk anlaşmasının bu yıl sona ereceği geçen yıldan beri gündeme gelmekte ve takımın bu konudaki stresi de hissedilmekteydi. Takım eğer yeni sponsor bulamaz ise devam edemeyecek. Bu raddeye gelmesine izin verileceğini sanmıyorum. Kim bilir belki de gizli bir sponsor bulunmuş fakay henüz açıklanmıyor olabilir. Yeni sponsorun gelmesiyle Milram takımı da isim değiştirecek takımlar arasına girecek ki Protur lisansının onaylanması için sağlam bir garantör sponsor bulmaları için çok az zamanları kaldı.

        Henüz Pro Continental takım olup Protur lisansı için başvuru yapacak 6 takım var. Bu takımlar; BMC Racing Team (İsviçre), Bouygues Telecom (Fransa), Cofidis (Fransa), Pegasus Sports (Avusturalya),  Team Luxemburg  (Luxemburg), Vacansoleil (Hollanda) takımları. Hatırlarsak Bouygues telekom ve Cofidis takımları geçen sene 2009 sezon sonunda Protur lisanslarını kaybetmişlerdi. (Haberi için tıklayınız) yeni kurulan BMC takımı ise bu yıl Profesyonel Tur lisansını almaya çalıaşcak. Team Luxemburg yeni oluşum olarak değerlendirilen Kim Andresen ve Brian Nygaard’ın kuracağı Andy ve Frank Shleck kardeşlerin yarışacakları takım.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın