100. Yılında Tour of Flanders’ ı Kim Kazanacak?

30/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Flander’ ların en iyisi pazar günü büyük bir rekabete sahne olacak. Yarışı kazanma ihtimali olan bir çok bisikletçi, yarın birbirleri ile kıyasıya mücadele girecek. Peki, bu isimler kimler? En önemli Bahar Klasikleri’ nden olan Tour of Flanders’ ı kazanma ihtimali olan bisikletçilere geçmeden önce, genel bir Tour of Flanders tanıtımı yapmakta fayda var.

 

 

Belçika’ nın kuzeybatısında kalan bir bölge olan Flanders (Vlaanderen)’ da yapılan yarış en önemli Bahar Klasikleri arasında gösteriliyor. Tıpkı Paris – Roubaix’ te olduğu gibi, yarışın büyük bir çoğunluğu arnavut kaldırımı yolda geçiyor. Bu da yarışı özel kılan faktörlerden biri. Tek günlük bu yarışın özel olmasının bir sebebi de yine arnavut kaldırımı yollardaki dik yokuşlar. Bu tırmanışların bazılarında çoğunlukla sporcuların, bisikletlerini ellerinde taşıyarak yokuşun zirvesine tırmanmaya çalıştıklarını görebilirsiniz. Bu yıl 100. kez yapılacak olan yarışın bir kaç tane takma ismi bulunuyor. Bunlardan bazıları ise şöyle, De Ronde, Vlaanderens Mooiste ve Flanders Finest.

 

Peki bu çok önemli UCI Pro Tour yarışında bitiş çizgisinden en önde geçmeye aday isimler kimler? 

 

Geçtiğimiz yıl Omega Pharma – Quickstep’ in başarılı bisikletçisi Tom Boonen oldukça başarılı bir performans göstererek zirvenin tepesinde yer almıştı. Bu yıl geçirdiği sakatlıklar sebebiyle 12 ay önceki kondisyonunda olmasa da Tour of Flanders’ ın en önemli favorilerinde biri. Ancak kesin olan bir şey var ki, o da geçtiğimiz yıl izlediğimiz Alessandro Ballan – Tom Boonen – Filippo Pozatto kapışması maalesef bu yıl olmayacak. Geçtiğimiz yılki Flanders Finest’ ı 3. sırada tamamlayan Ballan, bu sezon yaşadığı sakatlıklar ve geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle mücadele edemeyecek. Ballan son olarak, Şubat ayında apandisit rahatsızlığı sebebiyle ameliyat olmuş ve takım doktoru tarafından yapılan açıklamada 4 ay yollardan uzak kalacağı belirtilmişti.

 

 

Bu seneki performanslarıyla iki isim bu yarış için biraz daha önde gözüküyor. Bu isimler tabii ki Peter Sagan ve Fabian Cancellara. Slovak yıldız Sagan, bu yıla bomba gibi bir giriş yapmış ve ne kadar önemli bir sprinter olduğunu herkese bir kez daha ispatlamıştı. Bu seneki en büyük rakibi olan Fabian Cancellara ise, sene başında çok da hazır olmasa da, özellikle son dönemde önemli başarılar elde etmiş son olarak da E3 Harelbeke’ de müthiş bir zafer kazanmıştı. Bu iki isim aynı zamanda Milan – San Remo öncesi, iddialı açıklamalarda bulunmuş ve ikisi de birbirini kollayınca, MTN Qhubeka sporcusu Gerald Ciolek aralarından sıyrılarak zafere ulaşmıştı.

 

 

Favori olarak gösterilen bu ikilinin mücadelesi, tıpkı Milan – San Remo’ da olduğu gibi ilginç anlara sahne olabilir. 2009 yılında da Filippo Pozatto ve Tom Boonen yarış öncesi favori olarak gösterilmesine rağmen birbirlerine o kadar odaklanmışlardı ki, Stijn Devolder’ i fark etmemişler ve Devolder yarışın galibi olmuştu.

 

Bu açıdan değerlendirecek olursak Boonen ismi, bir kez daha gündeme geliyor. Sagan ve Cancellara ikilisi eğer birbirlerine odaklanırsa, Tom Boonen, geçen yıl evinde elde ettiği galibiyeti yineleyebilir. Omega Pharma adına yarışacak olan diğer iki isim de bu yarış için favori olarak gösteriliyor. Slyvain Chavenel ve Niki Tersptra, yine Boonen ile birlikte diğer bisikletçiler için büyük tehlike anlamına geliyor. Özellikle Fransız bisikletçi Slyvain Chavenel’ in bu yıl ne kadar formda olduğunu kanıtlamasına daha fazla gerek yok.

 

BMC takımı bu sezonun başında pek de istediği sonuçları elde edemese de kadrosundaki güçlü isimler Tour of Flanders zaferi için yeterli olabilir. Özellikle Philip Gilbert, geçtiğimiz yılın Dünya Şampiyonu olarak, yarışın en önemli favorilerinden biri, Ayrıca Thor Hushovd ile birlikte farklı taktikler uygulayabilirler. Ancak, Alessandro Ballan’ ın eksikliği bu tarz yarışlarda BMC için her zaman sıkıntıya sebep olacaktır.

 

 

Team Sky ise, Geraint Thomas ile zaferi kovalayacak. Thomas bu sezon, özellikle Santos Tour Down Under’ ın ilk etaplarında başarılı bir grafik çizmişti. Ancak takımdan yeterli desteği alamaz ve meşhur Sky Treni oluşmazsa, Thomas’ ın işi diğer rakiplerine oranla hiç de kolay değil.

 

Tour of Flanders, yarın (31.03.2013 Pazar), Brugge’ de star aldıktan sonra geçilecek 256 km.’ nin ardından, Oudanaarde’ de son bulacak.

 

Yarışta start alacak takımların ve sporcuların tam listesi;

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın