1.Tour of Cappadocia Başlıyor – 30 Haziran-3 Temmuz

30/06/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

 

 

 

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivalinin 3.ayağı olan ve bu yıl ilki düzenlenen 2.2 kategorisindeki yol yarışları bugün başlıyor. Türkiye Bisiklet Federasyonunca bu yıl yeni turların eklenmesi yol yarışları takvimine büyük hareket verdi. Türk sporcularımız da ülkemizde yeni eklenen bu Tur yarışları ile beraber Tour of Isparta’da görüldüğü üzere çok etaplı yarışlarda edindikleri tecrübelerle bizlere etap galibiyeti gururu yaşattılar. 1. Tour of Isparta’nın genel sıralama birincisi Konya Torku Şeker Spor- Vivelo takımından Mustafa Sayar Tuu şampiyonlukla tamamlamış, hepimize şampiyonluk sevinci yaşatmıştı.

 

Bugün Kapadokya’da başlayacak olan 1.Tour of Cappadocia’da yeni eklenen Turlardan, yepyeni heyecanlar sunmak üzere başlayacak. 4 Etap olarak başlayan Tour of Cappadocia’nın ilerleyen yıllarda etap sayısının artması bekleniyor.

 

 

 

İlk etap bugün saat 15:00’de başlayacak. 8 kilometrelik etap aslında prolog olarak düşünülmüş. Hafif tırmanış eğimli 8 kilometrelik ilk etapta Türk sporcu galibiyeti umud ediliyor. 1.Kapadokya Bisiklet Turunun ilk Sarı Mayosunu Türk sporcuların alması arzusu ile startı bekliyoruz.

 

 

 

2.Etap: 125,7 km’lik ikinci etap 1 Temmuz Cuma günü startını alacak. 1320 metrelik rakımda alınacak start sonrası ilk 17 kilometre 100 metrelik rakım daha çıkılacak. 2.Etap 2 tane Sprint kapısı bulunduruyor. İlki 79,5.km’de geçilecek olan sprint kapısı için 1400 metrelik rakımsa sprint puanları micadelesine sahne olacak. 2.Sprint kapısı 106,1.km’de geçilecek. 125,7 kilometrelik etabın 122. kilometresinde dik inişe başlanacak ki, bu dik inişte iniş tekniği iyi olan etap galibiyeti aldığı gibi zaman farkını da yaratabilir. Dolayısıyla bu etabı iyi değerlendiren, iniş tekniğini en iyi konuşturan sporcu toplamda 4 etaplık Kapadokya Bisiklet Turu’nun Sarı Mayo iddialısı olabilir. Zira bu etapta açılabilecek iyi bir zaman farkını, 3.ve 4.etaplarda kapatmak mümkün olmayabilir.

 

 

 

3.Etap: 141 kilometrelik 3.etap oldukça zorlu geçecek. 2 Temmuz’da gerçekleşecek 3.etabın profiline bir de Kapadokya’nın Temmuz sıcaklığını eklenirse 22.7’inci kilometrede Devebağırtan Yokuşu Dağ primleri kapısı için yaşanacak mücadele ve etap galibiyeti, sarı mayo iddialılarının yükselteceği tempoda oldukça zorlu geçecek. 3.Etabın diğer prim kapısı 47,3. km’de bulunan sprint primleri kapısı ise yeni bir tırmanışa hazırlık bölümünde bulunuyor. Bu etap kesinlikle kolay bir etap değil. Türkiye’de çok etaplı turlarda görmeye hasret kalınan profilinin tek handikap’ı Temmuz sıcağı…

 

 

 

4.Etap: Tour of Cappadocia’nın final etabı 3 Temmuz Pazar günü start alacak. Yine 3.etapta belirttiğim gibi hasret kalınan bir profil. Zorlu bir etap daha. 117,8 kilometrelik kısa gibi görünen mesafesine aldanmak acemice olur. Profilindeki iniş ve çıkışların yine Temmuz sıcağı eşliğindeki performans gösterisinde ve takımların yarış stratejisinde hatalar bekliyorum. Özellikle Türk takımların hasret kaldığı ve tecrübelerinin artması anlamında bu tarz etap parkurlarında yarış dışı takım kampı çalışmalarının azlığı burada Türk takımları zorlayabilir. ManisaSpor’un ise antrenmanları arasında bu profile yakın profillerde performans antrenmanları olması gereği kısmen yüksek performans sergileyeceklerdir. Ancak Temmuz sıcağında böyle bir profilde performans antrenmanı bildiğim kadarıyla hiçbir Türk takımında yok.

Final etabı olması gereği ve Etabın henüz başlarında bulunan prim kapıları için mücadeleye girecek sporcular 4.etabı bitirmeye zorlanacaktır. Dolayısıyla Sarı mayo iddialıları bu etapta prim kapılarına asılmakla hata yaparlar. Sarı Mayo sahibi 4.etapta kim olacak ise bu etabın stratejik değerlendirmesini de iyi yapmalı. Bu etapta erken koşan çabuk yorulur. Zorlu fakat izlenmesi oldukça keyifli bir etap olacak. Umarım ilerideki yıllarda Televiyon yayını eklenir ve yeni Türk sporcuların çıkması, yarışmak için ouşacak fanatiklerin zeminini hazırlamasına ek olarak Türk bisikletseverlere böylesi güzel tur ve etapların heyecanı yaşatılır.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın