Şampiyon Bisikletçilerin Kullandığı İşe Yarayan 5 Yöntem

25/03/2011  //     //  Yol Bisikleti Antrenman ve Tekniği

 


 

        Gelecek yıl 30’uma merdiven dayayacağım, bu yüzden kendimi tecrübeli bir bisiklet antrenörü olarak düşünebilirim. Birazdan bisikletçilik kariyerinizde (her ne kadar ülkemizde bisiklet ve kariyer kelimeleri henüz yanyana garip dursa da) fark yaratabileceğiniz 5 yöntemi paylaşacağım.

 

        Bu yöntemler acımasız antrenman tavsiyeleri değil, fakat ciddi bir bisikletçi olarak nasıl düşünüp davranacağınızdan fazlasıdır. Eğer antrenmanlarınızda bu prensipleri uygularsanız, eminim performansınız hızla gelişecektir.

1. Her Sürüşünüzün Bir Amacı Olmalı

 

        İster tek başınıza, ister grupla antrenman yapıyor olun, her bir sürüşünüzün bir amacı olmalıdır. Özellikle interval antrenmanlarınız, geliştirmek istediğiniz fizyolojik yetenekleriniz için özel olarak hedef konularak yapılmalıdır. Bu, göründüğü kadar kolay değildir, fakat çoğu ciddi bisikletçinin neden her hafta interval antrenmanı yaptıklarına dair (en azından) bir fikri vardır.

        Yarışlara hazırlanan bisikletçilerin, sadece interval günleri ve yarışlar değil, bütün sürüşlerinde bir amacı olmalıdır. Bu sayede her geçen gün daha güçlü ve iyi bisikletçiler haline gelirler. Eğer o gün, toparlanma (recovery) günüyse, fiziksel güç gerektirmeyen bazı tekniklerin alıştırmasını yapmak için büyük bir fırsat demektir. Viraj almayı ve toparlanmayı aynı sürüşte geliştirebilirsiniz.

 

2.  Sizi Güçlendirmeyen Her Şeyi Eleyin

 

        Eğer sizi daha güçlü bir bisikletçiye dönüştürmeyecek bir antrenman (gereksiz km yapmak gibi) yapıyorsanız, bunu antrenman programınızdan çıkarıp, hedefinize yaklaştıracak antrenmanı artırmaya çalışın.

        Antrenman sürenizi azalttığınızda, yapacağınız antrenmanınıza dikkatinizi artırırsınız. Daha kısa idmanlar, antrenman programının planladığınız gibi daha kolay tamamlanmasını veya belki de hedefinize erişmenize yardım edecek ekstradan harcayabileceğiniz zamanı sağlar.

 

3. Profesyonel Bir Bisiklet Antrenörü İle Çalışın

 

        Tabi burada ülke, kültür ve gelir düzeyi belirleyici bir rol oynuyor. Bir ülkede bisiklet sporu ne kadar ciddiye alınıyorsa o düzeyde bisiklet sporcusu, kulübü, yarışı ve antrenörü de bulunur. Arz-talep dengesi de sonucu etkiliyor. Kulüpler veya ferdi sporcular, bisiklet antrenörünün büyük etkisinin farkında olmadığı sürece, antrenör edinme arayışına gitmeyeceklerdir. Gelin şimdi bütün şartların uygun olduğunu farz ederek bir antrenörün faydalarını öğrenelim;

        Profesyonel antrenörler, daha iyi antrenman planları geliştirebilir ve bisikletçilerin kendi fizyolojik potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olur. Biliyorum ki birçoğunuz egzersiz fizyolojisi, antrenman tüyoları ve antrenman planlarına yatırım yapmaktan hoşlanırsınız (İşte bu yüzden şu anda Cyclingtr.com‘u okuyorsunuz).

        Fakat egzersiz fizyolojisi bilgisi ile kendini antrene etmek arasında büyük bir fark vardır. Bir bisiklet antrenörünüz olduğu zaman, planlanan her bir antrenmanın uygulanması konusunda olumlu bir baskı yaşanıyor.

 

        Eğer kendi kendinizin antrenörlüğünü yapıyorsanız, bir antrenmanınızı atlamanız daha kolaydır, çünkü “antrenörünüz” (kendiniz) büyük ihtimalle mazeretlerinizi kabul edecektir. Her seviyedeki bisikletçiler, bir antrenörle çalışmanın ve ona akıl danışmanın faydalarını görürler.

4. Tedbirci Olun – Tepkili Olmayın

 

 

        İşler istediğiniz gibi gitmediğinde başkalarını suçlamak cazip geliyor. Tepkili davranıyorsunuz ve bu da sizin hedefinize yaklaşmanıza yardımcı olmayacak olumsuz bir tutumdur. İleriyi görerek tedbirci olmak ise sorumluluğu almaktır. Bu, yaygın bir bilgidir ve kesinlikle mantıklıdır.

        Sorumluluğu aldığınızda, çok daha başarılı olursunuz çünkü kendi başınıza harekete geçmenin birkaç olumlu etkisi vardır. Mesela grup sürüşlerinize neden çok az insan katılıyor diye şikayette bulunmak yerine grup sürüşlerinizi cazip hale getirmeye çalışmak çok daha iyidir.

 

 

5. Bisiklet Antrenmanları Hakkında Makaleler Ve Kitaplar Okuyun

 

        Gelişmenize devam edebilmenin en iyi yolu, diğer bisikletçiler ve antrenörlerden ilham almaktır. Performansınızın zirvesine nasıl ulaşacağınızın birçok farklı stratejisi vardır ve birçok bisikletçi kendi stratejisini kendisi üretir. Sporu bilimsel anlamda öğrenip uygulamadığınız müddetçe, spor yaşamınız da deneme-yanılmalarla (çoğunlukla yanılmalarla sonuçlanan) geçer ve kaybettiğiniz zamanı hiçbir şey size geri getiremez. Bu yüzden önceden kalabalık kitlelere uygulanmış testleri içeren çalışmalara göre hareket ettiğinizde zaman kazanmış ve gereksiz yere motivasyon kaybetmemiş olursunuz.

        Daha az sayıda bilimsel kaynak okuduğunuzda, nasıl antrenman yapılacağı konusunda birçok görüş olduğunu hemen fark edersiniz. Mantığa aykırı gelebilir fakat daha az bilimsel olan çalışma çoğunlukla ağır bilimsel çalışmaya göre daha fazla ikna edici olmuştur.

        Hatırlatmakta fayda görüyorum;

        “Bisikletçi Yetiştirme Konusunda Her Şeyi Bilmiyoruz ve Asla da Bilemeyeceğiz. Herkese Uyan Kusursuz Bir Formül Yoktur.”

        Bisiklet antrenmanları hakkında bilimsel olmayan makaleler okuduğum zaman şöyle yapıyorum. Mantıklı gelen görüşleri dinlerim, en iyi fikirleri biraz değiştiririm ve ispatlanmış antrenman programlarımla birleştiririm. Umarım siz de benzer bir yaklaşım kullanırsınız ve aradığınız sonuçlara ulaşırsınız.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın