Bisiklette Yapılan 5 Önemli Hata

18/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Antrenman ve Tekniği

 

 

Cyclingtr.com ekibi olarak siz takipçilerimiz için hazırladığımız , bisiklet kullanırken yapılan 5 hatayı ve bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenebileceğiniz yazımızı sizlere sunuyoruz.

 

Bisiklet derecelerinizi geliştirmek için kilometrelerce antrenman yaparsınız. Ancak, ne kadar fazla bindiğiniz kadar bisiklet tekniğiniz de derecelerinizin daha iyi olması için büyük öneme sahiptir.

 

Yapılan bazı hatalar sizin eforunuzu ve zamanınızı boşa harcamanıza sebep olabilir. Ancak biraz çalışmayla basitçe bu hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

 

Yetersiz Dönüş Tekniği

 

Eğer yarıştığınız parkur çok fazla dönüş içeriyorsa, bu dönüşler yarışın kaderini kesinlikle etkileyecektir. Virajları pürüzsüzce ve doğru hızda dönmek önemlidir. Her zaman hızınızı dönüşe başlamadan önce ayarlayın ve asla viraj içerisinde frene basmayın. Dönüş yaptğınız sırada bisikletin yatık olduğu taraftaki pedalın her zaman yukarıda olmasında dikkat edin. Dönüş sırasında bisikletin üzerine eğilin, böylece vücüt ağırlığınız bisikletin merkezinde kalarak daha rahat dönüş yapmanızı sağlayacak ve savrulmanın önüne geçmiş olacaksınız. Eğer trafiğe kapalı bir alanda iseniz yolun tamamını kullanın. Örneğin sağ tarafa doğru bir virajda iseniz, dönüşten önce yolun sol kısmına açılın ve viraja soldan girin virajın en keskin noktasında sağ tarafa yanaşmış olun ve viraj çıkışında sola yanaşarak virajdan daha hızlı çıkın.

 

 

İniş Sırasında Ani ve Sert Fren Sıkma

 

İki freni aynı anda hafifçe sıkmak, bir freni sert sıkmaktan daha etkilidir. Keskin ve ani fren yapmak sizin bisikletin kontolünü kaybetmenize sebep olur. Bunun yerine rüzgardan faydalanabilirsiniz. İniş sırasında viraja gelmeden önce dik bir konuma gelerek paraşüt etkisiyle yavaşlayabilirsiniz. Bu sırada iki freni dengeli ve hafif bir şekilde sıkarak viraj için uygun hıza inebilirsiniz.

 

 

Tırmanış Sırasında Yanlış Vites Tercihi

 

Yokuşa yaklaştığınızda bisikletinizin doğru viteste olması gerekir. Vites değişimini geç yapmayın. Eğer, yokuş sırasında ağır vitesten hafif vitese bir anda geçiş yaparsanız vitesin atması diye tabir edilen durum ortaya çıkabilir. Ayrıca ağır viteste tırmanış yapmanız demek fibrillerden oluşan kasların içerisindeki, hızlı kasılan fibrillerinizin ( fast-twitch) devreye girmesi anlamına geliyor. Hızlı kasılan fibriller daha hızlı hareket etmenizi sağlar ancak bu fibrillerin dayanıklılığı azdır ve daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyar. Kısacası ağır vitesle yokuş çıkmak erken yorulmanıza sebep olabilir.

 

 

Selenin Ayarının Olması Gerekenden Yüksek veya Alçak Olması

 

Bisiklette sele ayarı çok kritik bir öneme sahiptir. Eğer sele ayarınız çok yüksek veya çok alçak olursa sakatlanabilirsiniz. Ayrıca yanlış sele yüksekliğinden dolayı pedala tam güç uygulayamadığınızdan performans kaybı da yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Sele ve sele borusu ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bisikletin Yarışa Hazır Olmaması

 

Antrenmanlarınız yaptınız ve artık yarış vakti geldi. Peki yaptığınız tüm antrenmanların basit ve gereksiz bir hata yüzünden boşa gitmesini istermisiniz? Tabiki hayır. Özellikle yarış öncesi gün bisikletinizi iyice kontolden geçirmelisiniz. Gidon bağlantı noktalarındaki civataları tekrardan gözden geçirin, yarış sırasında sarsıntıdan dolayı civataların yerinden çıkıp gidonun aşağı doğru düşmesini istemezsiniz. Aynı şekilde pedallarınızın da sağlamlığını kontrol edin. Zincirinizin yağının durumundan emin olun ve selenizin doğru ayarda olduğunu kontol edin. Tekerleklerinizi iyice gözden geçirin ve dış lastiğinizde herhangi bir yırtık, saplanmış küçük bir diken, cam parçası vb. Olup olmadığını kontrol edin. Son olarak da frenlerin tekerinize sürtüp sürtmediğini kontol edin. Ben de 2009 yılındaki Alanya Gençler Triatlon Avrupa Kupası’ nda yüzmeden çıkıp bisiklete atladığımda, bisikletin hareketinin çok zor olduğunu hissettim ve bacaklarım da müthiş bir yorgunluk baş gösterdi. Neredeyse bütün yarış aynı şekilde, ne olduğuna anlam veremeden geçtikten sonra, ancak son 5 km’de fark ettim ki arka frenler tekerleğime sürtüyor. Sırf bu yüzden bütün bir yarışım çok kötü geçmişti.

 

 

Eğer triatlet iseniz, ayrıca, bisikletin üstünde hazır beklettiğiniz ayakkabılarınızın bağlantı lastiklerini gözden geçirin. Kaskınızı gidonun üstüne doru yereleştirdiğinizden ve düşmeyecğinden emin olun ve bisikletinizin doğru viteste olduğundan emin olduktan sonra değişim alanını terk edin.

 

Cyclingtr.com olarak, bu yazımızda bisiklete veya triatlona yeni başlayan, çok fazla bisiklet antrenmanı yapsalar da istedikleri dereceleri elde edemeyen takipçilerimize bazı ipuçları vermek istedik. Bu tarz yazılarımızla siz değerli takipçilerimizin karşısında  olmaya devam edeceğiz.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın