Wouter Weylandt Anısına Hazırlanan Plaket Passo del Bocco İnişine Yerleştirildi

11/08/2011  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Bisiklet dünyasında 2011 yılının en üzücü olayı kuşkusuz genç BelçikalıWouter Weylandt’ın İtalyaBisiklet Turu 3. etabında yaptığı talihsiz kaza sonucuhayatını kaybetmesiydi. Giro d’Italia’da (İtalya Bisiklet Turu) 108 sırtnumarası ile aramızdanayrılan Wouter Weylandt anısınabir daha Giro’da 108 sırt numarasının kullanılmayarak 108 sırt numarasıWouter Weylandt adına ithafen ayrılmıştı. Ancak yaşanılan acı olayın gereksporcular gerek bisiklet fanatikleri üzerindeki etkisi devam ederkenİtalyanlar’ın duygusal, romantik ve sanatsal karakteristik özelliklerinibildiğimiz üzere Wouter Weylandt’ı yaşatmak adına yeni bir eser gündemegeldi.

Heykeltraş ve bisiklet sever kişiliği ile İtalyan Luigi Santini’nin kumtaşından şekillendirdiği küçük ama duygu dolu plaket 9 Mayıs 2011’de kazanınoluştuğu yol üzerinde yerini aldı. Yarış içerisinde Passo Del Bocco inişiolarak geçen yer San Siro Foce – Borgonovo arasındaki yol olarak biliniyor.İşte bu plaket bu yol üzerinde kazanın gerçekleştiği yere yerleştirildi.

 

Bölgenin (Mezzanego) Belediye Başkanı, Danilo Repetto’nun onayı ileyerleştirilen plaket eser için Repetto “Wouter Weylandt unutulmadı ve aslaunutulmayacak” diyerek duygularını aktardı. Plaket üzerinde Passo Del Boccuinişinin 1’e 1 virajlarından inişinde Wouter Weylandt yansıtılmış. Son noktakaza yerine yerleştirilerek anısı ölümsüzleştirilmiş oldu. Plaket üzerinde “Wouter’aSevgilerimizle” yazıyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın