WADA’ dan UCI’ nın Açıklamalarına Cevap

29/01/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

 

WADA yani Dünya Anti Doping Ajansı, dün UCI’ nın WADA, USADA ile birlikteçalışması için kurmuş olduğu Bağımsız Komisyonu’ nun görevini sonlandırması ve buna gerekçe olarak WADA ve USADA’ nın komisyona yardımcı olmamasını ve WADA’ yı suçlamasının ardından bugün de WADA, UCI’ nın açıklamarına yanıt niteliğinde bir açıklama yayınladı. Bildiri ise şöyle;

 

” UCI tarafından kurulan Bağımsız Komisyon, USADA tarafından gündeme getirilen Armstrong’ un doping yaptığı ile ilgili konuyu araştırmak ve iddiaları incelemek amacıyla kurulmuştur. Ancak UCI, bu görevleri yerine getirmek ve soruşturmanın tamamlanmasında yardımcı olmak yerine, bisiklet sporunun doping sorununu başka sporların sorunuymuş gibi davranarak  sorumluluklarından kaçmak istemiştir. 

 

Bu yüzden kendi Komisyonunu, başkaları ile şeffaf çalışmadığından değil, bilimsel ve araştırıcı çalışmadığı için sona erdirme kararı almıştır.

 

WADA, böyle bir komisyonun kurulmasının parçası değildir. Komisyona katılması için başvurulduğunda WADA, katılma şartları ve zaman çizelgelerindeki yetersizlikleri işaret etmiş, ve kendi avukatlarınca bu sorunların giderilmesi için komisyon uyarılmıştır. Bu sorunların düzeltilmemesinin ardından WADA komisyonda yer almayı reddetmiştir ancak bu UCI veya Komisyon tarafından ele alınmamıştır.

 

WADA’ nın komisyonda yer almamasının sebepleri şunlardır;

 

1. Armstrong hakkında karar alındı ve yeniden hakkında dava açılmadı.

2. Kanıtlar için gösterilen zaman çizelgeleri gerçekçi değildi.

3. Tanıkların dinlenmesi ve şahitlik için hiç kimse kendini güvence altına almadan konuşmak istemiyordu.

4. Komisyonun eline geçen bulgular ve kanıtlar halka yayınlanmadan hemen UCI tarafından, hiç bir denetim olmadan kullanılacaktı.

 

WADA bu konuların düzeltilmesi konusunda başvuruda bulunmuştur.

 

Bu maddeler, 26 Ocak tarihinde WADA başkanı tarafından tekrar gözden geçirildi ve tekrar görüşülmesi için sevk edildi. Endişeleri gidermek için yapılan bu teklife beklenilen cevap gelmemiştir. 

 

Ancak UCI, WADA Başkanı ile bu konuları tartışmak yerine, WADA’ nın hakikat ve uzlaşma komisyonu kuracağını bir basın açıklaması ile bildirmiştir. Bu yanlış değildir. Ancak hilekar bir açıklamadır. Gerçek olan ise WADA’ nın UCI tarafına gönderilen yazışmalarının olduğu ve hala cevap beklediğidir. 

 

WADA, UCI’ nın bu tek taraflı ve kibirli tutumu karşısında herhangi bir girişimi dikkate almayacaktır. 

 

Bağımsız komisyonun, düzenlenmiş olarak perşembe günü yeniden toplanacağını varsayarak, WADA hakkında ortaya atılan tablo ile ilgili yazışmaları talep etme niyetindedir. 

 

Son olarak WADA, UCI’ nin basın açıklamasının aksine komisyon üyelerinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü asla sorgulamamıştır. Yalnızca komisyonun yeteneği ve UCI tarafından sunulan sözleşmeye uyarak çalışmasını sorgulamıştır. “

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın