Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu 2017

20/02/2017  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Road Bike News, Turlar ve Organizasyonlar, Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Bisiklet sporuna katkı sağlamak ve sağlıklı yaşama özendirmek amacıya KKTC Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi yapılan Uluslararası Bisiklet Turu Kıbrıs, 16 Şubat 2017 tarihinde start aldı. Renkli görüntülere yer veren tura 20 ülkeden 18 takım ve 300 sporcunun katılmasının yanı sıra  Kuzey Kıbrıs Gran Fondo Yarışı’na 400’e yakın katılımcı katılırken, Halk Yarışı’na 1000’e yakın katılım bekleniyordu.

kktc 2

 

Tur 4 etap halinde 4 günden oluşuyordu. Turda bisikletçiler;

Genel Klasman Mayosu / Sarı Mayo
En iyi yokuş mayosu / Mavi Mayo
Hız (Sprint) Mayosu / Yeşil Mayo
Kuzey Kıbrıs Güzellikleri Mayosu / Magenta Mayo’sunu kazanmak için ter döktüler.

Turda birbirinden güzel 4 etap koşuldu.

Birinci etap 182 kilometre uzunluğunda olup “İskele Karpaz Etabı” olarak isimlendirilirken, etap Girne Kapısı’ndan start aldı ve sırasıyla Lefkoşa, Dörtyol, İskele, Boğaz, Büyükkonuk, Tatlısu, Dörtyol, Lefkoşa güzergâhında devam ettikten sonra Girne Kapısı’nda son buluyordu. Etap galibiyetini Ahmet Örken (Torku Şeker Spor) alırken, onu takip eden Vasii Kalinovskiy (Biemme) ikinci, Gidich Yevgeniy (Kazakistan Milli Takımı) etabı üçüncü olarak tamamladılar. Etap sonunda Torku Şeker Spor’dan Ahmet Örken genel klasman ve sprinter mayosunu giymeye hak kazandı. Yine Torku Şeker Spor’un yeni transferi Luca Chirico en iyi tırmanışçı mayosu olan mavi mayoyu giymeye hak kazandı. Kuzey Kıbrıs Güzellikleri Mayosu’nu ise Vitaliy Buts (Kolls Cycling) kazanmıştı.

kktc 1. etap
İkinci etap 167 kilometre uzunluğunda olup “Mağusa Etabı” olarak isimlendirilirken, etap Girne Kapısı’ndan başladı ve sırasıyla Lefkoşa, Mağusa, Boğaz, Geçitkale, Esentepe, Değirmenlik, Lefkoşa güzergâhında devam etmesinin ardından Girne Kapısında son buluyordu. Wilier Triestina – Selle Italia takımından Julen Amezqueta etabı lider tamamlarken, yine Wilier Triestina – Selle Italia takımından Cristian Rodriguez ikinci oldu. Torku Şeker Spor’dan Ahmet Örken etabı üçüncü olarak bitirdi. Etap sonunda genel klasman liderliği Ahmet Örken’de kalmaya devam ederken, milli sporcu sprinter mayosunu elden bırakmadı. Torku Şeker Spor’un yeni transferi Luca Chirico en iyi tırmanışçı mayosu olan mavi mayosunu elden bırakmazken Kuzey Kıbrıs Güzellikleri  Mayosu’nu ise Vitaliy Buts (Kolls Cycling) elinde tutmayı başardı.

2. etap kktc

Üçüncü etap ise 165 kilometre uzunluğundaydı. Etap “Güzelyurt-Girne Etabı” olarak isimlendirilirken, Girne Kapısı’ndan başlayıp ardında sırasıyla Lefkoşa, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Geçitköy, Lapta, Boğaz güzergâhında devam ederken tekrar Girne Kapısı’nda son buluyordu. Etap sonunda yarışa damga vuran isim Torku Şeker Spor’dan Ahmet Örken oldu ve etabı iyi bir sprintle lider tamamlarken genel klasman liderliğine ve siprinter mayosuna sımsıkı sarılmış, adeta perçinlemişti yarışı ! Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896 takımından Mattia Viel ikinci olurken, Willier Triestina – Selle Italia takımından Matteo Draperi etabı üçüncü tamamladı. En iyi tırmanışçı mayosunu bu etapta Luca Chirico kaybederken, mayoyu Willier Triestina – Selle Italia takımından Cristian Rodriguez giymeye hak kazandı.

3. etap kktc 2

Son etap olan 4. Etap 72 kilometre uzunluğunda olurken, “Lefkoşa Kriteryum Etabı” olarak isimlendirilmişti. Etap Girne Kapısı’ndan başladıktan sonra sırasıyla Girne Kapısı, Meclis, Maliye Bakanlığı, Asal Şube güzergâhında atılan 60 turla devam ettikten sonra yine Girne Kapısı’nda son buldu. Etap galibiyetini Torku Şeker Spordan Ahmet Örken elde etti. İkinciliği Kempten Cycling Team’den Batuhan Özgür, üçüncülüğü ise Kolss Cycling Team’den Vitaliy Buts kazandı.

Ahmet Örken genel klasmanda yarışı lider tamamlayarak turun sampiyonu olurken aynı zamanda sprinter mayosunu da elinde tutarak yarışı iki mayo ile tamamladi. Torku Şeker Spor, turun birinci takımı olmaya hak kazandı.

20170219_201452

 

Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu 2017  için tıklayınız. (http://www.kuzeykibristuru.org/)

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

1 Comment to “Uluslararası Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu 2017”

Bir Yorum Yazın