UCI,Sporculara Doping Testleri Hakkında Bilgi Vermiş

24/01/2013  //     //  Antrenman, Sağlık, Beslenme, Doping, Yol Bisikleti

 

Uluslararası bisiklet birliği UCI’ın eski başkanı Çarşamba
günü
yaptığı açıklamadığı daha önce doping testinde başarısız olma riski olan bisikletçileri uyardıklarını fakat doping testleri pozitif çıkanları gizleme olayının asla gerçekleşmediğini söyleyerek bunu inkar etti.

 

Lance
Armstrong’un kan güçlendirici EPO, kan transfüzyonu ve
insan büyüme hormonlarını kullanma yöntemlerine başvurduğu yedi Fransa Turu şampiyonluğu sürecinde Hein Verbruggen, UCI’ın başkanıydı.

 

Armstron kendi şöhretini karartarak, sporda yasaklı maddeleri kullanmış ve bisiklet sporunu kriz içine soktuktan sonra 1998 Ağustos ayına kadar kazandığı bütün zaferlerin geri alındığını ve ömür boyu men cezası aldığını tekrar hatırlatalım.

 

 

Verbruggen,
UCI’ın hematokrit veya kırmızı kan hücre sayılarının çok yüksek olmalarından dolayı doping testlerinden başarısız olma riski görünen bisikletçileri uyarmaktan başka birşey olmadığını söyledi.


Danimarkalı haber ajansına verdiği röportajda, UCI’ın, diğer spor federasyonlarının yaptığı gibi, kan test sonuçları şüpheli görünen yarışçılarla konuştuğunu, bunun doping yapmakta olan fakat henüz testlerden pozitif olarak çıkmayanlara sinyal olduğunu, sıcak sularda gezindiklerine dair bir bilgilendirme olduğunu söyledi. “Bu anormal durumlar, dopingi saklamak için değil, sporcunun tıbbi analizine olanak sağlamak içindi. Menejerler ve takım doktorlarına güncel bilgiler paylaşıldı” dedi.

 

Çünkü akciğerlerden kaslara oksijen taşıyan kırmızı
kan hücrelerinin konsantrasyonu
ya doğal olarak antrenman yoluyla veya yapay olarak kan dopingiyle yükseldiğinde, sporcunun dayanıklılık kapasitesini ve performansını artırır.

 

Geçtiğimiz Ekim ayında Armstron’un nasıl o kadar uzun süre yakalanmadan kaçabildiğine dair cevap niteliğinde yaptıklarını içeren tahrip edici dosyasının yayınlandığından beri  UCI, ABD
Anti-Doping Ajansı USADA tarafından baskı altında.

 

Armstrong’un doping konusunu gizli tutmak için organizasyona para hibe ederek 2001 İsviçre Turu sonrası verilen bir şüpheli testinin
örtbas edildiği
ve EPO kullanırken yeni testlerden nasıl geçebileceği konusunda içeriden bilgi verildiğine dair iddiada bulunuldu.

 

 

Vrij Nederland Weekly dergisinde Perşembe çıkan bir makalede, 2001 yılında 3. defa Fransa Turunu kazanacakken Armstrong’un UCI tarafından böyle bir uyarı aldığı bilgisi geçti.

 


1991 yılından 2005 yılına kadar UCI Başkanlığını yapan
Verbruggen’in bir yayında, “UCI’ın hedefi, her zaman sporu
temiz tutmak oldu. Bazen [bisikletçileri] doping yapmayı bırakmaları konusunda ikna edebilirsiniz, bazen de edemezsiniz” şeklindeki sözleri kaydedildi.

“Dopingle mücadele söz konusu olduğunda bisikletçilik hep buna öncü olmuştur.” diye ısrar eden Verbruggen “Biyolojik
pasaport 2008 yılında getirildiğinde, anormal kan bilgileri dopingin kanıtı
olarak kullanılabilirdi” diye ekledi.

Verbruggen geçen hafta yaptığı
ikinci röportajında ​​yalanladı memnun olduğunu söyledi
görünümü olsa da.

İçlerinde 3 defa Tur şampiyonu olmuş Amerika’lı Greg LeMond’un da bulunduğu sporun içinden gelen gözlemcilere göre UCI’ın Armstrong’u koruduğu görüşüne sahip.Verbruggen ise, geçen hafta yayınlanan ikinci röportajındaki yalanlamalarda memnun olduğunu söyledi.

“Asla hiçbirşeyin üstü örtülmedi, gizlenmedi” dedi. “UCI daima dopingle mücadele etmiştir.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın