UCI ve WADA 2010 Fransa Bisiklet Turu İçin Bağımsız Gözlemci Anlaşması İmzaladı

22/06/2010  //     //  Yol Bisikleti

UCI-WADA ortak basın açıklaması – Bağımsız gözlemciler Tour de France: UCI / WADA Anlaşması 


Tarih:
2010/06/22 

 

Açıklama: Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ve Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) dün 2010 Tour de France 3-25 Temmuz arasında yapılacak tur için bağımsız gözlemcilerin katılımı konulu bir anlaşma imzaladılar.

 

 

Bu anlaşma, takvimde 3 büyüklerden en önemlisi olan Fransa Turu yarışı için doping ile mücadelede UCI faaliyetlerinin toplam şeffaflığını sağlamak amacıyla bağımsız gözlemciler uygulaması için UCI’nin geçen Ekim ayında yapmış olduğu talebine yanıt olarak ulaşılmıştır.

 

 

UCI ve WADA arasındaki anlaşmanın şartları; bağımsız gözlemcilerin analizleri ile sonuçlarının yönetimi, UCI tarafından seçilen yönetilen anti-doping testlerinin kontrolü için tüm aşamaları gözlemlemek üzere çifte kontrol sağlanmış olacak. Gözlemciler görevleri sonunda WADA ile UCI’nin 2010 Tour de France da uyguladığı anti doping çalışmalarıyla ilgili rapor hazırlayacaklar. WADA’nın tüm raporları diğer tüm raporlar gibi yayınlanacaktır. 

 

 

WADA Başkanı John Fahey “Önemli spor etkinliklerinde Bağımsız Gözlemciler uygulaması ve gözetimi; güvenilirlik imajını pekiştirmek, korumayı güçlendirmek, temiz sporcular uygulamasına katkı için hem sporcuların hem de halkın güvenini artırmak için doping kontrolü ve sonuçları elde edilen verilerin paylaşılması yönetim sürecinde şeffaf olacaktır” dedi. “Bağımsız Gözlemciler tarafsız ve önyargısız bir şekilde görevlerini yerine getirecekler ve görevleri sonunda kendi gözlemleri ile bir rapor yayımlayacaklar. Biz Bağımsız gözlemcilerin Tour de France’a davet edildiği için UCI’ye teşekkür ediyoruz “dedi.

 

UCI Başkanı Pat McQuaid, anlaşmasının imzalanması memnuniyetle karşıladı: “Kuşkusuz UCI ve Uluslararası Federasyonlar en etkili aktif doping ile mücadelesi için, özellikle biyolojik pasaport girişi ile oldukça titiz çalışıyor. 2010 Fransa Bisiklet Turu için bağımsız gözlemci göndermenin ve faaliyetlerimizi onların tarafsız incelemesiyle rapor olarak teslim edilebilir olup olamayacağını WADA’ya  sordum . Bende bu isteğimizi kabul ettiği için WADA’ya teşekkür etmek istiyorum. WADA standartlarının ötesinde önceki yıllara göre UCI daha sıkı çalışıyor ” dedi.

UCI ve WADA Basın Hizmetleri

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın