UCI Profesyonel Bayan Takımları Bölüm-1

01/04/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

 

Sporumuz genel olarak erkek egemenliğinde gibi görünse de aslında kadınların da dünya çapında hatırı sayılır bir ağırlığının olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Özellikle Avrupa merkezli takımlar çok önde.

 

Aslına bakılırsa son birkaç yıl öncesine kadar çok ciddi problemlerin kuşattığı bayan profesyonel bisikletçiliği, son süreçte bayan pelotonundaki yeteneklerin göze çarpması, bayan bisikletçilerin olimpik başarıları, özellikle İngiltere temelli olmak üzere, ışıkların tekrar bu alana çevrilmesine neden olmuştur. Bradley Wiggins Vakfı’nın destekleri ile kurulan Wiggle-Honda takımı ise şu anda en flaş ekip olarak göze çarpıyor.

 

Şimdi kısa kısa takımlara göz gezdirelim;

 

Team Argos-Shimano:

Daha önceki dönemlerde de var olmuş olan takım, bu yıl 3 Alman bir tane de iki kez dünya junior şampiyonu olmuş İngiliz bisikletçi  Lucy Garner’ ı ailesine kattı. Takımın en yeni ismi; Sadece 18 yaşında olan Hollandalı sprinter Kirsten Wild. Takıma katılalı sadece birkaç ay olmasına rağmen, Shimano logolu formasıyla Katar Turu’na katıldı bile. Takımın bisiklet sponsoru; Felt…

 

 

Bepink:

İtalya merkezli takımın yönetimini Alessandro Tamborini yürütüyor. Bisiklet sponsoru ise MCippolini.

 


 

Boels Doelmans Cycling 

Daha önce sarı-siyah olan takım renkleri bu yıl itibarı ile turuncuya dönmüş durumda. İngilizler’in olimpik yıldızı olan Elizabeth Armitstead, süper hızlı Lucy Martin gibi isimler takımın başarı potansiyelini ortaya koyuyor. Belki de kendilerine temel hedefleri olan ilk 3’te yer bulabilecekler.

 

Exergy Twenty16:

Pro-continental seviyede temsil veren iki Amerikan bayan takımından birisi olan takımın kadrosunda çok iddialı isimler yer alıyor. Olimpik altın madalya sahibi Kristin Armstrong ve olimpik gümüş madalya sahibi Lauren Tamayo ekibin en iddialı isimleri. Kadroyu oluşturan elemanlar aşağıdaki resimde, okuma sırası ile;

 

 

Tayler Wiles, Coryn Rivera, Kristin Armstrong, Theresa Clif-Ryan

Kristin Mc Grath, Alison Tetrick, Heather Logan Sprenger, Andrea Dvorak.

Rhae Shaw, Pascale Schnider, Jessica Van Garderen, Lauren Tamayo.

 

 

Wiggle-Honda: 

2012 yılında kurulan, Wiggle Honda Pro Cycling takımın sahibi, yöneticisi ve iyi bir sürücü olan Rochelle Gilmore’un önderliğinde hayat bulmuş durumda. Gilmore’un önemli bir binici olarak, kadınlar açısından profesyonel bir organizasyon yaratmak gibi bir amacı vardı. Spordaki engin deneyimleri, iş yönetimi gibi güçlü bir arka plan silahı ile  küresel ortaklarının desteği sayesinde  Gilmore, 2013 yılı için vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için fırsat buldu. Adından da anlaşılacağı üzere ülkemizde de bir çok sporseverin çok iyi bildiği www.wiggle.co.uk online bisiklet alışveriş sitesi, takımın ana sponsorlarından birisi. Diğer küresel ortak ise Honda. Honda bu projeyle marka imajının çevreye karşı olan duyarlılığını ön plana çıkarma vizyonunu taşıyor. Takımın stratejilerine göz gezdirdiğimizde sprint özellikli etaplar ve bahar klasiklerini hedefe koyduklarını anlıyoruz. Bradley Wiggins derneğinin de takımın sponsor destekçileri arasında olduğunu hatırlatalım bu arada.

 

Takımın ivme kazanmasında diğer bir etken Londra 2012 olimpiyatlarını hedefe alan İngiliz Bisiklet projesi kapsamında İngiliz sporcuların bisiklet alanında elde ettikleri olimpik başarılar. Takım kadrosunda yer alan Dünya TT şampiyonu Linda Villumsen, 2011 Dünya  ve Avrupa Track Şampiyonu Danielle King gibi isimler, aslında takımın ne kadar büyük güçlere sahip olduğu konusunda da fikir veriyor. Takım yapılanmasında İngiliz, Yeni Zelandalı, Japon ve İtalyan sporcuların da yer alması, takımın  küresel ölçekte faaliyet yürüttüğünü gösteriyor bizlere.

 

Takım kadrosuna gelince, resimler itibarı ile okuma sırasına göre;

Joanne Rowsel (İng.), Laura Trott (İng.), Danielle King (İng.), Giorgia Bronzini (İtalyan), Elinor Barker (İng.), Amy Roberts (İng.)

Mayuko Hagiwara (Jap.), Lauren Kitchen, Beatrie Bartelloni (İtalyan)

Anna Bianca Scnitzmeier (Alm.), Emily Collins (Yeni Zelanda), Rochelle Gilmore (Avustralya)

 


 

Faren-Let’s Go Finland Team:

2008 yılının olimpik şampiyonu Nicole Cooke’nin son yarıştığı takım,  çılgın bir isim değişiminin de dahil olduğu radikal bir yenilenme geçirdi. Takım, İtalyan kökenli olması nedeni ile büyük oranda İtalyan sporculardan oluşuyor. 5 kez Giro Donne şampiyonu olmuş olan 39 yaşındaki Luperini, takım lideri. Resmi olarak gökkuşağı mayo sahibi Bastianelli de takımın diğer önemli kozu.

 

 

Hitec Products UCK:

Norveç kökenli takım, ilk zaferini Katar’ da Avustralyalı sprinter Chloe Hosking ile elde etti. 2012 Londra Olimpiyatları’nın bronz madalya sahibi Elisa Longo Borghini, takımın önemli kozları arasında yer alıyor. Diğer bir önemli isim ise Giro Donne genel klasmanını 14. olarak tamamlamış olan Rossella Ratto. SCOTT firması takımın bisiklet sponsoru.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın