UCI ile WADA Arasındaki Soğuk Savaş Kızışıyor

30/01/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

Dün WADA, UCI’ nin ajans hakkında bağımsız komisyonla çalışmaması ve yardımcı olmamasından dolayı yaptığı eleştirilere yanıt olarak bir bildiri yayınlamıştı. WADA yayınladığı bildiri de bağımsız komisyonda hoşnut olmadıkları bazı durumların düzeltilmesi talebinde bulunduklarını ancak UCI’ nin bu talepleri yerine getirmek yerine sorumluluktan kaçtığını anlatılıyordu. Bugün ise, UCI, yeni bir bildiri yayınlayarak WADA’nın açıklamalarına yanıt verdi. O bildiri ise şöyle;

 

” UCI, WADA ile olan ilişkilerinin güven vermemesi ve anti doping ajansı ile ortak kurulacak olan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’ nun kurulmasında gerekli ortamın sağlanamaması üzereine bağımsız komisyonu sonlandırma kararı almıştır. WAADA ise, suçlamaları reddetmiştir. 

 

UCI kendi çıkarları doğrultusunda şeffaf davranma kararı almış ve UCI Başkanı pat McQuaid ve WADA Başkanı John Fahey arasındaki yazışma kayıtlarının yayınlamasına karar vermiştir. 

 

Yarıca Pat McQuaid, gelinen durum hakkında bazı yorumları bulunmaktadır: ” Olayların bu hale gelmesinden dolayı üzüntü duyuyorum.  Ancak WADA son açıklamasında oldukça saldırgan tavrı sonrası vermiş olduğu zararı görünce benim de bu konuda yorum yapmamam yanlış olur. Bay Fahey ile yapmış olduğumuz yazışmalar ile dün yapılan açıklamalar tam olarak birbirinin zıttını söylüyor. “

 

” UCI, şovmenlik veya siyası puan toplama amacı ile değil, bisiklet için doğru olanı yapmak amacıyla, WADA’ ya işbirliği teklifinde bulunmuştur.”

 

” UCI, WADA ile ortaklaşa çalışması için kurulan komisyon için başvurmasına rağmen, WADA, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’ nu kurarak UCI’ yi saf dışı bırakmak istemiştir.”

 

” WADA kamuya Bağımsız Komisyon’ nun bağımsızlığını sorgulayan açıklamalarda bulunmuştur. Komisyonun Armstrong merkezli çalışmasını, komisyonun referanslarını eleştirdi ve daha geniş bir soruşturma açılmasını isteyen açıklamalarda bulundu. Özellikle geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalarda ofiste hiç bir zaman Bağımsız Komisyona güven olmadığı ve tehlikeli olarak adlandırıldığı görülüyor.”

 

” Bay Fahey, bana yazmış olduğu mektupta, UCI için maliyeti ne olursa olsun, sürecin tekrardan başlaması gerektiğini söylemiştir. 

 

” UCI bir çok kez tekrarladığı üzere, WADA ile birlikte çalışmak istediğini söylemiştir. Ancak Fahey’ den yeterli desteği görememesinden dolayı hayal kırıklığı yaşanmıştır. ” 

 

” Bay Fahey’ e göndermiş olduğum bir mektupta, WADA ve UCI’ nin birlikte çalışması gerektiğini ve bisiklet sporunun geleceği için kişiliklerin kenara konması gerektiğini belirtmiştim.” 

 

” Kendisinin bana göndermiş olduğu mektupta ise telefon konuşmalarımız hakkında bazı yorumlarda bulunmuştur. Ancak daha sonra yaptığı açıklamalarda benim hatırladığımdan farklı görüşler ortaya koymuştur. Bugün medyaya vermiş olduğumuz e-postalarda da görüldüğü üzere, Fahey ile olan telefon görüşmelerimiz kendisi tarafından söylenmiştir. Ayrıca kendisinin danışmanı, David Howman ile de sürekli e-posta alışverişinde bulunduk.” 

 

” UCI, WADA’ nın tutarsız davranışları üzerinde durmama kararı almıştır. Şu anda umudumuz, kurulan Hakikat ve Uzlaşma Kurulu’ nun, olumlu sonuçlar elde etmesi ve sporun yararına hareket etmesidir. WADA, NADO, Ulusal Federasyonlar ve Tur ve Yarış organizatörlerinin de bu hassasiyet ile çalışmasını bekliyoruz.” 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın