Tour of Turkey’de Kraliçe Etabın Galibi; Rein Taaramae

29/04/2014  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

TUR’un ilk iki gününde Mark Cavendish’in domine ettiği sprint etaplarının ardından, zorlu tırmanışlarıyla kısa sürede TUR’un gözdesi haline gelen 185km’lik kraliçe etap Finike-Elmalı  etabı 152 sporcuyla start aldı.

Dünkü yoğun sağanak yağışın aksine bugün oldukça güzel bir havada gerçekleşen parkurda özellikle Elmalı yöresinde yerel halkın yarışa olan ilgisi, traktörler ve öğrencilerle gerçekleştirilen bisiklet figürü görüntüleri yarışın her yıl daha da büyüyüp benimsendiğinin göstergeleriydi.

 

Starttan kısa süre sonra 27.km’de geçilen Türkiye Güzellikleri Pirim kapısını ilk geçen isim Mattia Pozzo (NRI) olurken, gün sonunda Beyaz Mayoyu giymeyi hak etti. Ayrıca etap içerisinde 44. ve 104. Kilometrelerde  tırmanış primleri ve 155. Kilometrede  sprint prim kapıları vardı.

44. kilometredeki tırmanış prim kapısını ilk geçen isim IGLINSKIY Valentine (AST) olurken, hemen arkasından Torku Şekerspor’dan Miraç KAL ikinci, VAN NIEKERK  Dennis(MTN) üçüncü ve DEMAAR Marc (UHC) dördüncü olarak ilk tırmanış kapısını geçen isimler oldu.

 

94 km. kala ana grup ile kaçış grubu arasındaki mesafe 6 dakika 30 saniyeye kadar çıktı.

 

Kaçış grubunda yer alan isimler:

ARAMENDIA LORENTE Javier (Caja RURAL CJR)
LE MEVEL Christophe (Cofidis COF)
DEBESAY ABRHA Ferekalsi (MTN – Qhubeka )
VAN SPEYBROUCK Pieter (Topsport Vlaaenderen- Baloise TSV)
FRATTINI Davide (Unitedhealtcare UHC)
SIJMENS Nico (Wanty-Groupe Gobert WGG)

 

Etabın ikinci zorlu tırmanışı 25km’lik Kuruovabeli bölümünde kaçış grubundan ARAMENDIA LORENTE Javier (Caja RURAL CJR)  geriye düşmeye başladı. Ana grup önünde Juan Jose COBO(TRK) ve David DE LA FUENTE(TRK) ‘yi zirveye taşımak isteyen Torku Şekerspor’dan GRECHYN  Sergiy(TRK) tempoyu belirlerken 86 kilometre kala fark 5dakika 28 saniyeye kadar düştü. MTN-Qhubeka takımının da ön tarafa gelerek tempoyu artırdığı  ikinci tırmanış bölümünün ardından ana grupta büyük kopmalar olurken arkada ünlü sprinterlerın içinde olduğu gruppetto oluşmaya başladı.

İlk iki sprint etabında görünmeyen ünlü sprinter Andre GREIPEL(LTB) 25 kilometrelik zorlu tırmanışta ana gruptan kopmadan yarışa devam ederken, Fransa Bisiklet Turu öncesinde yokuşlar konusunda kendisini oldukça geliştirdiğini göstermiş oldu.Ayrıca yarış içerisinde sürekli takım aracına gidip su ve yiyecek takviyelerini takım arkadaşlarına ulaştırarak iyi bir takım çalışması örneğini de göstermiş oldu.

104. kilometrede Rıfat Çalışkan anısına geçilen tırmanış prim kapısı sonuçları:

1. FRATTINI Davide (UHC)
2. LE MEVEL Christophe (COF)
3. VAN SPEYBROUCK Pieter (TSV)
4. SIJMENS Nico (WGG)

 

Zirveye 40 km kala ana grup ile kaçış grubu arasındaki fark 2dakika 28saniyeye düşerken, ana grubun 7 dakika arkasından gruppetto yer alıyordu. Son tırmanış öncesi ana gurubun önünde Astana takımı IGLINSKIY Valentine (AST)  ve MTN-Qhubeka takımı bugün favori gösterilen  KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi(MTN) için ana grup önünde tempoyu iyice yükseltirken, Torku Şekerspor’dan Juan Jose COBO’da ana grubunun önünde kendine iyi bir yer edinmeye çalışırken Caja Rural takımı da Luis Leon SANCHEZ için ön tarafa doğru geliyordu.

 

Tur of Turkey 214 (1)

 

155. kilometrede yer alan sprint kapısını geçen isimler sırasıyla  SIJMENS Nico (WGG),  FRATTINI Davide (UHC), VAN SPEYBROUCK Pieter (TSV) oldu.
Etabın son bölümleri yaklaşırken 27 kilometre kala ana grup aradaki farkı 1 dakika 18 saniyeye kadar düşürürken ana grubunun önünde kaza meydana geldi, Torku Şekerspor’dan Sergiy GRECHYN’nin de yer aldığı kazada ciddi bir yaralanma meydana gelmedi.

Gögübeli tırmanışı öncesinde ana gruptan gelecek hamleler merakle beklenirken  tırmanışın başlamasına 3km kala son 13 kilometrede kaçan grup yakalandı ve kalabalık bir ana grupla Gögübeli geçidi çıkılmaya başlandı. Eğimin %10-13 arasında değiştiği ilk bölümlerde Astana takımı ana grubun önünde kontrolü elinde tutmaya çalışırken tırmanışın başlarında kimsenin atak yapmaya niyeti yoktu ancak 8 kilometre kala Neri Sottoli  (NRI) takımından Daniele COLLI öne doğru çıkan ilk isim oldu. Astana’nın tempoyu artırmasıyla gruptan kopmalar başladı, Torku Şekerspor’dan Nazım BAKIRCI(TRK) ve Kırmızı mayoyu taşıyan Marc DEMAAR (UHC) ana gruptan koptu. MTN-Qhubeka, Caja Rural,Cofidis ve Astana takımlarının kontrol etmeye çalıştığı son kilometrelerde Torku Şekerspor’dan Juan Jose COBO ve David DE LA FUENTE ana grup içerisinde zirveye doğru ilerliyorlardı.

 

Tur of Turkey 214 (3)

 

Son 3km’ye girerken iyice azalan grup içerisinden IGLINSKIY Valentine (AST) atak yaptı ancak KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi(MTN)bu atağa hemen karşılık verdi. İkili tekrar ana grupla birleştiği anda Rein TAARAMAE(COF) atak yaptı, TAARAMAE’nin atağına ana grup karşılık vermezken TAARAMAE’yi Orica GreenEDGE takımından Adam YATES izledi.

Son 2 km’ye girilirken TAARAMAE ve YATES ikilisi arkadaki grupla farkı 21 saniyeye kadar çıkardı. Aradaki fark iyice açılırken arkadaki grup birbirini kollamaya devam ederken neredeyse durma noktasına kadar geldiler ancak Rein TAARAMAE(COF) ve Adam YATES(OGE) son 500 metreye giriyorlardı.  Son metrelerde Rein TAARAMAE(COF) tekrar atak yaparak  Elmalı zirvesini geçen ilk isim olurken, Turkuaz mayoyu da üzerine geçirdi,arkasından Adam YATES(OGE) ikinci ve Romain Hardy(COF) üçüncü oldu.

3.ETAP SONUCU FERDİ SIRALAMA

1 117 TAARAMAE Rein COF EST 00″

2 66 YATES Adam OGE GBR 06″

3 114 HARDY Romain COF FRA 38″

4 143 KUDUS Merhawi MTN ERI ‘ ‘

5 107 REBELLIN Davide CCC ITA ‘ ‘

6 98 SANCHEZ GIL Luis-Leon CJR ESP ‘ ‘

7 45 HANSEN Adam LTB AUS 43″

8 34 DURASEK Kristijan LAM CRO 44″

9 201 COBO ACEBO Juan Jose TRK ESP ‘ ‘

10 81 BARDIN Enrico BAR ITA ‘ ‘

11 22 FORMOLO Davide CAN ITA ‘ ‘

12 1 DYACHENKO Alexandr AST KAZ ‘ ‘

13 186 SEELDRAYERS Kevin WGG BEL ‘ ‘

14 105 MARCZYNSKI Tomasz CCC POL 01’01”

15 204 DE LA FUENTE RASILLA DavidTRK ESP 01’34”

16 92 BILBAO Peio CJR ESP ‘ ‘

17 155 MEGIAS LEAL Javier TNN ESP 01’46”

18 76 RYBAKOV Alexander KAT RUS ‘ ‘

19 111 BAGOT Yoann COF FRA 02’14”

20 94 FERRARI Fabricio CJR URU 02’26”

21 73 IGNATENKO Petr KAT RUS 03’00”

22 113 EDET Nicolas COF FRA 03’10”

23 146 VAN NIEKERK Dennis MTN RSA 03’22”

24 84 COLONNA Paolo BAR ITA 03’33”

25 135 PHELAN Adam DPC AUS 04’02”

26 182 HABEAUX Grégory WGG BEL 04’10”

27 112 BESCOND Jérémy COF FRA 05’04”

28 5 IGLINSKIY Valentin AST KAZ 05’37”

29 142 GERDEMANN Linus MTN GER 05’46”

30 93 DOMAGALSKI Karol CJR POL 05’48”

31 203 BAKIRCI Nazim TRK TUR 05’50”

32 206 KAL Mirac TRK TUR ‘ ‘

33 27 WURF Cameron CAN AUS ‘ ‘

34 115 LE MÉVEL Christophe COF FRA 06’15”

35 23 KRIZEK Matthias CAN AUT 06’50”

36 46 HENDERSON Gregory LTB NZL 07’39”

37 164 SALOMEIN Jarl TSV BEL ‘ ‘

38 172 DE MAAR Marc UHC AHO ‘ ‘

39 2 FOMINYKH Daniil AST KAZ 07’41”

40 103 KIENDYS Tomasz CCC POL 07’43”

41 196 PONZI Simone NRI ITA 07’47”

42 152 HENTTALA Joonas TNN FIN 08’30”

43 32 CONTI Valerio LAM ITA 08’44”

44 42 BREEN Vegard LTB NOR 08’47”

45 137 SULZBERGER Wesley DPC AUS 08’55”

46 134 NORRIS Lachlan DPC AUS ‘ ‘

47 154 LOZANO RIBA David TNN ESP 08’59”

48 157 PLANET Charles TNN FRA ‘ ‘

49 162 DE KETELE Kenny TSV BEL 09’07”

50 11 BOL Jetse BEL NED 09’46”

51 62 HOWARD Leigh OGE AUS 09’58”

52 205 GRETCHYN Sergueiy TRK UKR 11’08”

53 83 CANOLA Marco BAR ITA ‘ ‘

54 181 BACKAERT Frederik WGG BEL 11’42”

55 33 DODI Luca LAM ITA 11’48”

56 24 MARANGONI Alan CAN ITA 11’51”

57 21 BOIVIN Guillaume CAN CAN ‘ ‘

58 183 KREDER Wesley WGG NED 12’15”

59 131 CRAWFORD Jai DPC AUS 12’24”

60 145 SBARAGLI Kristian MTN ITA 13’33”

61 54 MEERSMAN Gianni OPQ BEL 14’23”

62 43 DOCKX Gert LTB BEL ‘ ‘

63 171 BAZZANA Alessandro UHC ITA ‘ ‘

64 63 HOWSON Damien OGE AUS ‘ ‘

65 44 GREIPEL André LTB GER ‘ ‘

66 165 VAN HOECKE Gijs TSV BEL ‘ ‘

67 187 SIJMENS Nico WGG BEL ‘ ‘

68 85 MANFREDI Andrea BAR ITA 14’32”

69 36 PALINI Andrea LAM ITA 14’53”

70 3 GRUZDEV Dmitriy AST KAZ 16’31”

71 6 KAMYSHEV Arman AST KAZ ‘ ‘

72 168 WALLAYS Jelle TSV BEL 16’32”

73 116 LEMARCHAND Romain COF FRA 16’57”

74 91 ARAMENDIA LORENTE Javier Francisco CJR ESP 17’37”

75 72 HALLER Marco KAT AUT 18’02”

76 167 VANSPEYBROUCK Pieter TSV BEL 21’14”

77 8 TLEUBAYEV Ruslan AST KAZ 22’32”

78 71 BELKOV Maxim KAT RUS 22’59”

79 161 DE BUYST Jasper TSV BEL 24’00”

80 97 PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo CJR COL ‘ ‘

81 195 GIL MARTINEZ Tomas AurelioNRI VEN 24’02”

82 61 DOCKER Mitchell OGE AUS ‘ ‘

83 75 PAOLINI Luca KAT ITA ‘ ‘

84 174 FRATTINI Davide UHC ITA 24’07”

85 208 ORKEN Ahmet TRK TUR 24’10”

86 55 PETACCHI Alessandro OPQ ITA ‘ ‘

87 53 KEISSE Iljo OPQ BEL ‘ ‘

88 166 VAN STAEYEN Michael TSV BEL ‘ ‘

89 202 AKDILEK Ahmet TRK TUR 24’34”

90 207 METLUSHENKO Yuri TRK UKR 25’14”

91 191 ANDRIATO Rafael NRI BRA 25’21”

92 17 VAN WINDEN Dennis BEL NED ‘ ‘

93 64 KRUOPIS Aidis OGE LTU 25’47”

94 52 DE WEERT Kevin OPQ BEL ‘ ‘

95 26 VIVIANI Elia CAN ITA ‘ ‘

96 16 VAN DER LIJKE Nicki BEL NED ‘ ‘

97 25 SAGAN Juraj CAN SVK ‘ ‘

98 188 VAN MELSEN Kevin WGG BEL ‘ ‘

99 118 VERHELST Louis COF BEL ‘ ‘

100 57 STEEGMANS Gert OPQ BEL ‘ ‘

101 56 RENSHAW Mark OPQ AUS ‘ ‘

102 58 VAKOC Petr OPQ CZE ‘ ‘

103 151 DE MASMAEKER Kevin TNN BEL ‘ ‘

104 144 REGUIGUI Youcef MTN ALG ‘ ‘

105 194 FEDI Andrea NRI ITA ‘ ‘

106 136 SULZBERGER Bernard DPC AUS ‘ ‘

107 104 KUREK Adrian CCC POL ‘ ‘

108 141 DEBESAY Frekalsi MTN ERI ‘ ‘

109 133 HUCKER Robbie DPC AUS ‘ ‘

110 148 WESEMANN Martin MTN RSA ‘ ‘

111 41 BOECKMANS Kris LTB BEL ‘ ‘

112 108 STEPNIAK Grzegorz CCC POL ‘ ‘

113 51 CAVENDISH Mark OPQ GBR ‘ ‘

114 18 WAGNER Robert BEL GER 25’56”

115 4 GUARDINI Andrea AST ITA 26’08”

116 156 PERON Andrea TNN ITA ‘ ‘

117 147 VAN ZYL Johann MTN RSA 26’17”

118 14 FLENS Rick BEL NED 26’24”

119 65 MOURIS Jens OGE NED 26’45”

120 96 MAS BONET Luis Guillermo CJR ESP 27’03”

121 101 CHARUCKI Pawel CCC POL 27’05”

122 158 VERSCHOOR Martijn TNN NED ‘ ‘

123 153 LEFRANÇOIS Nicolas TNN FRA 27’08”

124 37 RICHEZE ARIEL MaximilianoLAM ARG 27’10”

125 48 VANGENECHTEN Jonas LTB BEL ‘ ‘

126 176 ILESIC Aldo Ino UHC SLO ‘ ‘

127 185 ROBERT Frederique WGG BEL 27’17”

128 82 BOEM Nicola BAR ITA 27’19”

129 175 HANSON Ken UHC USA 27’21”

130 184 NAPOLITANO Danilo WGG ITA 10″ 27’27”

131 95 LASCA Francesco CJR ITA 27’43”

132 173 FÖRSTER Robert UHC GER 27’47”

133 178 MURPHY John UHC USA ‘ ‘

134 102 GAWRONSKI Piotr CCC POL ‘ ‘

135 132 GOESINNEN Floris DPC NED 27’50”

136 138 WIPPERT Wouter DPC NED 27’57”

137 198 TEDESCHI Mirko NRI ITA 27’58”

138 192 CHICCHI Francesco NRI ITA 28’00”

139 13 BROWN Graeme BEL AUS ‘ ‘

140 15 MARKUS Barry BEL NED ‘ ‘

141 163 DE PAUW Moreno TSV BEL 28’14”

142 197 POZZO Mattia NRI ITA ‘ ‘

143 31 BONIFAZIO Niccolo LAM ITA 28’17”

144 193 COLLI Daniele NRI ITA 28’27”

145 12 BOS Theo BEL NED 28’36”

146 7 MURAVYEV Dmitriy AST KAZ 28’38”

Did not finish

47 LIGTHART Pim LTB NED

67 YATES Simon OGE GBR

74 KUZNETSOV Viacheslav KAT RUS

86 RUFFONI Nicola BAR ITA

106 NOWAK Mateusz CCC POL

177 MAASKANT Martijn UHC NED

6 rider(s).

Did not start

35 MODOLO Sacha LAM ITA

1 rider(s).

 

 

Tur of Turkey 214 (5)

 

3.ETAP TAKIM SIRALAMASI

1 Cofidis, Solutions Crédits 17h04’25” 00″

2 Caja Rural – Seguros RGA 17h06’11” 01’46”

3 Torku Sekerspor 17h09’41” 05’16”

4 CCC Polsat Polkowice 17h10’55” 06’30”

5 MTN – Qhubeka 17h11’19” 06’54”

6 Cannondale 17h14’57” 10’32”

7 Astana Pro Team 17h15’35” 11’10”

8 Bardiani CSF 17h16’58” 12’33”

9 Wanty-Groupe Gobert 17h18’09” 13’44”

10 Lotto-Belisol Team 17h18’42” 14’17”

11 Team Novo Nordisk 17h20’48” 16’23”

12 Lampre-Merida 17h22’49” 18’24”

13 Drapac Cycling 17h23’25” 19’00”

14 Katusha Team 17h24’21” 19’56”

15 Orica GreenEDGE 17h26’00” 21’35”

16 Topsport Vlaanderen-Baloise 17h32’42” 28’17”

17 Unitedhealthcare Presented By Maxxis 17h47’42” 43’17”

18 Neri Sottoli 17h58’43” 54’18”

19 Belkin Pro Cycling Team 18h02’27” 58’02”

20 Omega Pharma-QuickStep 18h04’16” 59’51”

GENEL KLASMAN SIRALAMA

1 117 TAARAMAE Rein COF EST 12h46’31” 00″

2 66 YATES Adam OGE GBR 12h46’37” 06″

3 114 HARDY Romain COF FRA 12h47’09” 38″

4 98 SANCHEZ GIL Luis-Leon CJR ESP ‘ ‘ ‘ ‘

5 143 KUDUS Merhawi MTN ERI ‘ ‘ ‘ ‘

6 107 REBELLIN Davide CCC ITA ‘ ‘ ‘ ‘

7 45 HANSEN Adam LTB AUS 12h47’14” 43″

8 201 COBO ACEBO Juan Jose TRK ESP 12h47’15” 44″

9 22 FORMOLO Davide CAN ITA ‘ ‘ ‘ ‘

10 81 BARDIN Enrico BAR ITA ‘ ‘ ‘ ‘

 

SPRINT PUANLARI KLASMANI

1 51 CAVENDISH Mark GBR OPQ 31

2 31 BONIFAZIO Niccolo ITA LAM 25

3 26 VIVIANI Elia ITA CAN 23

 

TIRMANIŞ PUANLARI KLASMANI

1 117 TAARAMAE Rein EST COF 10

2 174 FRATTINI Davide ITA UHC 10

3 66 YATES Adam GBR OGE 7

 

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ SIRALAMA

1 197 POZZO Mattia ITA NRI 10

2 185 ROBERT Frederique BEL WGG 8

3 62 HOWARD Leigh AUS OGE 3

Bu yazı sponsorluğunda hazırlanmıştır.
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın