Tour de France 2014 15. Etapta Zafere Ulaşan İsim : Alexander Kristoff

20/07/2014  //     //  Yol Bisikleti

2014 Tour de France’ta , Vincenzo Nibali’yi büyük bir hayranlıkla izlediğimiz dağlık etapların ardından,  dinlenme gününden önce , bugün 222 kilometrelik Tallard-Nimes  sprint etabında kazanan isim, bu sezon yükselen performans grafiğiyle dikkat çeken ve 12. etapta da sprint mücadelesini kazanan Katusha takımından Alexander Kristoff oldu. Şiddetli sağanak yağış ve rüzgar eşliğinde geçilen zorlu etapta son metrelerde Lotto Belisol ve Giant Shimano gibi güçlü sprint trenlerinin arasından sıyrılarak zorlu etapta galibiyete ulaşan Krisftoff’un ardından,  IAM Cycling takımından Heinrich Haussler ikinci olurken , günün belki de tekrar kaybedeni  Peter Sagan üçüncü olarak finiş çizgisini geçen isim oldu.

 

Bauer-Jack-TDF-2014

Rüzgar ve yağmur altında beklenenden çok daha zor geçen etapta son 40 kilometreye girildiğinde etabın başından beri kaçan IAM Cycling takımından Martin Elmiger ve Garmin Sharp’tan  Jack Bauer ile ana grup arasındaki mesafe 1 dakika 25 saniyeye kadar gerilerken,  genel klasman lideri Vincenzo Nibali  olası bir kazadan etkilenmemek için takımıyla birlikte pelotonun önünde yerini aldı.

Yağmurun etkisiyle pelotonun hızını azaltmasıyla birlikte kaçış ikilisi aradaki farkı 2dakikaya kadar çıkarmayı başardı. Şiddetli yağış ve siyah bulutların altında epik bir finişe doğru ilerlerken 22 kilometre kala pelotonun içerisinden Michal Kwiatkowski(Omege Phar-Quick –Step) atak yaptı. Giant-Shimano ve Lotto Belisol takımları son 20 kilometreye girerken ana grubun önünde tempoyu artırırken kaçış ikilisi ile aradaki fark 1 dakika 20 saniyeye kadar düştü.

alexanderarrivo

 

Son 5 kilometreye girerken, aradaki farkı 30 saniyeye kadar düşüren peloton’da Andre Greipel için Lotto Belisol ve Marcel Kittel için de Giant Shimano takımları tempoyu iyice artırdı. Sprint finişine 3 kilometre kala, Omega Pharma-Quick-Step takımından Tony Martin atak yaparak aradaki farkı 10 saniyeye kadar çıkarsada bu denemesi başarılı olamadı. Bugünün en çok etabı isteyen isimlerinden Peter Sagan’ı gözler arasada Peter Sagan ekstra bir atak yapmadı ve son 200 metre kala, kaçış ikilisi yakalanarak toplu sprint finişine doğru ilerlerken Lotto Belisol ve Giant Shimano gibi güçlü sprint trenlerine sahip takımların arasında ilerledi. Katusha takımının Norveçli sprinteri Alexander Kristoff çizgiyi ilk geçen isim olurken, hemen arkasından Heinrich Haussler(IAM Cycling) ikinci ve  günün belki de kaybedeni  Cannondale ‘den Peter Sagan geldi.

Alexander-Tdf-2014

 

 

15.Etap Finiş Sıralaması:

1 Alexander Kristoff Norway Katusha 4:56:43
2 Heinrich Haussler Australia IAM Cycling +0
3 Peter Sagan Slovakia Cannondale +0
4 Andre Greipel Germany Lotto +0
5 Mark Renshaw Australia O.Ph.-Q-Step +0
6 Bryan Coquard France Europcar +0
7 Ramunas Navardauskas Lithuania Garmin +0
8 Romain Feillu France Bretagne +0
9 Michael Albasini Switzerland Orica +0
10 Jack Bauer New Zealand Garmin +0

 

Genel Klasman

Position Rider Nationality Team Time
1 Vincenzo Nibali Italy Astana 66:49:37
2 Alejandro Valverde Spain Movistar +4:37
3 Romain Bardet France AG2R +4:50
4 Thibaut Pinot France FDJ.fr +5:06
5 Tejay van Garderen United States BMC Racing +5:49
6 Jean-Christophe Peraud France AG2R +6:08
7 Bauke Mollema Netherlands Belkin +8:33
8 Leopold Konig Czech Republic NetApp +9:32
9 Laurens ten Dam Netherlands Belkin +10:01
10 Pierre Rolland France Europcar +10:48

 

Sagan-Peter

Sarı Mayo – Vincenzo Nibali (ASTANA)

Yeşil Mayo – Peter Sagan(Cannondale)

Kırmızı Benekli Mayo (J. Rodriguez)

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın