Tour d’Azerbaijan’da resital sürüyor! Günün kazananı Thomas Edmondson

08/05/2015  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Tour d’Azerbaidjan, tüm hızıyla devam ederken sonlara doğru yaklaştıkça mücadele ile artan seyir keyfine bugün bir yenisi eklendi. Her geçen yıl artan Tur’un kalitesine kıran kırana “Mayo” savaşları da eklenince bisiklet sporu sevenlerine Tur, adeta resital sunuyor.

Etap Profili

Torku

Rasim

İkinci etapta göstermiş olduğu harika tırmanış performansıyla güne “Mavi Mayo” su ile başlayan Primoz Roglic, (Adria Mobil) sürekli iniş çıkışların bulunduğu profilden oluşan 177 kilometrelik Kabala-Kabala etabının sonunda genel klasman liderliğini korumayı başardı. Son metrelere kadar müthiş bir mücadelenin sürdüğü ve bir bütün olarak gelen ana grupta gülen taraf Joshua Thomas Edmondson (An Post – ChainReaction) olurken, ikinci Adria Mobil’in güçlü ismi Marko Kump, Matej Mugerli (Synergy Baku) ise üçüncü oldu.
Azerbaycan halkının yoğun ilgi gösterdiği Kabala’dan, oldukça güzel bir havada yarışa başlayan pelotonda ilk kopmalar ve ataklar oldukça erken geldi. 6 sporcunun liderliği ele aldığı yarışta fark kısa sürede 3 dakikanın üzerine çıktı. Kaçış grubunda yer alan isimler ise; Surutkovic Oleksandr (Synergy Baku), Kasper Asgreen (MLP Bergstrasse), Daniel Turek (Cycling Academy Team), Josten Vaidem (Estonya Milli Takımı), Michail Kortsidakis (Yunanistan Milli Takımı), Kanstantin Klimiankou (Minsk Cycling Club) oldu.

İlerleyen kilometrelerde, etabın sonunda yer alan ve zorluk seviyesi iki olarak belirlenen tırmanış bölümüne avantajlı bir konumda girmek isteyen pelotonda yer alan bazı sporculardan atak denemeleri geldi ve ana grup ile kaçış grubu arasında takip grubu oluştu. Temponun yüksek olması ve parkurun sürekli inişli çıkışlı bir profilden oluşması kaçış grubunda yer alan bazı sporcuları zorladı ve bazı kopmalar yaşandı.
Yarışın son 10 kilometrelik bölümüne girdiğimizde ise lider grup ile ana grup arasındaki fark 20 saniyelere kadar geriledi. Son 4 kilometre içerisinde ise günün kazanan ismi Thomas Edmondson’dan bir atak geldi. Oldukça güçlü görünen Thomas Edmondson’a pelotondan reaksiyon gelmesine rağmen ana grup aradaki farkı kapatamadı ve Thomas Edmondson, göstermiş olduğu solo performansını etap zaferiyle taçlandırdı.
Tour d’Azerbaidjan, bu yıl en uzun etabı olan 205 kilometrelik Kabala-Mingeçevir etabıyla hafta sonu devam edecek.
Fotoğraflar: Aylin KOÇ & Cyclingtr
Kürsü

 

Tur

Fotoğraflar:Aylin Koç & Cyclingtr / Tour d’Azerbaidjan

Etap Sıralaması

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın