Tour d’Azerbaidjan’da Günün Kazananı Fırsanov Sergey, Lideri İse Primos Roglic

10/05/2015  //     //  Yol Bisikleti, Yol Bisikleti Haberleri

Son yıllarda bisiklete yaptıkları yatırımlarıyla dikkat çeken Azerbaycan, ülkenin gerçek güzellikleri eşliğinde ve adına yakışır bir sonla Tur’a noktayı koydu. 5’nci ve Tour d’Azerbaidjan’ın son etabı olan Bakü’de, sporcular toplamda iki farklı güzergâhta, 8 ve 3 tur attı. Toplamda 143,8 kilometre pedal çeviren ve şehir merkezinde yapılan finişte gülen isim Rusvelo takımından Fırsanov Sergey olurken, ikinci Alexandr Shushemoin (Kazakistan Milli Takımı), üçüncü ise Matej Mugerli (Synergy Bakü Cycling Team) oldu.
Tur’un ikinci günündeki dağlık etabında, Genel Klasman Mayo’sunu sırtına geçiren Adria Mobil takımının 25 yaşındaki sporcusu Primos Roglic, 2015 yılının kazananı oldu. İkinci etapta göstermiş olduğu tırmanış performansıyla genç pedal, bu yıl son bitiş çizgisinin yer aldığı Bakü’den lider geçmeyi başardı ve kariyerine oldukça önemli bir zafer ekledi.
Genel Klasman

Tour d’Azerbaidjan’da ülkemizi temsil eden Torku Şekerspor’un asıl hedeflerinin önümüzdeki günlerde yapılacak olan Karadeniz Turu olduğu belirtilirken, Bakü’ye antrenman ve yarış formuna ihtiyaç duydukları için geldiği belirtildi. Tour of Turkey’de yarışan sporculardan Muhammet Atalay dışında farklı bir kadroyla Bakü’ye gelen Torku Şekerspor, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda yer alamayan sporcularının yarış formuna ulaşmaları için katıldıkları öğrenildi.

Saat 10:45’te Bakü’de halkın yoğun ilgisiyle başlayan etapta, sporcular iki sprint prim noktası, iki tane de zorluk seviyesi üç olarak belirlenen tırmanış prim noktası geçti. Resmi başlangıcın verilmesiyle, son gün etap zaferi isteyen ve Tur’u güzel bir sonla bitirmek isteyen bazı sporculardan atak denemeleri geldi. Dört kişilik bir kaçış grubunun oluştuğu ilk kilometrelerde fark 2 dakikanın üzerine çıktı. İlk sprint prim noktasına üç sporcunun ulaştığı ldier grupta Amexander Evtushenko (Rusvelo), Griffin Easter (Airgas-Safeway), ve İdo Zilberstein (Cycling Academy) arasında yaşanan sprint mücadelesinin kazanan ismi Griffin Easter oldu. Etabın ikinci sprint prim noktasından ilk geçen sporcu İdo Zilberstein olarak hanesine 30 puanı yazdırmayı başardı. Etapta son beş tura girildiğinde üç isim ve ana grup arasındaki fark 6 dakikaya kadar çıktı. Pelotondan ön grup için bazı atak denemeleri geldiyse de ana grup bu kaçışlara izin vermedi. Etabın ortalarında “Mavi Mayo” sahibi Primos Roglic bir kaza geçirdi fakat kısa sürede bisikletine geri dönmeyi başardı.

 

Kaçış Grubu

Son tura giriş

Start1

Uzun bir süre liderliği sürdüren kaçış grubunda yer alan İdo Zilberstein’den son tura lider olarak girmeyi başardı ve tırmanış prim noktasını ilk geçen isim oldu. Fakat pelotonun Zilberstein’i bırakmaması sonucu son 12 kilometrede yakalandı ve bitiş çizgisine doğru heyecanlı bekleyiş başladı. Yüksek tempo sonucu ve sprint takımlarının hareketlenmesi ile olası kazalardan korunmak için Adria Mobil takımı Primos Roglic’i önlere taşımak için büyük bir çaba sarf etti. Hiç beklenmedik anda 10 sporcunun liderliği aldığı yarışta peloton ile ufak bir fark oluştu. Nefeslerin tutulduğu son metrelerde sadece 1 saniyelik farkla ve erken atak yapmanın avantajıyla Rusvelo takımından Fırsanov Sergey, ipi göğüsleyen sporcu oldu.
2015 Tour d’Azerbaidjan’ın Mayo’ları
Mavi Mayo (Genel Klasman): Primos Roglic (Adria Mobil)
Yeşil Mayo (Sprint ) :Marko Kump (Adria Mobil)
Kırmızı Mayo (Tırmanış): Aleksandr Surutkoviç (Synergy Bakü Bisiklet Takımı)
Eflatun Mayo (En başarılı genç sporcu): Sisr Frantisek (Dukha Phara)
En iyi takım: Synergy Bakü Bisiklet Takımı
Etap

Genel Klasman

 

Synergy Baku

Fotoğraflar: Aylin Koç & Cyclingtr

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın