Tüm Zamanların Yarış Rekorları

17/01/2012  //     //  Yol Bisikleti

Tarihsel süreci boyunca, bisiklet yarışları bir çok ilginçliklere sahne olmuş, savaş dönemleri boyunca yapılamamış. Ancak öyle anlar var ki gerçekten çok etkilleyici, özellikle “En” ile başlayan rekorlar, incelemeye değer. 1920 li yıllarda elde edilen bazı derecelere hala ulaşılabilmiş değil. Yazıda, büyük yarışlara ait en önemli dereceler ve rekorlar derlenmeye çalışıldı, belirli kriterler bağlı kalınmadı, ancak elinde veri olan arkadaşlarımız katkı sunabilirler. Alpe D’Uez e en hızlı tırmanma ortalaması, en hızlı turlar, en yaşlı ve en genç zafer kazananlar, en uzun, en yavaş etaplar gibi kriterler kendi ait olduğu tur ya da yarış çerçevesi içinde değerlendirildi. Yazıdaki değerler bizlere; efsane yarışçıların, insan limitlerini nasıl zorlayabildiklerini de gösteriyor.

TOUR DE FRANCE-2005 (Lance Armstrong) turu 41,65 km/h ortalama ile bitirmiş. Tur tarihinin en hızlı ortalaması.TDF açısından değerlendirildiğinde, kendine özgü rekorlar da barındırdığını görüyoruz. Örneğin, Eddy Merckx katıldığı yıllar boyunca tam olarak 34 etap kazanmış, 28 etap galibiyeti ille Bernault onu takip ediyor. Paris kentini ele alacak olursak;  içinden en fazla “Grand Tour” geçen şehir olarak karşımıza çıkıyor; tam olarak 135 defa geçilmiş “Romantizmin Başkenti”nden. Bordeux kentinden de 85 defa tur geçtiğini görüyoruz. Ortalama hız rekoru 2005 yılında kırılmış ama, “En yavaş tur” da 1919 yılında 24,1 km/h ile bitirilmiş. Thierry Mari’es 1991 yılındaki turundaki bir etapta 234 km kaçarak bu alandaki  rekoru da elinde bulunduruyor. Tur galiplerinin zamansal attığı farklar incelendiğinde 2008 yılı ön plana çıkıyor. Carlos Sastre tur galibi olduğu bu yılda Cadel Evans’ a 58 saniye fark atmış. Etap bazında hız ortalama rekorunu da 2002 Dünya Şampiyonasında olduğu gibi Mario Cippolini elinde bulunduruyor. 194,5 km. lik Laval to Blois parkurunda; 50,4 km/ h ortalama hıza ulaşmış, inanılmaz…Büyük Turdaki en hızlı tırmanma etabını da Marco Pantani, 1997 yılında Alpe D’uez de 23,1 km/h ortalama ile gerçekleştirdi.

 

.

 

VUELTA A ESPANA-2001 (Angel Casero): 1998 -1999 yıllarının ulusal şampiyonu,2001 yılında Vuelta şampiyonu olan ispanyol bisikletçi, turu; 42,53 km/h ortalama ile bitirdi. Turun son etabı olan 38 km.lik TT yarışına 25 saniye geride giren pedal, bu yarış sonucunda turu da 47 saniyelik farkla kazandı.

 

 

Vuelta’ da Öne Çıkan Rekorlar;


 

 

 GIRO D’ITALIA-2009 (Denis Menchov): Rus bisikletçi,  Milanda yapılan son TT yarışında ıslak zemin koşullarında kaza geçirmesine rağmen 40,13 km/h ortalama ile turu kazanmayı başardı.

Giro’da Öne Çıkan Rekorlar:

 

 

DÜNYA ŞAMPİYONASI 2002 (Mario Cippolini): Ağırlıklı olarak düz bir karaktere sahip Zolder parkurunda gerçekleştirilen dünya şampiyonası ayağında İtalyan bisikletçi; 46,54 km/h ortalamaya ulaşmayı başardı.

Öte yandan; gökkuşağı renkli mayonun tarihine baktığımızda; ilk defa 1927 yılında hak edildiğini görüyoruz. İtalyan pedal Alfredo Binda, mayoyu ilk defa resmi olarak giyme şansına erişmiş. O yıl, dünya şampiyonluğuna erişen sporcu, 1 yıl boyunca bütün resmi turlara ve yarışlarda gökkuşağı mayo ile yarışabilem şansına sahip oluyor. Bu bir yılıık süre sonunda da şampiyon olmasa bile dünya şampiyonu olmuş sporcular, geleneksel olarak takım formalarının belirli yerlerinde (kollarında vb.) gökkyşağı renklerini taşımaya devam ediyorlar.

Şampiyonayı ülke bazında ele alacak olursak, Belçika’ nın kayıtsız şartsız bir üstünlüğü öne çıkıyor. Belçika’ yı İtalya takip ediyor, Fransa ise üçüncü sırada. Alfredo Binda, Rik Van Steenbergen, Eddy Merckx ve Oscar Freire 3 er kez dünya şampiyonu olabilmiş sporcular.

 

zafer       SPORCUNUN ADI                    YILLAR                 YER

 

  Ülkelerin, altın, gümüş , bronz ve toplam madalya sayılarına göre sıralaması;

 

 

Cippolini…

PARIS-ROUBAIX 1964 (Peter Post): 1963 yılının ulusal şampiyonu olan Hollandalı bisikletçi böylesine zor bir yarışı; 45,13 km/h ortalama ile bitirmiş.Aynı zamanda bu yarışı kazanan ilk Hollandalı olma özelliğini de taşıyor. Yarışı en fazla Belçikalı sporcular kazanmış, tam olarak; 54 kez velodromu birinci dönmüşler. Fransız sporcular, 28 ile onları takip ediyor. Gilbert Duclos Lassalle 38 yaşında kazandığı yarışla en yaşlı zafere ulaşan rekorunu elde tutuyor (1938). 1919 yılında Henri Pelissier yarışı 12 saat ve 15 dakikalık bir dereceyle kazanmış. Dirk Demol, 1988 yılında yarış tarihinin en uzun zafer kaçışını 222 km. ile gerçekleştirmiş.

  YIL         ÜLKE       SPORCU                     MESAFE        ORTALAMA

 

TOUR OF FLANDERS 2001 : İlk 150 km. boyunca rüzgarın da yardımcı olduğu İtalyan bisikletçi Bortolami, 287 km. lik yarışı 43,58 km/h ortalama ile bitirdi. Karakteristik olarak, kare parke taşları ile Paris- Roubaix yarışına benzeyen bu klasiği kazanan sporcuların bir kısmı da aynı yıl Paris- Roubaix turunu da kazanma başarısını göstermişler.  Paris turunda bahsedeceğimiz olan Sovyet sporcu Andrei Tchmill, 2000 yılında bu klasiği kazandığında tam 37 yaşındaydı. Diğer klasiklerde olduğu gibi Tour of Flanders da da Belçikalıların tartışılmasız bir üstünlüğü var.

Aynı sezonda hem Tour of Flanders hem de Paris-Roubaix kazanan sporcular;


Gianluca Bortolami

PARIS-TOURS 1997 (Andrei Tchmil): Sovyetler Birliği kökenli bisikletçi, aynı zamanda temel klasikler içinde de en hızlı zaman dercesi olan 48,93 km/h ortalmaya ulaştı.

 

 

 

MILAN-SAN REMO 1960 (Rene Privat): bulunduğu yıl itibarı ile düşünülecek olursa mevcut teknoloji, teknik yardım gibi koşullardan çok daha azına sahip olan Fransız bisikletçinin bu yarışa ait 46,64 km/h lik ortalama hız rekorunu hala elinde tutuyor olması çok etkileyici. 1907 yılından beri var olan klasiği en fazla kazananlar şöyle; Eddy Merckx (7), Costante Girardengo (6), Gino Bartali, Erik Zabel (4), Fausto Coppi, Roger de Vlaeminck, Oscar Freire (3).

Ülkeler bazında ise durum, şu şekilde;

 

Rene Privat

 

TOUR DE FRANCE TEAM TIME TRIAL 2005 (Discovery Channel): Bu yılın TDF-TTT etabından üç kat daha uzun olan (67,5 km.) parkurda “Blue Train” ekibi; 57,32 km/h gibi etkileyici bir ortalamayı yakalamayı başardı.

 

www.cyclingnews.com

www.wikipedia.com

www.pezcycling.net

 

 

sitelerinden ve Procycling dergisinin 157 sayılı Kasım 2011 baskısından faydalanılmıştır.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın