Tiso 12’li Kablosuz Elektronik Çekiş Sistemi

03/01/2013  //     //  Yol Bisikleti

 

11’li viteslere yeni alışmaktayken Tiso firması 12’li elektronik yol bisikleti grubunu duyurdu.

Bu sisteme yeni geçecek olanlar için kablosuz sistem kontrollörler ve/veya ayrı bir kumanda arasında radyo frekensını kullanarak çalışıyor. Sürpriz kısmı ise sistemin aynı zamanda akıllı telefonunuzla kontrol etmenize izin veren Bluetooth teknolojisiyle de çalışıyor olmasıydı. Buna ek olarak bir başka sürpriz de 10 ve 11’li Sram, Shimano ve Campagnolo rubleleriyle e çalışabiliyor olması!

Sistem, ruble, ön ve arka vites değiştiriciler, vites koları ve kontrol kutusu olmak üzere sadece 5 parçadan oluşuyor. Vites değiştiriciler, çok küçük bir motor kullanıyor ve kontrol kutusu/pil kutusuyla güç buluyor. Vites kolları, diğer markaların sistemlerine göre daha başarılı görünüyor ve dış kısmında bir basmalı anahtara sahip. 

 

 

•    Öğrendiğimiz üzere bütün bileşenler firmanın hedeflediği gibi bitirilmiş ve ön vites değiştirici son görünümüne kavuşmuş durumda.
•    Arka vites değiştiricinin servo motor kapağı karbon fiber olabilir ve fotoğrafta gördüğünüzden çok daha gösterişli bir şekle sahip olacak.
•    Pilin bulunduğu kutu daha küçük ve şık olacak ve sistem ayarlarını saklamak için ikincil bir minik pil de içerecek. Ana sistem kalem pille çalışırken ve şarj edilebilir pilleriniz yoksa Sanyo’nun Eneloop NiMH pilleri sistemi çalıştırmaya devam edecek.

 

 

 

•    Vites kollarını istediğiniz herhangi bir modern yol bisikleti sistemiyle kullanmanıza izin veren ve mevcut sisteminize elektronik özelliği katmak için 10, 11 veya 12’li seçeneklerden birini seçebiliyorsunuz.
•    Tiso, akıllı telefonunuz için kendi yazılımını sisteme eklemiş bile. Eğer sistem ilgi görür de 3.parti geliştiricilerin bu sistem için sizi doğru antrenman alanında, pedal devrinde veya eforda tutmak konularında neler yapabileceklerini görmek hoş olurdu.
•    Firma, ilkbahar sonu dağıtımı için Ocak’ta siparişleri almaya başlayacak. (Nisan sonu gibi düşünebilirsiniz)

 

 

Ruble, standart 10’lu göbek body’sine uyuyor çünkü rublenin tamamı titanyum dişlilerden oluşuyor. Bu da dişlileri daha ince ve çok dar aralıklı olmalarını sağlayacak kadar sağlam yapıyor.
Grubun içinde zincirden hiç bahsetmediğimizi farkettiniz mi? Zincir, Campagnolo’nun standart 11’li zincirlerinden tasarlanmış.

 

 

Diğer bahsetmeye değer özellikleri :
•    Sistem standart (veya tercihen şarjlı) pillerle çalışıyor
•    Makara milleri seramikten imal edilmiş
•    Bütün dişlileri titanyum olan rublenin 11-29 dişli için toplam ağırlığı sadece 150 gram. 11-21 dişli için ağırlık bilgisi ise sadece 99 gram, ki bu da KCNC’den bile daha hafif olduğu anlamına geliyor.

 

Alttaki videoda, kullanımını daha somut bir şekilde görebiliyoruz;

 

[View:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4U_BUqc87g8:550:0]

 

 

 

Titanyum/Seramik makaralar 250$ civarı fiyattan satılacaklar. Seramik mile sahip alaşımlı makaralar ise 200$ olacak. Alaşımlı olanlar 11 dişe sahip olup 24 gram iken Titanyum olanların ağırlığını bilmesek de muhtemelen bir gram bile olsa daha hafif olacaktır.

 

 

Kullanılan sadece vites değiştiriciler arası teller olduğu için birleştirme ve kurulum çok kolay olacak gibi görünüyor.Anladığımız kadarıyla vites değiştiriciler kendi pilleriyle çalışacak. Bir kere kurulduğunda sadece sıfır ayarına getirin (muhtemelen en küçük dişli olmalı) ve başlatmaya basın, kendini ayarlayacaktır. Kontrollör, 10, 11 ve 12’li sistemler için farklı dişli ayarlarına gereken doğru oranı kendi ayarlıyor. Uyum için 11’li sisteme uygun dişlilere sahip bir aynakol kullanmanız gerekeceğini tahmin ediyoruz.

 


Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın